Kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen ministereiden ilmastopuheet: “Hallituksen ilmastopolitiikka on vuosisadan sumutus”
8.4.2026 15:03:50 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Ympäristöministeriön tekemä ilmastolain välitarkastelu on valmistunut. Tarkastelun mukaan ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan lisää toimia. Hallituksen suunnalta kommentointi on keskittynyt toteamaan, että lisätoimia ei tehdä ja myös arvostelemaan koko tarkastelua. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää hallituksen vastuunpakoilua täysin vastuuttomana.

– Tämä hallituksen ilmastopolitiikka on kyllä vuosisadan sumutus. Ensin väitetään, että ilmastotavoitteisiin on sitouduttu. sen jälkeen istutaan kolme vuotta tekemättä mitään ja saadaan aikaan suunnitelmat, jotka eivät riitä tavoitteisiin. Sitten lopuksi todetaan, että kyllä on ollut tiedossa, että lisätoimia tarvitaan, mutta se on seuraavan hallituksen tontti tehdä. Tällainen vastuunpakoilu on häpeällistä enkä usko, että hallituksen ministerit itsekään hyväksyisivät vastaavaa väistelyä muilla politiikan aloilla, mutta ilmastopolitiikassa se jostain syystä koetaan hyväksyttäväksi, Pitko näpäyttää
Lisätoimien tarpeen tiedostaminen on Pitko mukaan asia, jolta ei ole voinut välttyä, jos on yhtään pitänyt silmiään tai korviaan auki. Esimerkiksi valtiontalouden tarkastusvirasto on todennut hallituksen tietoisesti jättäneen toimia tekemättä, vaikka heille on tuotu tieto siitä, että pöydällä olleet toimet eivät riitä.
– Se, että esimerkiksi ympäristöministerillä on pokkaa sanoa, että lisätoimien tarpeesta huolimatta emme tee mitään, kertoo ettei hallituksella ole koskaan ollut aikomustakaan tehdä uskottavia ilmastotoimia. Viivyttely on ollut tietoinen taktiikka, jolla kaikki vastuu siirretään seuraaville hallituksille, Pitko jatkaa.
– Vastuuttomuuden huippu tämä on siinä, että näin toimimalla hallitus on itse vaikeuttanut merkittävästi tulevien hallitusten tehtävää, koska on viivytellyt neljä ratkaisevan tärkeää vuotta. Tällainen keplottelu on tuomittavaa, Pitko päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni PitkoVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3168jenni.pitko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Mari Holopainen: Kymmenen keinoa yrittäjämyönteisen Suomen rakentamiseksi16.4.2026 16:11:57 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat rakentaa yrittäjämyönteistä Suomea, jossa ihmiset uskaltavat tavoitella unelmiaan ja jonka turvaverkot tukevat myös yrittäjiä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää kymmentä keinoa yrittäjien tukemiseksi.
Sofia Virta ryhmäpuheessa: Vihreät esittää kehysriiheen toimenpidepakettia lapsiköyhyyden pysäyttämiseksi15.4.2026 14:04:27 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Köyhyyttä ja elinkustannusten kasvua käsittelevän välikysymyksen ryhmäpuheessaan Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti konkreettisia toimia, joilla hallitus voi ensi viikon kehysriihessä pysäyttää lapsiköyhyyden kasvun.
Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.
Vihreiden Tiina Elo: Hallitus sivuuttaa eläinten hyvinvoinnin ja kasviproteiinien mahdollisuudet ruokapolitiikassaan14.4.2026 14:32:00 EEST | Tiedote
Vihreiden Tiina Elo vaatii lisää kotimaista kasvisruokaa kouluihin ja päiväkoteihin Vihreiden ryhmäpuheessa ruokapoliittisesta selonteosta. Elo muistuttaa, että kasvipohjainen ruoka on hyväksi ihmisille, eläimille ja ympäristölle sekä myös Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme