DNA Oyj

DNA tarjoaa Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelun asiakkailleen ensimmäisenä Pohjoismaissa

2.4.2026 09:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

Jaa

DNA tarjoaa asiakkailleen Googlen Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelua ensimmäisenä operaattorina Pohjoismaissa. Firebase Phone Number Verification (PNV) eli puhelinnumeron vahvistuspalvelu varmentaa puhelinliittymän käyttäjän puhelinnumeron suoraan operaattorilta. Palvelu toimii aluksi vain Android-älypuhelimissa, ja se on käytettävissä keväästä 2026 alkaen.

DNA tarjoaa Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelun asiakkailleen ensimmäisenä Pohjoismaissa
DNA tarjoaa Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelun asiakkailleen ensimmäisenä Pohjoismaissa

Firebase PNV -puhelinnumeron vahvistuspalvelu on uusi tapa varmentaa käyttäjän puhelinnumero suoraan mobiilioperaattorilta, ilman vahvistuskoodien lähettämistä SMS-viestillä. Liittymän käyttäjän laitteessa oleva SIM‑kortti ja operaattori vahvistavat puhelinnumeron sovellukselle yhdellä painalluksella. Tämä tekee palvelun käyttöönotosta ja kirjautumisesta uudelle käyttäjälle nopeampaa, turvallisempaa ja vähemmän virhealtista kuin esimerkiksi perinteinen koodien vastaanotto viestillä, ja niiden manuaalinen siirto palveluun. Firebase PNV hakee puhelinnumeron suoraan operaattorilta API‑rajapinnan kautta vahvistusta varten.

“Vahvistuspalvelun myötä DNA:n Android-asiakkailla on jatkossa entistä sujuvampi ja turvallisempi tapa varmentaa puhelinnumeronsa eri palveluissa. Tämä tukee täydellisesti visiotamme älykkäämmästä ja turvallisemmasta huomisesta”, kertoo DNA:n yritysliiketoiminnan johtaja Anna-Mari Ylihurula.

DNA:n panostaminen turvallisuuteen ja turvallisuusasiantuntemus sekä yhtiön pitkäaikainen rooli Google Cloud ‑kumppanina tekivät siitä luontevan valinnan ensimmäiseksi pohjoismaiseksi operaattoriksi tukemaan Firebase PNV:tä", sanoo Micah Baker, Senior Product Manager, Google Cloud.

Palvelu on vapaasti kaikkien DNA:n Android-puhelimia käyttävien asiakkaiden hyödynnettävissä sovelluksissa, jotka päivittyvät tukemaan sitä. Kun sovellus ottaa uuden PNV-palvelun käyttöön, käyttäjälle näytetään uusi suostumuspyyntö ennen puhelinnumeron jakamista.

Lisätietoja medialle:

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Kuvat

DNA:n yritysliiketoiminnan johtaja Anna-Mari Ylihurula
DNA:n yritysliiketoiminnan johtaja Anna-Mari Ylihurula
Lataa

Linkit

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Yhdessä katsomme turvallisempaan ja älykkäämpään tulevaisuuteen. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. Asiakkaamme ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteiden verkkojen liittymäasiakkuutta. Meidät on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 1 128 miljoonaa euroa ja meillä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Kevätsiivouksessa sivuutetaan usein elektroniikka – vanhoja laitteita ei kannata jättää kaapin pohjalle19.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote

Kevätsiivouksen yhteydessä vanhat puhelimet, tabletit ja johdot päätyvät monessa kodissa takaisin laatikon pohjalle, koska niiden jatkokohtalosta ei osata päättää tai oikeista kierrätystavoista ei tiedetä. DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksin mukaan kyseessä on haitallinen tapa, joka voi aiheuttaa tietoturva- ja turvallisuusriskejä sekä turhaa rahanmenetystä ja ympäristökuormitusta.

Electronics often overlooked in spring cleaning – old devices should not be left at the back of a drawer19.5.2026 13:00:00 EEST | Press release

During spring cleaning, old phones, tablets and cables often end up back at the bottom of drawers in many homes, as people are unsure what to do with them or are unfamiliar with proper recycling methods. According to Jesse Kieksi, Head of Device Sales at DNA, this is a harmful habit that can lead to data security and safety risks, as well as unnecessary financial loss and environmental harm.

DNA näyttää suuntaa työelämälle – Perheystävällinen työpaikka -tunnus uusittiin jälleen ja isovanhempainvapaita juhlitaan jo sadan rajapyykillä12.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Väestöliitto uusi jo kolmatta kertaa DNA:lle Perheystävällinen työpaikka -tunnuksen. Tunnus vahvistaa DNA:n asemaa perheystävällisen työelämän edelläkävijänä: DNA on edelleen ainoa suuryritys Suomessa, jolle tunnus on myönnetty. Uusinnan taustalla on pitkäjänteinen työn ja muun elämän yhteensovittamisen kehittämiseksi – arjen joustoista aina uudenlaisiin perhevapaisiin ja yhteiskunnallisiin hankkeisiin asti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye