Sisä-Suomen elinvoimakeskus

Hämeenlinnan tunneli suljetaan huoltotöiden vuoksi

2.4.2026 08:00:00 EEST | Sisä-Suomen elinvoimakeskus | Tiedote

Jaa

Valtatie 3 Helsinki–Tampere suljetaan tilapäisesti liikenteeltä Hämeenlinnan tunnelin kohdalla tunnelin pesutöiden vuoksi öiksi 13.–15.4.2026.

Hämeenlinnan tunneli suljetaan kahtena peräkkäisenä yönä tunnelin rakenteiden pesua varten. Ensimmäisenä yönä 13.–14.4.2026 klo 22.00–05.00 suljetaan etelän suuntaan kulkeva E-putki. Toisena yönä 14.–15.4.2026 klo 22.00–05.00 suljetaan pohjoisen suuntaan kulkeva P-putki. Sulku vaikuttaa liikenteeseen molempiin ajosuuntiin.

Tunneliputkissa suoritetaan rakenteiden pesua, ja putket avataan liikenteelle heti töiden valmistuttua.

Liikenne ohjataan sulkujen aikana tunneleiden varareiteille. Sulkemisissa on kelivaraus, ja huonon sääennusteen vuoksi sulut voidaan peruuttaa lyhyellä varoitusajalla.

Työn aikaisista liikennejärjestelyistä vastaa Metsä-Mattila Oy, Tero Laine, puh. 040 451 5903

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Risto Loikkanen
maanteiden hoidon projektipäällikkö

etunimi.sukunimi@elinvoimakeskus.fi
+358 295 021 306

Tietoja julkaisijasta

Uusi Sisä-Suomen elinvoimakeskus palvelee Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan asukkaita, yrityksiä ja organisaatioita monipuolisissa alueen elinvoimaa edistävissä tehtävissä – yhdessä ja lähellä.

Sisä-Suomen elinvoimakeskus hoitaa mm. elinkeinoihin, osaamiseen, maahanmuuttoon, kotoutumiseen, maatalouteen, maaseudun kehittämiseen, liikenteeseen ja tienpitoon, alueidenkäyttöön ja luonnon monimuotoisuuteen liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Sisä-Suomen elinvoimakeskus

Työllisyyskatsaus │ Työttömyys kasvoi edelleen helmikuussa Kanta-Hämeessä ja Pirkanmaalla24.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen työllisyyskatsaus kattaa tiedot Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan maakuntien työllisyystilanteesta. Helmikuun katsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Kanta-Hämeessä yhteensä 9 261 henkilöä. Viime vuoden helmikuuhun verrattuna nousua oli 420 henkilöä. Kanta-Hämeen työttömyysaste oli 11,7 prosenttia. Pirkanmaalla työttömiä työnhakijoita oli 36 857 henkilöä, joka oli 5 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Pirkanmaan työttömyysaste oli 13,7 prosenttia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye