Diakonissalaitos

Viestinnän monet kasvot – mikä on kuvan merkitys yhteiskunnallisessa viestinnässä? tiistaina 14.4. klo 10–12 (Teams)

30.3.2026 09:14:00 EEST | Diakonissalaitos | Kutsu

Jaa

Näkymättömät-ohjelma kutsuu toimittajia, sisällöntuottajia, viestijöitä ja viestintäpainotteisia työtä tekeviä visuaalisen viestinnän äärelle Viestinnän monet kasvot – mikä on kuvan merkitys yhteiskunnallisessa viestinnässä? -tilaisuuteen (Teams) tiistaina 14.4. klo 10–12.

Kahvikuppi ja Näkymättömät-avaimenperä pöydällä.
Näkymättömät-ohjelma Diakonissalaitos

Mitä huomioida kuvissa, jotta ne purkavat stereotypioita ja stigmoja, eivätkä vahvista niitä? Visuaalisuuteen viestinnässä ja journalismissa liittyy eettisiä ja yhteiskunnallisia kysymyksiä, eikä kasvojen antaminen haastaville aiheille ole yksinkertaista. Tilaisuus tarjoaa näkökulmia kuvituksen suunnitteluun ja yhteistyöhön kuvaajien ja kuvajournalistien kanssa.

Tilaisuus on toinen osa Näkymättömät-ohjelman viestintätilaisuuksien sarjaa, joka käsittelee näkymättömyyteen liittyviä aiheita eri näkökulmista. Tervetuloa mukaan kuulemaan ja jakamaan ajatuksia kuvista.

Ohjelma


10.00 Tilaisuuden avaus: Siiri Pohjoinen
, viestinnän asiantuntija, Näkymättömät, Diakonissalaitos

Puheenvuorot: Mielikuvien haasteet kuvissa

  • Heidi Mylläri, projektipäällikkö, Exit-toiminta ja Radikaalisti sovussa nuorille -hanke, Diakonissalaitos 
  • Matti Cantell, projektityöntekijä, Exit-toiminta ja Radikaalisti sovussa nuorille -hanke, Diakonissalaitos 

Yhteiskunnallisten aiheiden visuaalisuus ja kuvallinen kerronta  

  • Antti Yrjönen, kuvajournalisti, Suomen Kuvajournalistit ry 
  • Johanna Erjonsalo, kuvajournalisti, Suomen Kuvajournalistit ry 

Näkymättömät-ohjelman näkökulmia visuaalisuuteen 

  • Hanna-Mari Pusaa, hanketyöntekijä, Näkyväksi- Askeleita osallisuuteen 
  • Heidi Korvela, sosiaalisen hyvinvoinnin suunnittelija, VOIMA – Osallisuutta, osaamista ja yhteisöllisyyttä vapaaehtoistoiminnasta
  • Siiri Pohjoinen, viestinnän asiantuntija, Näkymättömät-ohjelma

Virtuaalinen paneelikeskustelu

Keskustelussa ovat mukana aamun alustajat Heidi Mylläri, Matti Cantell, Antti Yrjönen, Johanna Erjonsalo, Hanna-Mari Pusaa ja Heidi Korvela. Osallistujilla on tilaisuus osallistua keskusteluun ja esittää kysymyksiä.

12.00 Tilaisuus päättyy

Pidätämme oikeuden muutoksiin.  Lämpimästi tervetuloa!

Ilmoittautuminen
Ilmoittauduthan mukaan viimeistään maanantaina 13.4.2026 tämän linkin kautta

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Diakonissalaitos toimii rohkeasti ihmisarvon puolesta yhteiskuntaa uudistaen. Olemme jo lähes 160 vuoden ajan kehittäneet kunnianhimoisesti luovia ratkaisuja yksilön arkeen ja yhteiskunnan haasteisiin. Elämme rinnalla sekä luomme kohtaamisia ja yhteisöjä, joissa jokainen löytää paikkansa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos

Diakonissalaitoksen toimintakertomus 2025: Vaikuttavuus ja kasvu etenivät rinnakkain haastavassa ajassa28.4.2026 15:28:02 EEST | Tiedote

Diakonissalaitoksen vuosi 2025 oli vaikuttavuuden ja hallitun kasvun vuosi. Haastavasta ja epävarmasta toimintaympäristöstä huolimatta säätiökonsernin toiminta laajeni, taloudellinen tulos vahvistui ja tukea saatiin entistä useammalle ihmiselle. Juuri julkaistun vuoden 2025 toimintakertomuksen mukaan kasvu, vaikuttavuus ja taloudellinen vakaus voivat toteutua rinnakkain samalla, kun tuetaan kaikista heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä.

Kohtaamiskuiluista kohti osallisuuden kokemusta – katsaus näkymättömyyden juurisyihin ja ratkaisuihin torstaina 16.4.202630.3.2026 09:12:00 EEST | Kutsu

Mitä ovat kohtaamiskuilut? Entä mitä on tämän päivän näkymättömyys? Näkymättömät-ohjelma tarjoaa vastauksia. Kutsumme mukaan Teams-tilaisuuteen, jossa kerromme, miltä Suomi näyttää Näkymättömät-ohjelmasta katsottuna ja millaiset käytännöt arjen työssä on todettu toimiviksi. Tervetuloa kuulemaan ajankohtaista tietoa ja keskustelemaan lisää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye