Vihreiden Tiina Elo vastaa Essayahille: Fossiiliriippuvuus vaarantaa ruokaturvan, ja juuri siksi maataloustukia on uudistettava
8.4.2026 14:04:51 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo perää hallitukselta toimia maataloustukien uudistamiseksi ja kierrätyslannoitteiden käytön vauhdittamiseksi. Hänen mukaansa Suomen ruokaturvaa uhkaavat paitsi riippuvuus fossiilisista tuontilannoitteista, myös erityisesti ilmastokriisi sekä luontokato.

Vihreitä maa- ja metsätalousvaliokunnassa edustava Tiina Elo kommentoi ministeri Sari Essayahin tuoretta lausuntoa, jonka mukaan maataloustukiin ei ole tulevassa kehysriihessä syytä puuttua muun muassa maailmanpoliittisten epävarmuuksien vuoksi. Elo jakaa Essayahin huolen erityisesti Hormuzinsalmeen liittyen, mutta korostaa fossiiliriippuvuuden olevan hetkellistä kriisiä syvempi ongelma.
– Suomen maatalous on äärimmäisen riippuvainen ulkomaisista tuontilannoitteista, joiden hinnat ovat nousseet Iranin sodan vuoksi reippaasti. Vaikka tilanne Hormuzinsalmella näyttää ainakin hetkellisesti helpottavan, on vain ajan kysymys, milloin fossiiliriippuvuus lannotteissa kostautuu meille seuraavan kerran, Elo painottaa.
Tässä akuutissa tilanteessa Elon mukaan tärkeintä olisi tukea viljelijöitä kriittisen kevätkylvöajan ohi. Vaikka lannoitepula ei ole hänen mukaansa Suomessa vielä pahasti eskaloitunut, tuottaa hintojen äkillinen nousu varmasti monelle vaikeuksia.
– Vihreille oli edellisellä hallituskaudella tärkeää panostaa kotimaisten kierrätyslannoitteiden kehittämiseen ja sen tarjonnan lisäämiseen. Fossiiliriippuvuudesta irtautuminen on paitsi ilmastopolitiikan kannalta keskeistä, myös huoltovarmuusteko, Elo toteaa.
Elo muistuttaa, että Orpon hallitus leikkasi kierrätyslannoitteiden tukea kautensa alussa, mutta palautti lopulta siitä osan edellisessä budjettiriihessään. Tätä päätöstä hän pitää hyvänä. Hän kritisoi kuitenkin hallituksen näköalattomuutta maatalouspolitiikan uudistamisessa kestävämpään sekä huoltovarmempaan suuntaan.
– Ministeri Essayah toteaa ykskantaan, että maataloustukiin ei tulisi koskea. Itse ajattelen kuitenkin, että vain maataloustukia rohkeasti uudistamalla voimme todella taata sen, että Suomessa kasvatetaan ruokaa kestävällä tavalla jatkossakin. Fossiiliriippuvuudesta irtautumista on tuettava, uudistavaan viljelyyn kannustettava ja kaiken maatalouden pohjaa nakertavaa luontokatoa torjuttava, Elo luettelee.
Luontokato sekä ilmastokriisi ovatkin Elon mielestä suomalaisen ruuantuotannon suurimmat uhat. Hän viittaa Britanniassa turvallisuuspalveluiden julkaisemaan analyysiin, jonka mukaan maan ruokaturva saattaa vaarantua jo tulevina vuosikymmeninä, mikäli ekosysteemien heikkeneminen jatkuu nykyisellä tahdilla.
– Suomesta en ole tunnistanut vastaavaa kokonaisvaltaista analyysia, mutta sen tulokset olisivat suurella todennäköisyydellä samansuuntaisia. Jos ilmastokriisiä ja luontokatoa ei saada pysäytettyä, on kotimainen maanviljely vakavassa vaarassa, Elo päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen ministereiden ilmastopuheet: “Hallituksen ilmastopolitiikka on vuosisadan sumutus”8.4.2026 15:03:50 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriön tekemä ilmastolain välitarkastelu on valmistunut. Tarkastelun mukaan ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan lisää toimia. Hallituksen suunnalta kommentointi on keskittynyt toteamaan, että lisätoimia ei tehdä ja myös arvostelemaan koko tarkastelua. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää hallituksen vastuunpakoilua täysin vastuuttomana.
Sofia Virta: Hallituksen politiikan seurauksena pian lähes joka kuudes lapsi Suomessa elää köyhyydessä8.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton tänään jättämässä välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee kohtalokkaan virheen, kun se syventää kuiluja suomalaisten välillä epävarmassa ajassa.
Vihreät: Hallitus rakentaa opiskeluoikeuden rajauksella korkeakouluihin lisäbyrokratiaa7.4.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys yhden opiskeluoikeuden rajauksesta synnyttää korkeakouluihin lisää byrokratiaa, lisää nuorten kokemia paineita ja petaa tietä mahdollisille lukukausimaksuille. Vihreät vastustaa rajausta ja peräänkuuluttaa hallitukselta korkeakoulupolitiikan suunnanmuutosta.
Sofia Virta: Puolueiden on sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi1.4.2026 10:11:35 EEST | Tiedote
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
Vihreät mukana välikysymyksessä: Lapsiköyhyys ei syvenny vahingossa – se on hallituksen tietoinen valinta31.3.2026 10:44:18 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan lapsiperheköyhyyden syventäminen on karmea virhe. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että köyhyyttä kasvattava politiikka voi tulla kalliiksi myös taloudellisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme