Jyväskylän yliopisto mukana EU:n tukemassa eurooppalaisessa kvanttipilottihankkeessa
10.4.2026 07:10:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on mukana Euroopan unionin tukemassa SPINS‑kvanttipilottihankkeessa, joka vahvistaa Euroopan asemaa kvanttilaskennan kehittäjänä. Hanke keskittyy puolijohdepohjaisiin spin‑kubitteihin ja tähtää kvanttisirujen kehittämiseen tulevaisuuden kvanttilaskentasovelluksia varten. Hankkeen kokonaisbudjetti on yhteensä 50 miljoonaa euroa.

Kvanttilaskennasta on tullut strategisesti tärkeä ala, jonka taloudellinen ja yhteiskunnallinen merkitys kasvaa nopeasti. Sen sovelluksia nähdään muun muassa lääkekehityksessä ja materiaalitutkimuksessa sekä turvallisessa viestinnässä ja tulevaisuuden navigointiratkaisuissa.
SPINS (Semiconductor Pilot line for Industrial Quantum NanoSystems) on yksi EU Chips Act ‑lainsäädännön puitteissa perustetuista kuudesta eurooppalaisesta kvanttipilottilinjasta. Pilottihanketta koordinoi belgialainen tutkimusorganisaatio IMEC, ja konsortioon kuuluu 25 eurooppalaista tutkimuslaitosta, yritystä ja yliopistoa.
Tavoitteena uusia kvanttiteknologioita teolliseen mittakaavaan
SPINS‑hankkeen keskeisenä tavoitteena on kaventaa kuilua kvanttitutkimuksen ja teollisesti valmistettavien kvanttiprosessorien välillä. Pilottilinja keskittyy erityisesti puolijohdepohjaisiin spin‑kubitteihin. Pääasiallisena tavoitteena on tuottaa kvanttisiruja kvanttilaskennan sovelluksiin.
Hankkeen 50 miljoonan euron kokonaisbudjetti mahdollistaa uudenlaisen tutkimus‑ ja tuotantoympäristön rakentamisen, jonka avulla kvanttisiruja voidaan valmistaa samoilla prosesseilla kuin nykyisiä puolijohdekomponentteja. Tämä on merkittävä askel kohti kvanttikoneita, jotka sisältävät satoja miljoonia vakaita kubitteja.
JYU vahvistaa Suomen asemaa kvanttiteknologian eturintamassa
Jyväskylän yliopiston rooli konsortiossa perustuu sen vahvaan osaamiseen pii-pohjaisissa kvanttiteknologioissa ja kehittyneissä mittausmenetelmissä. Yhteistyö SPINS‑verkostossa tarjoaa yliopiston tutkijoille ja opiskelijoille uusia mahdollisuuksia osallistua Euroopan laajuiseen kvanttilaitteiden kehitystyöhön.
- On merkittävää, että Jyväskylän yliopisto on mukana näin kunnianhimoisessa eurooppalaisessa hankkeessa. SPINS vahvistaa Suomen ja Jyväskylän yliopiston asemaa kvanttiteknologioiden kehityksessä ja tarjoaa ainutlaatuisen sillan tutkimuslaboratorioista teollisiin sovelluksiin, toteaa professori Juha Muhonen Jyväskylän yliopistosta.
Suomesta hankkeessa ovat mukana Jyväskylän yliopiston lisäksi VTT ja SemiQon Technologies.
Innovaatiorahoituskeskus Business Finland tukee suomalaisten kumppaneiden osallistumista hankkeeseen kansallisella yhteisrahoituksella. Hanke käynnistyi 1.4.2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Juha Muhonen, juha.t.muhonen@jyu.fi, +358401905352
Kuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Metsäsektorin oikeudenmukaisen kestävyysmurroksen tutkimukseen myönnettiin jatkorahoitus22.6.2026 12:55:07 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) myönsi jälkimmäisen kauden rahoituksen kymmenelle oikeudenmukaista vihreää murrosta tutkivalle konsortiolle.
Yli 400 kansainvälistä tutkijaa kokoontuu Jyväskylään esittelemään viimeisimpiä tuloksia ja teknologioita ihmisen liikejärjestelmän tutkimuksessa22.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa Jyväskylän Paviljongissa järjestetään maailman johtava ihmisen liikkumiseen ja erityisesti lihasten toimintaan keskittyvä kongressi, joka kokoaa yhteen alan huippuasiantuntijat. Kongressi järjestetään joka toinen vuosi, ja nyt se pidetään 26. kerran.
Tutkimus: Nuorten ruutuaika yhteydessä heikompaan osaamiseen keskeisissä oppiaineissa18.6.2026 08:55:23 EEST | Tiedote
Digitaalisten laitteiden säännöllinen käyttö viihdetarkoituksiin on kytköksissä heikompiin oppimistuloksiin yläkouluikäisillä. Jyväskylän yliopiston tutkimuksen mukaan ne 15-vuotiaat, jotka viettävät vapaa-ajallaan eniten aikaa ruutujen ääressä, voivat olla jopa vuoden ikätovereitaan jäljessä matematiikan, lukemisen ja luonnontieteiden taidoissa.
Teens’ screen time linked to lagging skills in core subjects18.6.2026 08:55:23 EEST | Press release
Frequent use of digital devices for entertainment is linked to weaker learning outcomes among lower secondary students. According to researchers at the University of Jyväskylä, 15-year-olds who spend the most time on screens in their free time can lag behind their peers by up to a year in math, reading, and science.
QS World University Rankings 2026: Jyväskylän yliopisto mukana maailman parhaiden yliopistojen listalla18.6.2026 08:40:11 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus maailman parhaiden yliopistojen listauksessa säilyi 500 parhaan tuntumassa brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme