Suosikit pulassa – Westend Indians ja OLS tasoittivat puolivälierävoitot
27.3.2026 21:18:57 EET | Fliiga | Tiedote
Westend Indians tasoitti puolivälierävoitoiksi SPV:tä vastaan 1-1 kaatamalla Peliveljet kotonaan Espoossa 2-1. OLS teki saman tempun mestari Oilersille 6–4-kotivoitolla. Runkosarjan voittaja Classic sen sijaan johtaa TPS:aa vastaan 2-0 voitettuaan tänään Kupittaalla 10-3.
SPV:n kokoonpanosta oli pudonnut joukkueen pistekuningas Riku Hakanen, ja Indians tarttuikin heti tilaisuuteensa Samuli Junnilan avausmaalilla. Voittomaaliksi jäänyt 2-0 syntyi kolmannen erän alussa Ville Rautakouran osuessa takatolpalta Otto Lehkosuon tarkasta syötöstä. SPV rypisti kuudella viittä vastaan yhden kavennuksen, mutta viimeiset kaksi ja puoli minuuttia ”Heimo” ja maalivahti Nemo Sipilä pitivät verkkonsa puhtaana.
OLS sai kuulun kotiyleisönsä edessä lentävän lähdön Olli Lukkarin, Aapo Rantaniemen ja läpiajosta kliinisesti viimeistelleen Iiro Savelan nakuttaessa taululle kolmen maalin johdon jo avauserän ensi puolikkaalla. Oilersin avausmaalin osui Antti Suomela vasta pelin puolivälissä, mutta Riku Ruonakangas kiskaisi ylivoimalla vasemmasta siivestä toisen tauon tilanteeksi 4-1. Joona Hokkanen ja Veeti Koiviston 5–2-osuman jälkeen Oliver Sillanpää nostivat hallitsevan mestarin vielä kahden maalin päähän, mutta johtoasemastaan ei OLS enää hellittänyt. Öljymiesten riskipeli ilman maalivahtia toi Tuomas Iiskolan kavennuksen mutta myös Petri Niemelän tyhjiin tekemät loppunumerot.
Classicia avauskohtaamisessa loppuun saakka piinannut TPS pystyi tänään kyydissä avauserän, jonka Classic vei vain 2-1. Konsta Tykkyläinen kuitenkin osui Classicille heti toisen erän avausvaihdossa, ja Peteris Trekse laukoi eron jo kolmeen. Isäntien Eero Jalon kavennus jäi laihaksi lohduksi, kun sen perään kahdesti osunut Oskari Heikkilä ja Teemu Karppanen siirsivät Classicin jo 7–2-johtoon. Illan viimeiset osumat nähtiin pelin viimeisellä kympillä, kun Eemeli Salin kuittasi Alex Eklundin kavennuksen ja Oskari Heikkilä sekä Teemu Karppanen komistelivat vielä lukemia tyhjiin. Heikkilä hattutemppuineen ja Alpo Laitila (1+2) olivat tamperelaisten kolmen pisteen pelurit.
Puolivälierät jatkuvat kaikissa neljässä parissa sunnuntaina, jolloin vuorossa ovat ottelut Classic–TPS, Oilers–OLS, SPV–Westend Indians ja Nokian KrP–EräViikingit.
SaiPa ei kyennyt varmistamaan F-liigan naisten välieräpaikkaansa kotikentällä, kun SB-Pro voitti 3-1 ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin sunnuntaiksi Nurmijärvelle.
Tämän illan avausmaalin iski SB-Prolle Emilia Kaartoaho Petra Aallosen ryöstettyä pallon SaiPan maalin takana, mutta Elsa Holopainen tasoitti komealla laukauksella ottaen samalla jäähyn jatkettuaan juoksuaan päin maalivahti Emmi Pölöstä. Pron voittomaali syntyi toisen erän alussa erikoisesti, kun Jenni Rautasen keskiviivalta lähettämä pallo pomppasi jotenkin SaiPan verkkoon asti. Vieraiden kolmas osuma oli sitten sitäkin komeampi, kun Milja-Maria Saarikosken aloittama syöttöralli huipentui Veronika Kopeckan viimeistelyyn takatolpalta.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Nokian KrP jyräsi jo toisen kiinnityksen, naisten mestari Classic eteni välieriin26.3.2026 20:56:55 EET | Tiedote
Nokian KrP jätti EräViikingit F-liigan miesten puolivälierien toisessakin kohtaamisessa vaille mahdollisuuksia ja haki sarjan toisen voittonsa Helsingistä selvin lukemin 9-2. Kotonaan KrP oli voittanut 7-2.
EräViikingit ja TPS tappiolta voittoon ja välieriin, SaiPa otti edun25.3.2026 22:11:39 EET | Tiedote
TPS ja EräViikingit varmistivat paikkansa F-liigan naisten välierissä suoraan kolmessa ottelussa. TPS oli Kooveeta ja EräViikingit SSRA:ta vastaan kaksi maalia tappiolla mutta TPS voitti lopulta 7-3 ja ErVi jatkoajalla 5-4. Yllättäjä SaiPa nousi SB-Prota vastaan 2–1-johtoon voitettuaan vieraissa jatkoajalla 3-2.
Indians ahdisti SPV:n jatkoajalle, Classic tappiolta avausvoittoon25.3.2026 21:35:18 EET | Tiedote
F-liigan miesten puolivälierät jatkuivat jännitysotteluilla, joissa SPV löi Westend Indiansin jatkoajalla 5-4 ja Classic nousi lopussa tappiolta 6–4-voittoon TPS:stä. Illan selvät numerot nähtiin Tapiolassa, jossa mestari Oilers aloitti 6–2-kotivoitolla OLS:sta.
Luukas Hyvärinen johti Nokian KrP:n puolivälierien avausvoittoon24.3.2026 21:10:52 EET | Tiedote
F-liigan miesten puolivälierät starttasivat tänään yhdellä ottelulla, jossa Nokian KrP otti lukemin 7-2 ensimmäisen voittonsa EräViikingeistä. Pudotuspeliavauksen hahmoksi nousi Luukas Hyvärinen, jolle merkittiin pöytäkirjaan kaksi maalia ja kolme syöttöpistettä.
SB-Pro tasoitti puolivälierävoitot, muut parit tilanteessa 2-022.3.2026 20:45:23 EET | Tiedote
SB-Pro tasoitti F-liigan naisten puolivälierävoitoiksi SaiPaa vastaan 1-1 kaatamalla eteläkarjalaiset näiden kotikaukalossa 3-2. Muissa pareissa ottivat toiset voittonsa TPS Kooveesta, Classic FBC Loistosta ja EräViikingit SSRA:sta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme