Hauhon hurmaava etsiväjengi sekaantuu taas asioihin, jotka eivät heille kuulu – Hanni Maulan Teetä ja teräaseita -romaanissa selvitellään tekoälyn saloja ja ympäristörikosta
7.4.2026 14:00:53 EEST | Karisto | Tiedote
Hanni Maulan esikoisdekkari Vintagea ja veritekoja esitteli ihananrasittavan Helvi Helven puudeleineen ja omalaatuisine ystävineen, ja nyt Hauhon etsiväjengi tarjoilee taas nauruhermoja kutkuttavaa jännitystä Torstain murhakerhon hengessä! Teetä ja teräaseita -romaanissa Helvi ystävineen saa vihiä paikallisen jätefirman hämäristä kuvioista.

Keskellä kukkeinta kesää Hauholla paljastuu ympäristörikosten sarja, joka uhkaa kunnan matkailumainetta. Sitten vihatussa jätefirmassa tapahtuu epäilyttävä onnettomuus, ja pian perheyrityksen perintöprinssi katoaa.
Hauhon etsiväjengi ei malta olla tyrkkäämättä teelusikkaansa soppaan, vaikka omiakin ongelmia heillä olisi. Eläköityneen kirjastonhoitajan Helvin puudeli on erityisen äksy, perinnerakentaja Riitta kohtaa miehen menneisyydestä ja kyläkaupan Hannu kipuilee vaateliaiden asiakkaiden keskellä. Aina on kuitenkin aikaa myös pöyhiä paikallisen jätefirman rötöksiä, ihmetellä tekoälyä ja odottaa koiranpentuja syntyväksi!
YTM Hanni Maula (s. 1976) on hitaasti helsinkiläistynyt hämäläinen, joka on kirjastonhoitajaksi valmistuttuaan työskennellyt parikymmentä vuotta toimittajana. Hän rakastaa suomalaista designia, huonosti käyttäytyviä puudeleita ja tuoreita munkkeja.
Teetä ja teräaseita julkaistaan 16.4.2026.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Ella Pyhältö.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset medialle: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Kesäkirjoja ja tiramisua Kuopion torilla 26.6.29.5.2026 12:46:40 EEST | Tiedote
Hyvää mieltä ja herkkuja on tarjolla kesäkuun lopussa Kuopiossa, kun kirjailijat Minna Haapasalo ja Kirsi Pehkonen keskustelevat tämän kesän uutuusviihdekirjoistaan kahvila La Dolce Vitassa.
Urheudesta, sinnikkyydestä ja perheen tärkeydestä kertova Elämä kaukana kaikesta on kesän suurin lukuromaani25.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Valo valtameren yllä -romaanillaan maailmanmenestyksen saavuttaneen M. L. Stedmanin uutuus, Elämä kaukana kaikesta, on vavahduttava historiallinen lukuromaani perheestä, tragediasta ja suuresta rakkaudesta.
Kiitetty ja aistillinen romaani kielletystä rakkaudesta sodan varjossa12.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
”Mutta Rutin osaksi tuli rakastaa kahta miestä. Hän rakasti myös lapsia, sekä eläviä että jo kuolleita, yksiä vanhempia, yhtä mummoa, ehkä jotakuta ystävää, mutta kahta miestä.”
Jotain omaa -romaani syntyi toiveesta saada lapsi8.5.2026 09:00:26 EEST | Tiedote
Anne Halosen esikoisromaani kertoo lapsettomuudesta, mutta myös monista tavoista olla äiti. Romaani aloittaa uuden sydämellisen Versola-sarjan.
Kariston syksy on tähtiä täynnä – katalogi nyt julki!22.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Otavan kustantamoperheen Syksyn tähdet -katalogi esittelee loppuvuoden loisteliaan kirjatarjonnan. Karistolta on luvassa koskettavia historiallisia romaaneja, henkeäsalpaavaa jännitystä, viihdyttävää romantiikkaa ja viettelevää romantasiaa. Lasten- ja nuortenkirjallisuudessa tutut, rakastetut sarjat jatkuvat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

