Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Keskustan takuutyö on takuuvarmaa sosialismia

26.3.2026 13:40:28 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen pitää keskustan avausta nuorten ”takuutyöstä” veronmaksajien rahoilla käsittämättömänä.

”Työtä syntyy silloin, kun sille on kysyntää. Keskusta haluaa tempputyöllistää suomalaisia veronmaksajien rahoilla, kun taas hallitus haluaa työpaikkojen syntyvän vahvistamaan julkista taloutta ja vastaamaan aitoon kysyntään”, Partanen sanoo.

Partanen pitää keskustan linjaa rajuna irtiottona puolueen omasta historiasta.

”Keskusta oli ennen puolue, joka ymmärsi työn ja yrittämisen merkityksen. Nyt esitykset näyttävät tulevan suoraan vasemmiston käsikirjasta. On perusteltua kysyä, onko keskusta enää porvarillinen puolue lainkaan."

Partasen mukaan keskustan esitys siirtää vastuuta yrityksiltä valtiolle tavalla, joka ei ratkaise työttömyyden juurisyitä.

”Jos työpaikka syntyy vain siksi, että valtio maksaa palkan, se ei rakenna kestävää uraa nuorelle eikä vahvista julkista taloutta. Tämän luulisi olevan itsestään selvää”, Partanen sanoo

Kokoomuksen varapuheenjohtaja korostaa, että nuorten tilanne on vakava, mutta ratkaisut eivät saa perustua lyhytnäköiseen tukipolitiikkaan.

”Nuoret ansaitsevat oikeita työpaikkoja, eivät määräaikaisia tukijaksoja. Tarvitsemme lisää kasvua, investointeja ja yrityksiä, jotka uskaltavat palkata ilman valtion välikättä”.

Partanen nostaa esiin kokoomuksen vaihtoehdon, työllistämissetelin.

”Kokoomuksen työllistämissetelissä yhteiskunta osallistuu palkkaukseen, mutta ratkaiseva ero on siinä, että työpaikka syntyy yrityksen todellisesta tarpeesta. Mallissa valtio kustantaa noin puolet palkkakuluista, jolloin yrityksellä on aito kannustin palkata ja myös pitää työntekijä.”

Hänen mukaansa keskustan malli kertoo laajemmasta suunnanmuutoksesta.

”Keskusta puhuu itsestään vakavasti otettavana talouspuolueena, mutta haluaa valtion maksavan yritysten palkat. Linja vaikuttaa olevan täysin hukassa. Meidän ratkaisumme on vahvistaa yritysten kykyä työllistää ja laskea yritystoiminnan kustannuksia. Tämä ero on hyvä pitää kirkkaana mielessä myös keskustassa”, Partanen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan edustajat: Viimein alkutuottajan asemaa parantava elintarvikemarkkinalaki etenee26.3.2026 14:04:55 EET | Tiedote

Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet Teemu Kinnari, Markku Eestilä, Milla Lahdenperä ja Janne Jukkola ovat tyytyväisiä elintarvikemarkkinalain uudistukseen, jonka hallitus antoi eduskunnalle tänään. Esitys parantaa elintarvikeketjun toimintaa sekä parantaa heikommassa asemassa olevien toimijoiden, kuten alkutuottajien, neuvotteluasemaa elintarvikeketjussa.

Kokoomuksen Laiho: Hallitus ajaa nuorten huumekuolemia alas – STM myöntää lisärahoitusta26.3.2026 08:24:56 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho kehuu hallituksen päätöstä myöntää 5,85 miljoonaa euroa valtionavustuksia nuorten huumekuolemien ehkäisemiseen. Sosiaali- ja terveysministeriö jakaa rahoituksen hyvinvointialueille, Helsingin kaupungille ja HUS-yhtymälle osana hallituksen laajempaa ohjelmaa, jolle on varattu yhteensä 10,9 miljoonaa euroa vuosille 2025–2027.

Kokoomuksen Heikkinen Teollisuusliitolle: Työpaikkoja ei puolusteta rikkomalla Suomen kasvun edellytyksiä25.3.2026 15:33:17 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen tyrmää Teollisuusliiton ulostulon, jossa liitto vaatii vientimallin purkamista ja työmarkkinauudistusten perumista. Teollisuusliiton esitys veisi Suomea taaksepäin: vientimalli romukoppaan ja lakot takaisin painostuskeinoksi sivullisten kustannuksella. Heikkisen mukaan työntekijän etu on vakaat työmarkkinat, jossa yritykset uskaltavat investoida ja työllistää myös tulevaisuudessa.

Kokoomuksen Valkonen: Hallituksen on toimittava polttoainekriisissä harkiten, ei hätiköiden25.3.2026 14:28:53 EET | Tiedote

Lähi-idän kiristynyt turvallisuustilanne ja epävarmuus öljykuljetuksille keskeisellä Hormuzinsalmella ovat nostaneet polttoaineiden hintaa myös Suomessa. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan ihmisten huoli on aiheellinen, sillä hinnannousu kasvattaa arjen kustannustaakkaa, erityisesti alueilla, joissa auto on välttämättömyys. Valkosen mukaan hallituksen on toimittava huolella ja vastuullisesti. Nopeasti muuttuvaan kansainväliseen kriisiin ei pidä vastata hätiköidyillä miljardiluokan ratkaisuilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye