Lasten leikki elää ajassa – Suomessa ymmärretään leikin arvo
16.4.2026 13:37:49 EEST | Jyväskylän yliopisto | Blogi
Suomalaisessa kasvatuksessa ymmärretään jotain olennaista: Leikki ja mielikuvitus ovat lapselle luontaisia tapoja hahmottaa maailmaa. Ne ovat osa lapsuuden ydintä, ja leikkirauha on tärkeä arvo, jota tulisi kunnioittaa, kirjoittaa tiedeblogissa akatemiatutkija Essi Jouhki Jyväskylän yliopistosta.

Jyväskylän yliopistossa tehty tuore tutkimus osoitti, että leikkipuistot ovat suomalaisperheille tärkeä osa arkea ympäri vuoden. Lapset ulkoilevat säässä kuin säässä, ja ulkoleikki nähdään edelleen hyvinvoinnin, liikkumisen ja yhdessäolon kannalta keskeisenä.
Ulkoleikin arvostus on niin vahva, että suomalainen lapsuus mielletään kansainvälisestikin vapaaksi ja toiminnalliseksi.
Tiedeblogissa akatemiatutkija Essi Jouhki kertoo, miten lasten leikki on muuttunut aikojen saatossa.
Lasten leikkitavat muuttuvat aina, koska leikin rakennuspalikat muuttuvat ympäröivän yhteiskunnan mukaan.
”Lapsuuden maantieteilijä Owain Jonesia lainaten, lapsuus on aikuiselta piilossa pysyvä tapa olla maailmassa, eikä aikuisten tehtävä ole arvottaa sen sisältöjä hyväksi tai pahaksi”, Jouhki kirjoittaa.
Koko tiedeblogi luettavissa Jyväskylän yliopiston tieteen digilehdessä Tiedonportissa:
https://www.jyu.fi/fi/blogikirjoitus/lasten-leikki-elaa-ajassa-miten-on-kaynyt-mielikuvituksen
Kirjoittaja Essi Jouhki työskentelee akatemiatutkijana historian ja etnologian laitoksella Jyväskylän yliopistossa. Hän tutkii lapsuuden, leikin ja mielikuvituksen historiaa. Hän johtaa parhaillaan tutkimushanketta Kuviteltu lapsuus. Mielikuvitus ja leikki monitieteisenä näkökulmana elettyyn ja koettuun lapsuuden historiaan (REIMAG).
Valtakunnallista Leikkipäivää vietetään lauantaina 25.4.2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto uudistaa opettajankoulutusta – Suomen ensimmäisenä opettajankoulutuksen työelämäprofessorina aloittaa KT Olli Luukkainen16.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on perustanut Suomen ensimmäisen opettajankoulutuksen työelämäprofessuurin. Tehtävään 15.4.2026 alkaen kutsutun KT, kouluneuvos Olli Luukkaisen tavoitteena on tulevaisuuden opettajuuden ja opettajankoulutuksen suuntaaminen ja yhteiskehittäminen. Erityiskohteena on uusien opettajien työuran alkuvaihe. ”Opettajan työn muuttuminen vaatii muutosta myös opettajankoulutuksessa”, sanoo vuosikymmeniä opetuksen kentällä eri tehtävissä vaikuttanut Luukkainen.
Jyväskylän yliopistoon 40 uutta aloituspaikkaa kauppakorkeakouluun ja luonnontieteellis-teknillisille aloille15.4.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Tiede- ja kulttuuriministeri osoitti yliopistoihin lisäaloituspaikkoja yhteensä 595 paikan verran. Lisäaloituspaikoista Jyväskylän yliopistoon kohdistuu yhteensä 40 paikkaa. Paikat kohdistuvat matemaattis-luonnontieteelliseen tiedekuntaan, informaatioteknologian tiedekuntaan ja kauppakorkeakouluun. Lisäykset toteutetaan syksyllä 2026 alkaviin koulutuksiin.
Kilpailtu rahoitus tuo Jyväskylään kolme nuorta huippututkijaa15.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon myönnettiin kolme tutkimushankerahoitusta erittäin kilpaillusta EU:n Marie Skłodowska-Curie -hausta. Rahoitus mahdollistaa kansainvälisten huippututkijoiden siirtymisen Jyväskylän yliopistoon.
Tutkimus: Päättöarvioinnin kriteerit ohjaavat kriittiseen ajatteluun ja tiedon käyttämiseen – arvosanan 5 kriteereissä parannettavaa14.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Päättöarvioinnin kriteerit tukevat oppilaiden kykyä käyttää tietoa omassa elämässään ja yhteiskunnassa. Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus osoittaa kuitenkin, että arviointikriteerit tarjoavat tähän hyvin erilaiset lähtökohdat arvosanojen 5 ja 9 välillä.
Väitös: Röntgen paljastaa materiaalien salaisuudet teollisuuden ja ydinjäteturvallisuuden tueksi13.4.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston fysiikan alan tuore väitöstutkimus osoittaa, että kehittyneet röntgenkuvantamismenetelmät tarjoavat uusia mahdollisuuksia materiaalien rakenteen, kosteuden ja kestävyyden tutkimiseen eli ilmiöihin, jotka ovat keskeisiä niin teollisuudessa kuin yhteiskunnan kriittisissä järjestelmissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme