Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Olympiapurjehdus: Grand Slam -kiertue starttaa tänään Palmalla

30.3.2026 12:34:41 EEST | Suomen Purjehdus ja Veneily ry | Tiedote

Jaa

Olympiapurjehduksen kansainvälinen kilpailukausi käynnistyy maanantaina Palman Sailing Grand Slam ‑regatalla.

Akseli Keskinen ja Katariina Roihu
Akseli Keskinen ja Katariina Roihu Sailing Energy Trofeo Sofia

Mallorcalla purjehdittava regatta kokoaa jälleen lähes kaikki olympialuokkien maailman kärkipurjehtijat ja toimii perinteisesti kevään ensimmäisenä merkittävänä tasonmittauksena kohti kesän arvokilpailuja.

Valtaosassa luokista ensimmäiset lähdöt purjehditaan maanantaina, kun taas iQFoil-luokissa kilpailut käynnistyvät tiistaina. Keväinen Palma antaa tärkeää osviittaa talvikauden harjoittelun onnistumisesta ja vauhdista kansainvälisessä seurassa.

– Luvassa on vuoden ensimmäinen kilpailu, jossa mahdollisuus mitata miten olemme kehittyneet talven aikana. Eniten odotan itseäni vastaan kilpailemista ja katsomaan kuinka äärimmelleni saan kehoni ja mieleni vietyä, Valtteri Uusitalo toteaa.

Sääennuste lupaa Palmaan monipuolisia ja vaativia olosuhteita koko kilpailuviikolle. Lämpötilojen ennustetaan vaihtelevan noin 11–20 asteen välillä, ja kilpailijoita haastavat niin aurinkoiset kuin sateisetkin päivät sekä mahdolliset kovemmat tuulet. Vaihtelevuus korostaa kokonaisosaamista ja tekee Palman regatasta arvokkaan mittarin kauden alkuun.

– Lauantaina teimme viimeisen kisaan valmistavan harjoituksen. Ajoimme vauhtia itsekseen ja sen jälkeen starttiharjoituksia muiden kanssa. Vene kulki todella hyvin, joten fiilis on valmis kisaan. Itse odotan jo innolla maanantain kisaa, Katariina Roihu sanoo.

– Fiilikset ovat jännittyneet mutta odottavaiset. Emme ole päässeet kilpailemaan puoleen vuoteen, mutta takana on hyvä talvikausi, joten odotukset ovat myös korkealla, Akseli Keskinen jatkaa.

Suomen joukkue on Palmalla edustettuna useassa luokassa. Mukana on sekä kokeneita olympiaryhmien purjehtijoita että nuoria U21-ryhmän urheilijoita.

SUOMEN EDUSTUS LUOKITTAIN

49ER

Juuso Roihu / Lasse Lindell lähtevät kauteen tavoitteenaan tasainen suorittaminen kovatasoisessa ja laajassa laivueessa. Palma tarjoaa hyvän mittarin vauhdille erityisesti keväisissä, vaihtelevissa tuuliolosuhteissa.
Nuori venekunta Aatos Kylävainio / Onni Kylävainio avaa kansainvälisen kautensa niin ikään Mallorcalla. He hakevat kokemusta kovasta kilpailusta ja pyrkivät nousemaan mukaan keskiryhmän taisteluun.

ILCA 7

ILCA 7 ‑luokassa Suomen värejä purjehtivat Valtteri Uusitalo ja Nooa Laukkanen. Molemmille Palma on tärkeä alkukauden kilpailu, jossa haetaan tuntumaa kansainväliseen kärkeen ja rakennetaan vauhtia pitkälle kilpailukaudelle. Luokka on yksi Palman suurimmista, ja jokainen lähtö on äärimmäisen tiukka.

IQFOIL

Naisten iQFoil-luokassa Suomea edustaa Sofia Hämäläinen, jonka kilpailut alkavat tiistaina. Foilaavien purjelautojen kilpailupäivät ovat intensiivisiä ja lähtöjä purjehditaan runsaasti. Ennustetut kovemmat tuulet voivat tehdä Palman kisasta fyysisesti vaativan alun kaudelle. Hämäläiselle kilpailu tarjoaa hyvän mahdollisuuden mitata vauhtia maailman huippuja vastaan.

NACRA 17

Sekapareina purjehdittavassa Nacra 17 ‑luokassa Suomea edustavat Akseli Keskinen / Katariina Roihu. Pari jatkaa määrätietoista kehitystyötä kohti kesän arvokilpailuja. Palma toimii tärkeänä testinä erityisesti startti- ja vauhtisuorittamiseen kovassa kansainvälisessä kilpailussa.

Kilpailut jatkuvat koko viikon ajan finaalilähtöihin saakka. Palma toimii perinteisesti kauden ensimmäisenä suurena tasonmittauksena ja antaa selkeitä suuntaviivoja kevään ja kesän kilpailuja varten.

Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa purjehduksen Grand Slam kiertuetta ja arvokisoja Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedottein kilpailujen kohokohdista. Julkaisuvapaita kuvia löytyy maajoukkueen kuvapankista. 

Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2026
30.3.–4.4.

Sailing Grand Slam – Palma

20.–25.4. Sailing Grand Slam – Hyères
12.–17.5. 49er & Nacra 17 MM-kisat – Quiberon, Ranska
17.–22.5. ILCA 6 & ILCA 7 EM-kisat – Kaštela, Kroatia
18.–23.5. iQFoil EM-kisat – Portimão, Portugali
20.–28.6. Sailing Grand Slam – Kieler Woche, Saksa
7.–12.7. 49er & Nacra 17 EM-kisat – Eckernförde, Saksa
3.–7.8. Sailing Grand Slam, Nacra – San Pedro, USA
25.–30.8. ILCA 7 MM-kisat – Dublin, Irlanti
4.–12.9.

iQFoil MM-kisat – Weymouth, Iso-Britannia

7.–12.9.

ILCA 6 MM-kisat – Dublin, Irlanti

Yhteyshenkilöt

Linkit

Suomen Purjehdus ja Veneily

Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.

Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Olympiapurjehdus: Toukokuun arvokisaputki alkaa tiistaina11.5.2026 15:10:54 EEST | Uutinen

Olympialuokkien kilpapurjehduksen toukokuu on tiivis, kun arvokilpailuja kisataan Ranskassa, Kroatiassa ja Portugalissa. - Suomen purjehdusjoukkueella on edessä tärkeät arvokilpailut. MM- ja EM-kisat ovat keskeisiä näytön paikkoja maajoukkueen kannalta ja tasostamme kansainvälisesti. Toivon, että joukkueen valmistautuminen on sujunut hyvin ja kaikki saavat onnistuneet regatat Ranskassa, Kroatiassa ja Portugalissa. Onnea kaikille kisaajille, toivottaa purjehdusmaajoukkueen valmennuksen johtaja Robert Päkk. Kisat käynnistyvät tiistaina 12.5. Ranskan Quiberonissa alkavilla Nacra 17 - ja 49er-luokkien MM-kilpailuilla. Suomen Nacra-kaksikko Akseli Keskinen ja Katariina Roihu lähtee hakemaan sijoitusta 10 parhaan joukossa. - Haluamme purjehtia rohkeasti omalla tasollamme ja nauttia siitä, että pystymme tekemään hyviä suorituksia kovassa seurassa. Keskeistä on kyky pysyä läsnä hetkessä ja hyödyntää jokainen tilanne radalla parhaalla mahdollisella tavalla. Käytännössä kaiken pitää osua kohdall

Olympiapurjehdus: Laukkaselle lähtövoitto Hyèresissä, Nacra-tiimi vahva hopeafinaalissa24.4.2026 21:46:23 EEST | Tiedote

Sailing Grand Slam -kiertueen Ranskan osakilpailu päättyi suomalaisittain tänään. Hyères'in olympiaviikko tarjosi monipuoliset ja vaativat purjehdusolosuhteet. ILCA 7 -luokassa Nooa Laukkanen purjehti kilpailun parhaan yksittäisen onnistumisen ottamalla kultafinaaleissa lähtövoiton. Laukkanen sijoittui kokonaiskilpailussa 28:nneksi. ILCA 6 -luokassa Monika Mikkola avasi kisakautensa tasaisella suorittamisella ollen 20:s. Nacra 17 -luokassa Akseli Keskisen ja Katariina Roihun ensimmäiset päivät olivat haastavia, ja kaksikko eteni finaaleihin hopealaivueeseen, jossa tiimi nappasi peräti viisi lähtövoittoa. Karsintapäivinä oli vähän kevyempää tuulta, eivätkä startit onnistuneet. Vastatuulivauhti oli kuitenkin hyvää, ja nousimme usein heikoista lähdöistä takaisin peliin. Finaaleissa kovemmassa tuulessa kulki jo selvästi paremmin, ja tekeminen oli rennompaa, Keskinen summaa kilpailua. 49er-luokassa Aatos ja Onni Kylävainio olivat kokonaistuloksissa 33. Hyèresin Grand Slam toimi samalla tärk

Olympiapurjehdus: Maajoukkueen kausi jatkuu Ranskan Grand Slamissä20.4.2026 10:59:39 EEST | Tiedote

Olympialuokkien kilpailukausi jatkuu tänään Ranskan Hyèresissä purjehdittavassa Grand Slam -kilpailussa. Viikon tuuliennuste näyttää kilpailun kannalta lupaavalta. Sailing Team Finlandista mukana ovat Valtteri Uusitalo, Nooa Laukkanen, Aatos ja Onni Kylävainio, Katariina Roihu ja Akseli Keskinen sekä Monika Mikkola, jolle Hyères toimii kauden avauskilpailuna. – Meillä on kuukauden päästä EM-kisat Kroatiassa, ja alkusyksystä MM-kisat Irlannissa. Odotan jo innolla, että pääsen taas starttilinjalle ja kisaamaan. Toivon ehjää harjoituskautta nyt kesällä ja katsotaan mihin se riittää, Mikkola toteaa. Grand Slam -kiertueeseen kuuluva Hyèresissä purjehdittava Ranskan olympiaviikko on tunnettu luotettavista ja usein reippaista tuuliolosuhteistaan, eikä tämäkään vuosi näytä tekevän poikkeusta. Kilpailun karsintavaihe purjehditaan maanantaista perjantaihin, ja kymmenen parhaan finaalit lauantaina. Sailing Team Finland, Hyères Grand Slam: ILCA 6: Monika Mikkola, Ines Ruohela (U21) ILCA 7: Valtter

Olympiapurjehdus: Suomalaisille lähtövoittoja ja tasaisia suorituksia Palman Grand Slamissa3.4.2026 22:57:42 EEST | Tiedote

Palman Grand Slam purjehdittiin vaihtelevissa ja ajoittain erittäin haastavissa olosuhteissa. Viikon aikana nähtiin niin kovaa mistral-tuulta, pitkiä odotuksia kuin heikkoja ja kääntyileviä merituulia, jotka venyttivät kisapäiviä pitkiksi. Ratkaisut syntyivät viimeisenä päivänä viikon parhaissa purjehdusolosuhteissa. Suomalaisittain viikon kohokohtiin lukeutuivat ILCA 7 -luokan lähtövoitot, joista vastasivat Nooa Laukkanenavauspäivänä ja Valtteri Uusitalo toisena kilpailupäivänä. Molemmat purjehtijat esittivät viikon aikana vahvaa venevauhtia ja ajoittain nousivat kärkitaisteluun maailman suurimmassa ILCA 7 -laivueessa. Parhaasta suomalaissijoituksesta vastasivat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, jotka purjehtivat tasaisesti läpi viikon ja sijoittuivat lopputuloksissa 15:nneksi. ILCA 7 -luokassa Valtteri Uusitalo oli 19:s ja Nooa Laukkanen 23:s. iQFoileissa Sofia Hämäläinen purjehti sijalle 34. 49er-luokassa Juuso Roihu ja Lasse Lindell purjehtivat vaikean alun jäl

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye