KAMUn museouudistus etenee Näyttelykeskus WeeGeellä Espoossa
13.4.2026 16:40:22 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseon uudistus etenee Näyttelykeskus WeeGeellä. Ensimmäisen vaiheen remontti on valmistunut ja ovet avataan yleisölle jälleen tiistaina 14.4.2026.

Meteliä ja meininkiä – rokkia ja nuoruutta Espoossa 1970–80 luvuilla -näyttely avautuu remonttitauon jälkeen entistä kovemmalla energialla. Avautumisviikon perjantaina 17.4. ensimmäinen K-18 KAMUKlubi, kun lavalle nousee espoolainen The Potatoes. Luvassa on lyömätöntä instrumentaalirockia keskellä ainutlaatuista Meteliä ja meininkiä -näyttelymiljöötä.
KAMU uudistaa WeeGeellä sijaitsevan museonsa tilat ja näyttelyt vaiheittain vuosina 2025–2027. Uudistuksessa näyttely- ja yleisötilan koko laajenee kolmanneksen isommaksi. Remontoitu tila jatkuu rakennuksen ikkunaseinään, jonka ansiosta uusi tila tuo KAMUn näyttelyihin avaruutta ja valoisuutta. Remontissa tilaan tehtiin myös erillinen ryhmätila työpajoja, luentoja ja muuta kokoontumista varten.
Näyttely- ja yleisötilojen uudistyö jatkuu seuraavaan vaiheeseen, jossa uuteen tilaan toteutetaan pysyvä näyttely Espoosta ja espoolaisista. Lisäksi tilaan tehdään alue, jossa kävijät voivat omatoimisesti tutkia ja tutustua erilaisiin Espoon historiaan liittyviin aineistoihin, kuten karttoihin, valokuviin, arkeologisiin löytöihin ja sanomalehtiin.
Uudet näyttelyt avataan keväällä 2027. Uudistettu KAMU WeeGeen tavoitteena on vahvistaa kaupunkiin ja yhteisöön kuulumisen tunnetta.
”Avautuessaan uudistunut KAMU WeeGee tulee palvelemaan kävijöitä entistä paremmin. Uudistuksen keskeinen tavoite on saavutettavuus, ja erilaiset kävijäryhmät on huomioitu aiempaa paremmin. Kaupunkilaisten kanssa yhdessä tehdyt näyttelysisällöt heijastavat Espoon moninaisuutta”, kertoo helmikuussa KAMUn museonjohtajana aloittanut Marjo Poutanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna VähäpesolaEritysiasiantuntijaKAMU Espoon kaupunginmuseo
Puh:+358 40 6368280Puh:+358 40 6368280johanna.vahapesola@espoo.fiKuvat





KAMU Espoon kaupunginmuseo tutkii, säilyttää ja esittelee Espoon historiaa ja lähiympäristöä yhdessä kaupungin asukkaiden kanssa. KAMUn museoperheeseen kuuluvat Talomuseo Glims, KAMU Näyttelykeskus WeeGeellä, Huvilamuseo Villa Rulludd, Koulumuseo Lagstad ja Saaristomuseo Pentala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote toukokuu 202629.5.2026 13:35:26 EEST | Tiedote
Espoon väestönlisäyksestä selvästi suurempi osa tuli vuonna 2025 kokonaismuuttovoitosta (3 332 henkeä) kuin luonnollisesta väestönlisäyksestä (1 616 henkeä). Espoon väkiluku oli huhtikuun 2026 lopussa ennakkotietojen mukaan 326 520. Työttömyyden kasvuvauhti on pysynyt samana koko alkuvuoden. Espoolaisten osallisuus ja hyvinvointi pääosin hyvällä mallilla – erojen kaventamiseen kuitenkin syytä panostaa.
Info från nämnden Svenska rum 28.5.202628.5.2026 18:58:02 EEST | Pressmeddelande
På torsdagens möte godkände nämnden Svenska rum behovsutredningen för Mattlidens skolcentrum. Nämnden godkände också ändringar i och revideringar av läroplanerna inom den svenskspråkiga undervisningen i Esbo.
Tapiola Sinfonietta ja Hassan Maikal rakentavat uudenlaista taitelijaresidenssiä28.5.2026 14:43:00 EEST | Tiedote
Tapiola Sinfonietta aloittaa syksyllä 2026 ainutlaatuisen taiteellisen yhteistyön artisti–tuottaja Hassan Maikalin kanssa. Yhteistyön tavoitteena on rakentaa uudenlainen, pitkäkestoinen yleisötyön taitelijaresidenssipesti, jossa taiteilija kohtaa nuoret siellä, missä he ovat: nuorisotaloilla, omissa yhteisöissä, somessa ja lopulta myös konserttisaleissa. Residenssi tukee Espoon kaupunkistrategiaa 2025–2029, jonka ytimessä on ajatus Espoosta lasten ja nuorten pääkaupunkina. Nuorten aito osallisuus, kulttuuritoiminnan saavutettavuus ja kaupungin palvelujen jalkautuminen nuorten arkeen ovat niin uuden taiteilijaresidenssin kuin kaupungin strategian kulmakiviä.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 27.5.202627.5.2026 21:43:09 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta käsitteli kokouksessaan 27.5.2026 muun muassa Lähderannan koulun hankesuunnitelmaa sekä Kilon ja Keran alueen ilmaisutaitopainotteisen opetuksen järjestämistä. Kokouksessa käsiteltiin myös tulosyksiköiden taloutta ja strategiaa sekä konsultatiivisen sairaalaopetuspalvelun maksuperusteita.
Saaristomuseo Pentala aukeaa jälleen kesäksi ja juhannukseksi27.5.2026 17:08:08 EEST | Tiedote
Saaristomuseo Pentala avaa ovensa yleisölle tiistaina 2.6.2026 samanaikaisesti Espoon saaristoliikenteen käynnistyessä. Saaristomuseo suosittuna retkikohteena on avoinna nyt ensimmäistä kertaa myös juhannuksena merellisestä Espoosta nauttiville. Vierailun ajaksi museon laituriin voi kiinnittyä myös omalla veneellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme