Pirkanmaan hyvinvointialue

LVV huomautti Pirhaa jatkohoidon ruuhkautumisesta – parissa vuodessa palveluja kehitetty merkittävästi

20.4.2026 13:59:58 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Lupa- ja valvontavirasto on antanut hyvinvointialueelle huomautuksen Tays Päivystys Acutan ruuhkautumisesta ja jatkohoitoon pääsystä perustason vuodeosastoille vuosien 2024 ja 2025 tapahtumien perusteella. Koska hyvinvointialue on ryhtynyt asiassa jo useisiin toimenpiteisiin, se ei saanut asiassa määräyksiä. Osana omia toimenpiteitään hyvinvointialue avaa huhtikuun aikana muun muassa ikäihmisten voimavaralähtöisen kuntoutusosaston.

Asian käsittely perustuu loppuvuoden 2024 ja kesän 2025 ruuhka- ja jonotietoihin. Ratkaisun perusteella hyvinvointialueen tulee jatkossa huolehtia sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen yhteensovittamisesta, palveluiden saatavuudesta sekä omavalvonnasta.

Vuosien 2024 ja 2025 tapahtumien perusteella valvovalle viranomaiselle on syntynyt käsitys, että päivystykseen on hyvinvointialueen omavalvonnan toimenpiteistä huolimatta ohjautunut potilaita, jotka olisi voitu hoitaa sosiaali- ja terveysasemilla tai kiirevastaanotoilla. Lisäksi valvovalle viranomaiselle on syntynyt vaikutelma, että potilaiden jatkohoidossa tarvittavia perusterveydenhuollon vuodeosastopaikkoja ei ole hyvinvointialueella saatavilla potilaiden tarvetta vastaavasti.

– Jatkohoitopaikkoihin muodostuneet jonot eivät ole aiheuttaneet vaaratapahtumia. Sen sijaan inhimillisesti ja taloudellisesti on epätarkoituksenmukaista, että ikäihmiset odottavat jatkohoitoa tai asumispaikkaa sairaaloissa liian pitkään. Olemme käynnistäneet sen vuoksi jo viime vuoden puolella useita kehittämistoimia. Painopistettä pitää siirtää sairaalahoidosta hoivaan, joka edellyttää uusien hoivapaikkojen lisäämistä Pirkanmaalle, sanoo vastaava johtajaylilääkäri Sirpa Rainesalo Pirkanmaan hyvinvointialueelta.

Omavalvonnallisina toimina hyvinvointialue on muun muassa kehittänyt jatkohoidon koordinaatiotiimin toimintaa, laatinut ja jalkauttanut kotiutusohjeet sairaalapalveluiden ja lähisairaaloiden osastoille, kuvannut potilasprosessit, lisännyt yöaikaista kotihoitoa, laajentanut kotisairaalatoimintaa lähes koko Pirkanmaan kattavaksi sekä kehittänyt asumispalvelun ja kotihoidon ympärivuorokautista lääkäritukea. Viime kesänä käynnistyi myös sote-tilannekeskuksen toiminta. jonka avulla pyritään hoitamaan asumisyksiköissä syntyvät akuutit terveysongelmat paikan päällä ilman potilaan kuljettamista päivystykseen. Tämä edellyttää, että asiakkaiden terveys- ja hoitosuunnitelmat ovat ajan tasalla.

Lisäksi Tays Päivystys Acutassa on parannettu potilaslogistiikkaa ja kehitetty muun muassa vierianalytiikkaa ja rytmihäiriöpotilaiden hoitoketjua.

Erikoissairaanhoidosta jatkohoitoon ja kotiin siirtymistä tuetaan nyt Pirkanmaalla useilla eri toimenpiteillä. Huhtikuun aikana valmistuu muun muassa uusi lyhytaikaisen ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikkö ikäihmisille, jotka eivät voi yksilöllisten syiden vuoksi kotiutua suoraan kotiin sairaalahoidon jälkeen. Sen toiminnassa keskeisessä roolissa on voimavaralähtöisyys ja kuntoutuminen. 

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan hyvinvointialue

Tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000,  ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.

Lisätietoja pirha.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue

Työikäisten sosiaalipalveluja uudistetaan Pirkanmaalla – tavoitteena paremmin asiakkaiden tarpeisiin kohdennetut ja vaikuttavat palvelut17.4.2026 14:53:46 EEST | Tiedote

Pirkanmaan hyvinvointialue uudistaa työikäisten sosiaalipalvelujen kokonaisuutta, jotta palvelut vastaisivat aiempaa paremmin asiakkaiden erilaisiin tarpeisiin sekä valtakunnallisiin linjauksiin ja lakimuutoksiin. Tavoitteena on vahvistaa osallisuutta, ehkäistä syrjäytymistä ja turvata erityisesti heikoimmassa asemassa olevien tuki ja palvelut.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye