Kutsu medialle: Tervetuloa tutustumaan Edith Karlsonin Sarastus-näyttelyyn 16.4.2026
13.4.2026 08:37:00 EEST | KIASMA | Kutsu
Kuvanveistäjä Edith Karlson luo Kiasmaan maailman, jota kansoittavat ihmisten ja eläinten lisäksi myyttiset olennot. Tervetuloa tutustumaan näyttelyyn ennakkoon torstaina 16.4.2026. Ilmoittauduthan: kiira.koskela@kiasma.fi

Median edustajat voivat tutustua näyttelyyn klo 10–12. Taiteilija ja kuraattori ovat paikalla klo 11 alkaen.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot: tiedottaja Kiira Koskela, 050 4786 861, kiira.koskela@kiasma.fi
Näyttelyn kuvaus
Kuvanveistäjä Edith Karlsonin näyttelyssä kävijä kohtaa nelimetrisiä jättiläisiä ja kohti vääjäämätöntä kohtaloaan ratsastavan armeijan. Linnut ja muut eläimet tuijottavat hiljaisina vastaan. Kaivon äärellä lepäilevät merenneidot ovat nousseet vedestä todistamaan, mitä ihminen on merelle ja maalle tehnyt.
Karlsonille tarunomaiset hahmot ovat keino käsitellä kysymyksiä, joita on järkeilemälllä vaikeaa tai mahdotonta ymmärtää. Ihmisiä ja eläimiä yhdistävät vietit, sinnikäs elämänhalu ja kyky sopeutua. Näitä aiheita Karlson käsittelee teoksissaan.
Karlson (s. 1983) asuu ja työskentelee Tallinnassa. Hänen teoksiaan on esitetty lukuisissa näyttelyissä Virossa ja kansainvälisesti, viimeisimpinä muun muassa kulttuurikeskus Sapieha Palacessa Vilnassa (2025), Viron nykytaiteen museossa (2021), taidemuseo KUMUssa (2019–2020) ja Museum der bildenden Künste Leipzigissa (2018). Karlson edusti Viroa vuoden 2024 Venetsian biennaalissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiira Koskela, tiedottaja, kiira.koskela@kiasma.fi, 0294 500 631
Kuvia saa käyttää näyttelyä koskevassa tiedostuksessa.
Kuvat
Linkit
Nykytaiteen museo Kiasma
Mannerheiminaukio 2
00100 Helsinki
Kansallisgalleria on kuvataiteen valtakunnallinen museo. Se ylläpitää kolmea Suomen tunnetuimmista museoista, jotka ovat Ateneumin taidemuseo, Nykytaiteen museo Kiasma ja Sinebrychoffin taidemuseo. Lisäksi se hallinnoi kansallista taidekokoelmaa sekä siihen liittyvää arkistoa, rakentaa kulttuuriperintöä ja edistää taiteellista sivistystä. kansallisgalleria.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KIASMA
Inbjudan till medier: Förhandsvisning av Edith Karlsons utställning Gryning 16.4.20261.4.2026 09:37:00 EEST | Pressinbjudan
Skulptören Edith Karlson skapar på Kiasma en värld som befolkas inte bara av människor och djur utan även av mytiska varelser. Varmt välkommen till en förhandsvisning av utställningen torsdagen den 16 april 2026. Vänligen anmäl dig på: kiira.koskela@kiasma.fi
Kutsu medialle: Tervetuloa tutustumaan Edith Karlsonin Sarastus-näyttelyyn 16.4.20261.4.2026 09:37:00 EEST | Kutsu
Kuvanveistäjä Edith Karlson luo Kiasmaan maailman, jota kansoittavat ihmisten ja eläinten lisäksi myyttiset olennot. Tervetuloa tutustumaan näyttelyyn ennakkoon torstaina 16.4.2026. Ilmoittauduthan: kiira.koskela@kiasma.fi
Media invitation: Welcome to the preview of Edith Karlson’s Dawn till Dawn exhibition on 16 April 20261.4.2026 09:37:00 EEST | Press invitation
Sculptor Edith Karlson creates in Kiasma a world inhabited not only by humans and animals but also by mythical creatures. We warmly invite you to explore the exhibition in advance on Thursday, 16 April 2026. Please register at: kiira.koskela@kiasma.fi
Konstutställningen Vi som är kvar på Kiasma berättar om samernas erfarenheter26.3.2026 08:43:00 EET | Pressmeddelande
Kiasmas och Samemuseet Siidas gemensamma utställning Vi som är kvar samlar upp samisk nutidskonst från finska, svenska och norska Sápmi. Utställningen öppnar på Kiasma 27.3.2026. En del av den visas från oktober på Siida i Enare.
Saamelaisten kokemukset välittyvät Entiset ainoat -taidenäyttelyssä Kiasmassa26.3.2026 08:43:00 EET | Tiedote
Kiasman ja Saamelaismuseo Siidan yhteisnäyttely Entiset ainoat kokoaa yhteen saamelaista ja saamelaisia käsittelevää nykytaidetta Saamenmaalta Suomesta, Ruotsista ja Norjasta. Näyttely avautuu Kiasmassa 27.3.2026. Osa siitä nähdään lokakuusta alkaen Siidassa, Inarissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

