Mihin paikalliset Säästöpankit lahjoittavat rahaa? Hyviä tekoja -äänestys käynnistyy
7.4.2026 12:45:00 EEST | Aito Säästöpankki | Tiedote
Säästöpankkien valtakunnallinen Hyviä tekoja -kampanja on käynnistynyt ja kutsuu nyt paikalliset asukkaat mukaan vaikuttamaan. Äänestyksessä voi ehdottaa ja äänestää kohteita, joihin Säästöpankit ja Säästöpankkisäätiöt voivat lahjoittaa rahaa lähialueidensa hyväksi. Äänestys on avoinna sunnuntaihin 3.5. asti.

Hyviä tekoja -kampanjassa on vuodesta 2015 alkaen lahjoitettu ja myönnetty apurahoja yli kymmenen miljoonaa euroa, muun muassa koulutukseen ja tutkimukseen, paikallisille yhdistyksille sekä lasten ja nuorten harrastus- ja liikuntatoimintaan. Kampanjan keskiössä onkin erityisesti lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukeminen.
Äänestykseen voi osallistua kuka tahansa. Äänestäjät voivat nimetä mielestään sopivan lahjoituskohteen, ja äänestää jo ehdotettuja kohteita. Paikalliset Säästöpankit ja Säästöpankkisäätiöt hyödyntävät äänestyksen tuloksia itsenäisten lahjoitus- ja apurahapäätöstensä tukena.
Lahjoituksia ja apurahoja myönnetään eri puolilla Suomea kuluvan vuoden aikana, ja paikalliset Säästöpankit tiedottavat omista lahjoituksistaan omilla alueillaan. Koko Säästöpankkiryhmän lahjoitusten ja apu-rahojen yhteissumma julkistetaan myöhemmin vuoden aikana.
Jaossa 70 000 euroa paikallisiin hyviin tekoihin
Vuosien varrella avustusten määrä on kasvanut sadoista tuhansista euroista miljooniin euroihin vuodessa. Vuoden 2025 aikana Hyviä tekoja -kampanjassa jaettiin lahjoituksia ja apurahoja ennätykselliset 3,1 miljoonaa euroa. Aito Säästöpankki lahjoitti ja myönsi apurahoja yhdessä paikallisten Säästöpankkisäätiöiden kanssa yhteensä lähes 900 000 euroa.
Myös näissä lahjoituksissa painotettiin lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointia. Lahjoituksia ohjattiin tahoille, jotka tarjoavat matalan kynnyksen harrastusmahdollisuuksia lapsille ja nuorille, ehkäisevät kiusaamista, syrjäytymistä tai lähisuhdeväkivaltaa sekä tukevat huostaanotettuja tai vakavasti sairaita lapsia ja heidän perheitään.
”Meille on tärkeää kohdentaa lahjoitukset aidosti tärkeisiin kohteisiin. Hyviä tekoja -äänestys antaa asukkaille mahdollisuuden vaikuttaa siihen, mihin alueellamme panostetaan, ja tuoda esille sitä, mitkä kohteet koetaan paikallisesti tärkeiksi. Tulemme jakamaan tämän vuoden äänestyksen kautta Aito Säästöpankin toimialueella yhteensä 70 000 euroa paikallisiin hyviin tekoihin”, Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo.
Lahjoituskohteen nimeäminen ja äänestäminen tapahtuvat täällä: Hyviä tekoja. Äänestys on käynnissä sunnuntaihin 3.5. asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Heini Piitulainen | toimitusjohtaja | Aito Säästöpankki | 050 412 9240 | heini.piitulainen@saastopankki.fi
Kuvat

Linkit
Aito Säästöpankki
Aito Säästöpankki Oy on valtakunnalliseen Säästöpankkiryhmään kuuluva paikallinen säästöpankki. Pankki palvelee Pirkanmaalla, Satakunnassa, Etelä-Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa. Pankin tehtävänä on edistää säästämistä sekä asiakkaiden ja koko toimialueen taloudellista hyvinvointia tarjoamalla henkilökohtaista talouden valmennusta ja sujuvaa pankkipalvelua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aito Säästöpankki
Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Etelä-Pohjanmaan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 13 prosentilla Etelä-Pohjanmaan alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.
Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Varsinais-Suomen seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 15 prosentilla Varsinais-Suomen alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.
Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Pirkanmaan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 15 prosentilla Pirkanmaan alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.
Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Satakunnan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 13 prosentilla Satakunnan alueen yrityksistä ja jopa 26 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.
Aito Säästöpankin johtoryhmään nimitys – haku käynnissä liiketoimintajohtaja, henkilöasiakkaat -rooliin23.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Aito Säästöpankki Oy:n johtoryhmässä on tehty nimitys 1.5.2026 alkaen. Uutena jäsenenä johtoryhmään liittyy palvelujohtaja Johanna Palander. Johtoryhmään etsitään myös parhaillaan lisävahvistusta liiketoimintajohtaja, henkilöasiakkaat -rooliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme