Vihreiden Inka Hopsu vaatii ulkomaalaislainsäädäntöön tehtyjen lukuisten muutosten kokonaisarviota
9.4.2026 17:17:25 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu arvostelee hallitusta siitä, että ulkomaalaislakiin on tehty kuluvalla hallituskaudella useita muutoksia ilman kokonaisarviota niiden yhteisvaikutuksista. Hopsu osoittaa tukensa yhdenvertaisuusvaltuutetun eduskuntakertomuksessa esitetyille suosituksille.

– Ulkomaalaislakiin on tehty useita sirpalemaisia muutoksia, mutta niiden yhteisvaikutuksista ei ole tehty yhtä ainutta kokonaisarviota. Myös muihin ulkomaalaisia koskeviin lakeihin on tehty lukuisia muutoksia. Hallituskaan ei tiedä, mitä sen omat päätökset yhdessä aiheuttavat, Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu sanoo.
Hopsu vaatii, että tehtyjen muutosten ihmisoikeus- ja kokonaisvaikutukset selvitetään viipymättä.
Hopsu viittaa yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreeseen eduskuntakertomukseen, jossa nostetaan esiin ongelmia yhdenvertaisuuden toteutumisessa ja lisääntyneitä syrjintäkokemuksia.
– Kertomuksesta käy selkeästi ilmi, miten koventunut asenneilmapiiri, rasistisen puheen normalisoituminen ja Orpon hallituksen tekemät lainsäädäntömuutosten seuraukset näkyvät konkreettisesti ihmisten arjessa, Hopsu toteaa.
Kertomuksessa suositellaan myös monia muita Vihreille tärkeitä toimia ihmisoikeuksien parantamiseksi.
– Olen esimerkiksi jättänyt viime vuonna lakialoitteen pakottavan kontrollin kriminalisoimisesta, joka on vakava henkisen väkivallan muoto. Lapsen edun ensisijaisuuden kirjaaminen ulkomaalaislakiin ja vastaanottolakiin sekä lasten säilöönoton kieltäminen puolestaan olisivat konkreettisia parannuksia lapsen oikeuksiin, Hopsu linjaa.
Hopsu huomauttaa, että useat kertomuksen suositukset ovat samoja kuin aikaisemmin, mikä kertoo siitä, ettemme ole yhteiskuntana onnistuneet yhdenvertaisuuden edistämisessä.
– Demokratia vahvistuu, kun yhdenvertaisuutta vahvistetaan. Yhdenvertaisuusvaltuutetun lakiesitykset eivät ole kalliita toteuttaa. Sen sijaan yhteiskunnalle käy kalliiksi, mikäli jakautuminen ja syrjäytyminen lisääntyy entisestään. Nyt on korkea aika ottaa käyttöön kertomuksessa esitetyt keinot ja ryhtyä töihin yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi, Hopsu paaluttaa.
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiSaana SarmelaViestintäsuunnittelija
Puh:0503559327saana.sarmela@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra jyrähtää lukukausimaksuista29.5.2026 10:34:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vastustaa Vesa Vihriälän ajatusta lukukausimaksuista Suomeen.
Vihreiden uusi puolueohjelma julki: Tältä näyttää vaihtoehto Suomessa vallalla olleelle politiikalle28.5.2026 13:10:32 EEST | Tiedote
Vihreiden uusi puolueohjelma "Hyvä elämä maapallon rajoissa" on nyt kokonaisuudessaan luettavissa. Ohjelmatyön puheenjohtajien Krista Mikkosen ja Atte Harjanteen mukaan ohjelma piirtää näkyväksi sen vaihtoehdon, jota Suomessa ei ole vielä uskallettu kokeilla: yhteiskunnan, jossa talous tukee hyvinvointia ja sopeutuu luonnon rajoihin, sosiaaliturva ei jätä ketään väliinputoajaksi ja saastuttaja vastaa kustannuksistaan. Ohjelma toimii pohjana vihreiden kaikelle politiikalle sekä vuoden 2027 eduskuntavaaliohjelmalle.
Vihreiden Virta: Virkahenkilötkin peräänkuuluttavat kunnianhimoisempia ilmastotoimia – Vihreät haastaa muut puolueet kertomaan keinonsa28.5.2026 10:47:54 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan virkanäkemys vahvistaa tarpeen tehdä ensi vaalikaudella mittavia korjausliikkeitä Suomen ilmastopolitiikassa. Vihreät on ainoana puolueena julkaissut konkreettisen mallin siitä, miten hiilineutraalius voidaan edelleen saavuttaa vuoteen 2035 mennessä.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: marja-alalle tarvitaan pikaisesti muutos - työntekijöiden hyväksikäytön loputtava27.5.2026 16:42:37 EEST | Tiedote
Krista Mikkonen vaatii hallitukselta toimia työperäisen hyväksikäytön ja ihmiskaupan kitkemiseksi. Samalla hän haastaa kauppaketjut ja ruoka-alan yritykset varmistamaan marjojen alkuperän kestävyyden sekä julkisten hankintojen hyödyntämistä niiden käytön vauhdittamiseksi.
Vihreiden Jenni Pitko: Retkeilystä säästäminen on lyhytnäköistä ja vie pohjan luontomatkailun kasvattamiselta27.5.2026 15:41:22 EEST | Tiedote
Metsähallitus on tänään ilmoittanut lopettavansa huollon 154 taukopaikalta valtion retkeilyreiteillä eri puolilla Suomea. Syy palveluiden karsimiseen ovat hallituksen tekemät leikkaukset Metsähallituksen rahoitukseen. Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko pitää päätöstä erittäin huolestuttavana ja lyhytnäköisenä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme