Tietojenkäsittelytieteen pioneeri Esko Ukkonen palkittiin Tiedeakatemian kunniapalkinnolla
17.4.2026 18:06:24 EEST | Suomalainen Tiedeakatemia ry | Tiedote
Algoritmien ja koneoppimisen tutkija, professori emeritus Esko Ukkonen on saanut Suomalaisen Tiedeakatemian kunniapalkinnon. Helsingin yliopistolla lähes 50-vuotisen uran tehnyt Ukkonen tunnetaan tehokkaiden, esimerkiksi tautigeenien etsinnässä hyödynnettävien laskentamenetelmien kehittäjänä.

Kunniapalkinto annetaan vuosittain Suomalaisen Tiedeakatemian ansioituneelle jäsenelle hänen elämäntyöstään. Palkinto on arvoltaan 30 000 euroa.
Esko Ukkosen työssä yhdistyvät uusien laskennallisten käsitteiden muotoilu, laskentamenetelmien kehittäminen, niiden analyysi ja menetelmien soveltaminen käytäntöön. Hänen tutkimuksensa on keskittynyt erityisesti niin sanottuihin merkkijonomenetelmiin, joita käytetään muun muassa tekstiaineistojen analyysissä sekä bioinformatiikassa biologisten sekvenssien, kuten DNA- ja proteiinijonojen tutkimuksessa.
-Kehittämämme menetelmät ovat auttaneet ymmärtämään geenien toimintaa ja sairauksia, mikä puolestaan voi auttaa lääkekehityksessä, Ukkonen kertoo.
Ukkonen on todistanut lähes 50-vuotisen uransa aikana tietojenkäsittelytieteen valtaisan kehityksen. Hänen aloittaessaan opintonsa 1960-luvun lopussa tieteenala oli vasta hiljattain perustettu ja lapsenkengissä. Tänä päivänä ala on tutkijamäärältään yksi suurimmista Suomen yliopistoissa.
-Monet tietojenkäsittelytieteen tulokset, kuten vaikka niin kutsutut suuret kielimallit, ovat johtaneet kaupallisiin sovelluksiin. Niillä on huomattavaa vaikutusta ihmisten arkielämään ja niihin perustuu monien maailman suurimpien yritysten toiminta, Ukkonen sanoo.
Ukkosella on ollut merkittävä vaikutus alan kansainväliseen tutkimuksen, ja monista hänen kehittämistään menetelmistä on muodostunut alan keskeisiä työkaluja, palkintoperusteluissa todetaan.
-Merkkijonomenetelmistä tuli kuuma aihe 1980-luvun alussa, kun tietokoneet tulivat avuksi DNA-datan hallintaan. Silloiset tutkimustuloksemme ovat nyt alan peruskalustoa, Ukkonen kertoo.
Hänet tunnetaan lisäksi erinomaisena tutkijakouluttajana, joka on ohjannut useita menestyneitä tutkijoita sekä vaikuttanut merkittävästi suomalaisen algoritmitutkimuksen kehittymiseen.
-Tutkijoiden kouluttaminen, samoin kuin yhdessä tutkijakollegoiden ja oppilaiden kanssa huipputasoisen, kansainvälisesti houkuttelevan tutkimusympäristön rakentaminen on ollut merkityksellisintä urallani.
Vuosien varrelta Ukkosen mieleen on jäänyt monenlaisia kohokohtia, joista yksi erityisimpiä oli ensimmäisen tutkimusjulkaisun kirjoittaminen.
-Saimme nuorina jatko-opiskelijoina opiskelukaverini kanssa hyvän idean kuppilan pöydässä. Kirjoitimme ohjaajiltamme lupaa kysymättä siitä tutkimusartikkelin, joka meni sukkana sisään arvostamallemme julkaisuforumille. Olimme aika innoissamme, Ukkonen hymyilee.
-Toivottavasti työ jatkuu myös tulevaisuudessa ja nuoriso olisi edelleen kiinnostunut tutkimuksen tekemisestä.
Esko Ukkonen
-
- Toimi Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen apulaisprofessorina vuosina 1981–1985 ja professorina vuodesta 1985 alkaen eläkkeelle siirtymiseensä saakka.
- Johti Suomen Akatemian rahoittamaa data-analyysin algoritmien huippuyksikköä vuosina 2002–2007 ja 2008–2013.
- Toimi akatemiaprofessorina 1999–2004.
- Suomalaisen Tiedeakatemian jäsen vuodesta 2000 lähtien
Tiedeakatemian kunniapalkinto
-
- Suomalaisen Tiedeakatemian arvostetuin tunnustus, joka jaetaan vuosittain ansioituneelle Tiedeakatemian jäsenelle hänen elämäntyöstään.
- Kunniapalkinnolla huomioidaan ansioituneiden jäsenten tieteellistä uraa.
- Suomalainen Tiedeakatemia on jakanut kunniapalkintoa vuodesta 1945. Palkinto on arvoltaan 30 000 euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Irina HaltsonenViestintäpäällikköSuomalainen Tiedeakatemia
Puh:+358 50 587 6527irina.haltsonen@acadsci.fiPekka AulapääsihteeriSuomalainen Tiedeakatemia
Puh:040 7030 952pekka.aula@acadsci.fiKuvat


Suomalainen Tiedeakatemia
Suomalainen Tiedeakatemia on vuonna 1908 perustettu yleistieteellinen seura, jonka tehtävänä on edistää tieteellistä tutkimusta ja toimia tutkijoiden yhdyssiteenä. Järjestämme tapahtumia, edistämme tutkittuun tietoon pohjautuvaa päätöksentekoa, kustannamme tieteellisiä julkaisuja ja annamme lausuntoja tiedettä ja tieteenharjoittajia koskevissa kysymyksissä. Jaamme vuosittain yli 2,5 miljoonaa euroa apurahoina ja palkintoina suomalaiselle tieteelle. Tiedeakatemian jäseniksi kutsutaan ansioituneita tieteenharjoittajia Suomesta ja ulkomailta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalainen Tiedeakatemia ry
Kutsu: Ilta tieteelle 9.3. - Luova tekoäly, luotu todellisuus26.2.2026 14:11:31 EET | Kutsu
Mihin näkemäänsä ja lukemaansa voi tänä päivänä luottaa, kun tekoäly pystyy tuottamaan yhä uskottavampia kuvia ja sisältöjä, jotka helposti vääristävät totuutta? Mikä on tekoälyn rooli luovuuden lisäämisessä? Entä mitä kännykällä otetut selfiet meistä kertovat?
Kutsu medialle: Päätökset eivät odota - miten tiedettä voitaisiin hyödyntää tehokkaammin suomalaisessa yhteiskunnassa?2.2.2026 12:57:21 EET | Kutsu
Kestävyyskriisi, pysähtynyt talouskasvu, voimakkaat väestönmuutokset ja teknologian hyödyntäminen hyvinvoinnin parantamiseksi ovat esimerkkejä ajankohtaisista haasteista, joita on mahdotonta ratkaista ilman tutkittua tietoa. Laadukasta tieteellistä tietoa tuotetaan enemmän kuin koskaan. Sitä ei kuitenkaan hyödynnetä riittävästi.
TKI-politiikkaan tarvitaan parempaa ymmärrystä uusien ideoiden edellytyksistä: tulevaisuuden keksijät ja keksintöjen käyttäjät koulutetaan yliopistoissa juuri nyt10.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
TKI-politiikka ymmärretään usein koostuvaksi tietyin painotuksin suunnatusta julkisesta erillisrahoituksesta. Tulevaisuuden maailmaa muuttavien uusien ideoiden ja oivallusten perusta on kuitenkin nykyisessä korkeakoulutuksessa. Valtion tärkein tehtävä on varmistaa riittävät resurssit korkeakoulutukseen sekä luoda toimintaympäristö, joissa yritysten TKI-investoinnit ovat kannattavia, arvioi taloustieteen professori Otto Toivanen Tiedeakatemian uudessa julkaisussa.
Tiedeakatemia palkitsi mikroskooppisen pienten eliöiden liikkeen tutkijan ja intohimoisen matemaattisten haasteiden ratkaisijan8.12.2025 20:14:28 EET | Tiedote
Fyysikko Matilda Backholm ja matemaatikko Sylvester Eriksson-Bique saavat Suomalaisen Tiedeakatemian Väisälän palkinnot. Vuosittain nuorille, jo ansioituneille matemaattis-luonnontieteellisten alojen tutkijoille myönnettävät palkinnot ovat arvoltaan 15 000 euroa.
Syövän diagnostiikan ja arktisen kasvukauden tutkimusta, sekä vaikka mitä muuta – Tiedeakatemia jakoi lähes 1,8 miljoonaa euroa apurahoja8.12.2025 19:59:34 EET | Tiedote
Suomalainen Tiedeakatemia on jakanut lähes 1,8 miljoonaa euroa apurahoina matemaattis-luonnontieteelliseen tutkimukseen. Apurahan sai 81 tutkijaa ja apurahoja myönnettiin erityisesti alkuvaiheessa oleville väitöskirjatutkijoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme