Insinööriliitto IL ry

Insinööriliitto: Saatavuuslisän poisto uhkaa tekniikan opetuksen laatua

1.4.2026 08:45:18 EEST | Insinööriliitto IL ry | Tiedote

Jaa

Insinööriliitto pitää tekniikan saatavuuslisää merkittävänä osana ammattikorkeakoulujen tekniikan opettajien palkkausta. Liiton mukaan saatavuuslisän säilyttäminen on tärkeää käynnissä olevissa ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluissa.

Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo Insinööriliitto

 – Tekniikan saatavuuslisässä ei ole kysymys vain rahasta, vaan ennen kaikkea tekniikan ja liikenteen alan koulutuksen laadusta. Lisästä luopuminen karkottaa tekniikan opettajien joukosta parhaat ja pätevimmät hakijat, mikä ajan myötä väistämättä johtaa alan koulutuksen tason laskuun, Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo sanoo.

Ammattikorkeakoulujen työehtosopimusta on neuvoteltu alkuvuodesta lähtien, ja se päättyi maaliskuun lopussa. Työnantajia työehtosopimuksessa edustaa Sivista, palkansaajia Ylemmät Toimihenkilöt YTN ja Opetusalan Ammattijärjestö OAJ.

Tekniikan saatavuuslisä on ollut yksi neuvotteluita jumittaneista asioista. Sivista on esittänyt lisästä luopumista, mikä ei Insinööriliittoa ja tekniikan opettajia miellytä. OAJ onkin jo julistanut ammattikorkeakouluihin useita yhden päivän lakkoja.

Salon mukaan saatavuuslisä on keskeinen osa tekniikan opettajien palkkausta ja siitä luopuminen tarkoittaa merkittävää palkan alennusta ammattikorkeakoulujen tekniikan opettajille.

– Saatavuuslisän poistaminen voi tarkoittaa uusille, työtään aloittaville tekniikan ja liikenteen alan opettajille jopa lähes 30 prosentin leikkausta palkkaan. Työnantajan vaatimus on täysin kohtuuton. On päivänselvää, että toteutuessaan se vähentää tekniikan opettajien työn houkuttelevuutta ja heikentää opetuksen laatua.

– Vaikka lisä on niin sanotusti työehtosopimuksessa OAJ:n soveltamisalan puolella, Insinööriliitto pitää sitä ehdottomasti puolustamisen arvoisena. Liitto tukee OAJ:ta sen lakkotoimissa. Opetusalan Insinööriliiton jäsenet ovat lakon piirissä ja he osallistuvat siihen, Salo sanoo.

Sivista on perustellut tekniikan saatavuuslisän poistoa muun muassa tarpeella harmonisoida ammattikorkeakoulujen opettajien palkkoja. Salo ei perustelua purematta niele.

– Jos ammattikorkeakoulujen opettajakunnan palkoissa nähdään harmonisoinnin tarvetta, mikä estää muiden palkkojen nostamista tekniikan tasolle, hän sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 80 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye