Helsinki Literary Agencyllä ennätysvuosi – siirtyy Schildts & Söderströmsin omistukseen yrityskaupan myötä
13.4.2026 12:00:00 EEST | Kustantamo S&S | Tiedote
Schildts & Söderströmsistä tulee kaupan myötä agentuurin ainoa omistaja.

Helsinki Literary Agency (HLA) jatkoi vuonna 2025 vahvaa kasvuaan jo viidettä vuotta ja avasi kansainvälisiä markkinoita monille suomalaisille kirjailijoille. Suuriin läpimurtoihin kuului mm. Anu Ojalan Jääsilkkitie-sarjan ja Anni Blomqvistin Myrskyluoto-sarjan myynti useille kielialueille merkittävin ennakoin. Aikaisempien vuosien onnistumisista Iida Turpeisen Elolliset sekä Pirkko Saision Helsinki-trilogia julkaistiin englanninkielisessä maailmassa suuren huomion saattelemana.
Agentuurin uuden strategisen kehitysvaiheen myötä nykyisistä omistajista Gummerus ja Siltala myyvät osuutensa Schildts & Söderströmsille, josta tulee kaupan myötä agentuurin ainoa omistaja. Muutos mahdollistaa agentuurin toiminnan kehittämisen entistäkin kunnianhimoisemmin itsenäisenä ja suomalaisia kirjailijoita laajasti palvelevana agentuurina.
”Helsinki Literary Agency on 9-vuotisen toimintansa aikana vakiinnuttanut asemansa alalla luotettavana ja osaavana yhteistyökumppanina. Agentuuri on menestyksekkäästi tuonut suomalaisia kirjailijoita esille Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Aasiassa ja onnistunut herättämään kiinnostusta niin kaunokirjallisuutta, lastenkirjallisuutta kuin genrekirjallisuuttakin kohtaan. Tämä sopii hyvin Schildts & Söderströmsin strategiaan: haluamme olla mukana rakentamassa siltoja kielten välille ja luoda uusia markkinoita suomalaiselle kirjallisuudelle, ja HLA:n hankinta sopii hyvin yhteen myös Ruotsin markkinoille laajentumisemme kanssa. Odotamme innolla, että voimme tarjota entistäkin paremmin mahdollisuuksia viedä kirjailijoita ja kirjoja ulkomaille”, Schildts & Söderströmsin toimitusjohtaja Nils Saramo sanoo.
”On ollut palkitsevaa rakentaa suomalaisen kirjallisuusviennin kasvua osaavien omistajien kanssa nämä kuluneet vuodet. Meillä on Schildts & Söderströmsin kanssa yhteinen näkemys agentuurin tulevaisuudesta, ja tärkeää meille on, että toimintamme jatkuu itsenäisenä agentuurina, laajalti suomalaisia kirjailijoita edustaen”, HLA:n toimitusjohtaja Viivi Arela sanoo.
”Kun perustimme HLA:n S&S:n ja Teoksen kollegoiden kanssa yhdeksän vuotta sitten, oli suomalaisen kirjallisuusviennin tilanne varsin toisenlainen kuin tänään. Nyt agentuurien rooli on vahvistunut, ja yhteinen ymmärrys siitä, millaiset kirjat voivat ylittää kielirajoja, on entisestään parantunut. Uskon, että yhteistyö HLA:n ja Gummeruksen kirjailijoiden välillä jatkuu tiiviinä jatkossakin, ja toivon kaikkea hyvää uuteen vaiheeseen siirtyvälle agentuurille”, sanoo Anna Baijars, Gummeruksen toimitusjohtaja ja yksi HLA:n perustajista.
”HLA on ollut tärkeä, ammattimainen yhteistyökumppani Siltalan ja Teoksen kirjailijoille ja kustantamoille. Toivomme hyvän yhteistyön ja agentuurin menestyksen jatkuvan myös tulevaisuudessa”, sanoo Aleksi Siltala, Siltalan kustantaja ja perustaja.
Helsinki Literary Agency on vuonna 2017 Gummeruksen, Schildts & Söderströmsin ja Teoksen perustama kirjallisuusagentuuri, joka edustaa useita palkittuja suomalaisia kirjailijoita maailmalla.
Lisätietoja antavat Nils Saramo ja Viivi Arela.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nils SaramoToimitusjohtajaSchildts & Söderströms
Puh:040 059 3036nils.saramo@sets.fiViivi Arelatoimitusjohtaja, Helsinki Literary Agency
Puh:040 838 5376viivi@helsinkiagency.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
"Menestys herättää usein kateutta” – uusi dekkari sijoittuu suomenruotsalaiseen kirjallisuusmaailmaan25.8.2026 14:34:34 EEST | Tiedote
Kuinka vaaralliseksi kilpailu voi äityä pienissä kirjallisuuspiireissä? Anne Hietasen ja Michaela von Kügelgenin uudessa jännitysromaanissa Viimeinen piste murha tapahtuu Helsingin kirjamessujen aikana. Kohteliaan ja hienotunteisen kulttuurikuplan sisältä paljastuu klaustrofobinen maailma, jota hallitsevat kilpailu, kateus ja hyvä veli -verkostot. Teos aloittaa uuden Koski & Fors -rikossarjan ja esittelee uuden Helsinki grey -genren.
KAJ:n Jakob Norrgård debytoi lastenkirjailijana17.8.2026 18:00:53 EEST | Tiedote
Mistä kaikki ideat tulevat? Tietenkin ideatehtaasta! Jakob Norrgårdin Kipinä eli kapuloita ideatehtaan rattaissa (suom. Henriikka Tavi) on 3–6-vuotiaille suunnattu riimitelty kuvakirja ideoista, luovuudesta ja siitä, miten välillä on hyvä mokailla. Kirjan on kuvittanut Lotta Fors ja suomeksi riimitellyt runoilija Henriikka Tavi.
Uusi kuvakirja haastaa pohtimaan, kuka on todellinen ystävä7.8.2026 11:15:00 EEST | Tiedote
Ystävyys on yksi lastenkirjallisuuden ikiaiheista, mutta Petra Heikkilän ja Mirkka Eskosen uudessa kuvakirjassa sitä tarkastellaan tuoreesta kulmasta. Todellinen ystävä on tarina paitsi ystävyydestä, myös leikin ja mielikuvituksen voimasta. Tarinan yksityiskohdat palkitsevat tarkkaavaisen lukijan ja houkuttelevat palaamaan kirjan äärelle yhä uudelleen. Tekijäparin edellinen kuvakirja Huolisyöppö voitti Arvid Lydecken -palkinnon vuonna 2025 ja oli myös Runeberg Junior -ehdokas.
Yksi ensimmäisistä kotimaisista lätkäromansseista vie huipputason jääkiekon maailmaan16.6.2026 11:45:44 EEST | Tiedote
Entinen jääkiekkotoimittaja Marianne Suntio sijoitti esikoisromaaninsa huippukiekon maailmaan. Yhden kesän pelisuunnitelma kuvaa olympiakisoissa loukkaantuneen Ilonan ja NHL-tähti Jonaksen kesää, jonka aikana molemmat joutuvat pohtimaan suhdettaan intohimolajiinsa – ja toisiinsa. Onko rakkaudelle tilaa ammattikiekon kovassa maailmassa? Romaani nostaa esiin myös sen näkymättömän työn, jota etenkin naiskiekkoilijat tekevät pysyäkseen mukana lajissa.
Kustantamo S&S esittelee syksyn 2026 kirjat27.3.2026 10:07:01 EET | Tiedote
S&S:n syksyn listalta löytyvät muun muassa Anjet Daanjen suurromaani Laulu haikarasta ja dromedaarista, Richard Flanaganin genremääritelmiä kaihtava muistelmateos Seitsemäs kysymys sekä Jakob Norrgårdin riemastuttava kuvakirja Kipinä. Näiden lisäksi Anja Portinin Finlandia-palkittu Radio Popov saa odotettua jatkoa ja Taika Mannilan esikoisromaanissa pohditaan, mitä tapahtuu ikääntyneille it girleille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme