Kela viestii huhtikuussa työnantajille kuuluvista tuista työntekijän perhevapaan ajalta
1.4.2026 09:00:18 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Työnantajat voivat saada työntekijän perhevapaan ajalta raskausrahaa, vanhempainrahaa, vuosilomakustannuskorvausta ja perhevapaakorvausta. Työnantajan ja työntekijän kannattaa sopia keskenään vanhempainpäivärahahakemusten lähettämisestä, koska Kela tarvitsee tietoja molemmilta. Työnantajan kannattaa myös tutustua uudistettuihin Työntekijä perhevapaalla -verkkosivuihin.
Kela aloittaa 7.4.2026 viestintäkampanjan, jonka päätavoitteena on tehdä tutuksi raskaus- ja vanhempainrahan lisäksi työnantajille maksettavia vuosilomakustannuskorvauksia ja perhevapaakorvauksia. Kela maksaa perhevapaakorvausta naispuolisen työntekijän työnantajalle.
Kela uudistaa parhaillaan työnantajille suunnattuja verkkosivujaan. Ensimmäisenä julkaistiin Työntekijä perhevapaalla -sivut. Uudistuksessa selkiytettiin tekstejä ja parannettiin tiedon löydettävyyttä. Viestintäkampanjan ja verkkosivu-uudistuksen tavoitteet perustuvat asiakasymmärrykseen, jota on kerätty työnantaja-asiakkaista monin eri tavoin.
Kela tarvitsee tietoja sekä työnantajalta että työntekijältä
Kampanjan toisena tavoitteena on helpottaa työnantajille kuuluvien perhe-etuuksien hakemista. Kampanjaa varten on koottu lista asioista, jotka työnantajan on hyvä muistaa tukien hakemisessa.
Työnantaja voi hakea työntekijän perhe-etuuksia itselleen siltä ajalta, jolta työntekijä saa palkkaa. Työehtosopimuksissa on määritelty, täytyykö työntekijälle maksaa palkkaa perhevapaan ajalta.
Työntekijälle on hyvä kertoa, maksetaanko hänelle palkkaa perhevapaan ajalta sekä milloin palkkailmoitus ja työnantajan hakemus toimitetaan Kelaan. Palkkaa maksetaan työehtosopimuksessa määritellyn ajan.
Työntekijän kanssa kannattaa sopia hakemusten lähettämisestä, koska Kela tarvitsee myös työntekijältä tietoja, jotta se voi ratkaista työnantajan hakemuksen. Työntekijän on helpointa antaa nämä tiedot hakemuksella ja lähettää se Kelaan.
Lue lisää
Työnantaja, näin haet tukia työntekijän perhevapaan ajalta (kampanja-artikkeli)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Personer som fått avslagsbeslut om uppehållstillstånd kan inte få bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.20261.4.2026 10:51:38 EEST | Pressmeddelande
Om en person inte har uppehållstillstånd har hen inte rätt till bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.2026. Rätten till förmåner upphör om man får ett avslagsbeslut på ansökan om uppehållstillstånd, även om beslutet överklagas.
Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut henkilö ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia 1.4.2026 alkaen1.4.2026 10:51:38 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1.4.2026 alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.
Persons without a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits as of 1 April 20261.4.2026 10:51:38 EEST | Press release
Persons who do not have a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits starting from 1 April 2026. The right to residence-based benefits ends immediately when a negative decision is issued on a residence permit even if the decision is appealed.
Ett nytt elektroniskt BC-utlåtande införs 2026 – avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner31.3.2026 09:12:39 EEST | Pressmeddelande
Ett nytt elektroniskt läkarutlåtande BC kommer att tas i bruk i år och nästa år. Det ersätter det nuvarande elektroniska B-utlåtandet och innehåller också det nya elektroniska C-utlåtandet. Det nya BC-utlåtandet är avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner.
Uusi sähköinen BC-lausunto tulee käyttöön 2026 ‒ on tarkoitettu vain Kelan ja työeläkealan etuuksien hakemiseen31.3.2026 09:12:39 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Uusi sähköinen BC-lääkärinlausunto tulee käyttöön tänä ja ensi vuonna. Se korvaa nykyisen sähköisen B-lausunnon ja sisältää myös uuden sähköisen C-lausunnon. Uusi lausunto on tarkoitettu vain Kelan ja työeläkealan etuuksien hakemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme