Hannes-myrskyn kustannukset sähköverkoille kymmeniä miljoonia – investoinnit verkkoihin estivät katastrofin
1.4.2026 13:10:20 EEST | Energiateollisuus ry | Tiedote
Joulukuun lopussa riehunut Hannes-myrsky aiheutti laajoja sähkökatkoksia. Näin ankarasti myrskyt eivät ole vuosikymmeneen kohdelleet sähköverkkoja. Vakiokorvauksia maksetaan yli 80 000 suomalaiselle.
Hannes-myrskyn aikana sähköt olivat poikki yli 227 000 asiakkaalta. Pahimmillaan jopa 187 000 asiakasta oli samanaikaisesti ilman sähköjä.
– Jo ensimmäisen vuorokauden aikana 80 prosenttia asiakkaista sai sähkönsä takaisin. Viimeisten vikojen korjaaminen kesti kuitenkin yli kaksi viikkoa, kertoo Energiateollisuus ry:n johtava asiantuntija Ina Lehto.
Hannes-myrskyn aiheuttamat kustannukset nousevat kymmeniin miljooniin euroihin. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n sähköverkkoyhtiöille tekemästä kyselystä. Suurimpia kustannuksia aiheuttavat viankorjaustyöt ja asiakkaille maksettavat lakisääteiset vakiokorvaukset.
– Sähköverkkoyhtiöt maksavat sähkökatkoista aiheutuneita vakiokorvauksia lähes 18 miljoonaa euroa. Niitä maksetaan yli 80 000 asiakkaalle. Lisäksi vikojen korjausten hinta nousee 19 miljoonaan euroon.
Riittävätkö resurssit?
Jokainen myrsky on erilainen ja arvaamaton. Laajat häiriöt ja niistä selviytyminen korostavat ammattitaitoisen henkilöstön merkitystä. Energiateollisuus ry:n kyselyn perusteella sähköverkkoyhtiöiden omat henkilöstöresurssit ja alihankkijoiden kanssa sovitut sopimusresurssit riittivät suhteellisen hyvin. Osa verkkoyhtiöistä kykeni auttamaan myös naapuriyhtiötä korjaustöissä.
Kaikkien sähköverkkoyhtiöiden omat voimavarat eivät kuitenkaan riittäneet. Jos käytettävissä olisi ollut enemmän työvoimaa, olisi tämä nopeuttanut vikojen korjaamista. Lehto huomauttaa, että sähköverkkojen rakentaminen ja korjaaminen edellyttää erikoisosaamista, josta on pidettävä kiinni.
– Jatkuvien sähköverkkoinvestointien lisäksi on pidettävä huolta siitä, että alalle saadaan riittävästi osaavaa työvoimaa.
Suomessa sähkönjakeluverkkoihin on investoitu viimeisen kymmenen vuoden aikana 700–800 miljoonaa euroa vuosittain. Siksi suomalaisten sähköverkkojen toimitusvarmuus on parantunut rutkasti.
– Kymmenen vuotta sitten Hannes-myrsky olisi aiheuttanut katastrofin, Lehto toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ina Lehtojohtava asiantuntijaEnergiajärjestelmä
Puh:0405705589ina.lehto@energia.fiEnergiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Selvitys: Investoinnit sähkönjakeluverkkoihin ovat pohja talouskasvulle ja tukevat työllisyyttä13.5.2026 10:01:09 EEST | Tiedote
Sähköistyminen voi parhaimmillaan luoda Suomeen yli 20 000 työpaikkaa, joista jopa puolet voi jäädä syntymättä, mikäli sähkönjakeluverkkojen investointien pullonkauloja ei ratkaista ajoissa. Tämä käy ilmi Energiateollisuus ry:n, Paikallisvoima ry:n ja Energiakaupungit ry:n tänään julkaistusta selvityksestä, jossa tarkastellaan sähköistymisen vaikutuksia sähkönjakeluverkkoihin sekä Suomen kasvuun ja työllisyyteen.
Vesivoimaloiden uudet kalatalousvelvoitteet edellyttävät tarkkaa arviointia8.5.2026 10:36:32 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut 7.5.2026 eduskunnalle hallituksen esityksen, jossa vesilakiin ehdotetaan säännöksiä uuden kalatalousvelvoitteen, kalatalousmaksun tai niiden yhdistelmän määräämisestä vesivoimalaitoksille, joiden lupiin ei velvoitetta ole aiemmin sisältynyt (ns. nollavelvoitelaitokset). Kyse on vesivoima-alan kannalta merkittävästä lakimuutoksesta.
Korjausrakentamisavustus voi vauhdittaa rakentamista – tukimalli ratkaisee vaikutukset työllisyyteen ja energiajärjestelmään6.5.2026 10:04:56 EEST | Tiedote
Uusi korjausrakentamisavustus voi vauhdittaa asuinrakennusten energiaremontteja, lisätä työllisyyttä ja tukea ilmastotavoitteita. Tukimallissa tulee kuitenkin välttää edellisen energia-avustuksen rakenteelliset ongelmat ja suunnata tuki aidosti energiatehokkuutta parantaviin toimiin.
Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa – lämpimästä säästä huolimatta5.5.2026 13:02:10 EEST | Tiedote
Maaliskuussa sähkönkäyttö kasvoi 5,2 prosentilla, vaikka kuukausi oli tavanomaista lämpimämpi. Tarjolla oli runsaasti edullista sähköä, minkä datakeskukset ja sähkökattiloiden omistajat hyödynsivät. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n tuoreesta sähkötilastosta.
Sähköverkkoyhtiöt haluavat palautetta asiakkailtaan – nyt on aika vaikuttaa4.5.2026 09:49:08 EEST | Tiedote
Sähkönjakeluverkkoyhtiöt keräävät asiakkailtaan palautetta sähköverkon kehittämissuunnitelmiin toukokuun aikana. Sähköverkkoja kehitetään asiakkaiden tarpeisiin ja on tärkeää, että yhtiöt saavat asiakkailtaan palautetta verkkojen kehittämistarpeista. Energiateollisuuden sivuille on koottu linkit sähkönjakeluverkkoyhtiöiden suunnitelmaluonnoksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme