Sikatilallinen, haluatko tietää, miten sioillasi menee? Hae mukaan eurooppalaiseen tutkimukseen
22.4.2026 17:25:17 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Helsingin yliopiston Eläinten hyvinvoinnin tutkimuskeskuksen johtama laaja kansainvälinen hanke kartoittaa emakoiden ja porsaiden hyvinvointia yli 300 sikatilalla kymmenessä Euroopan maassa. Suomalaisia tiloja kutsutaan mukaan keväällä 2026.

SOWtrack-hankkeessa asiantuntijat valitsevat luotettavimmat ja käytännössä toimivimmat mittarit sikojen hyvinvoinnin arviointiin. Näiden mittareiden avulla kartoitetaan oloja yli 300 sikatilalla kymmenessä maassa.
Vuonna 2026 alkavat tilakäynnit suuntautuvat erilaisille porsastuotantotiloille, jotta hyvinvoinnista saadaan mahdollisimman kattava kokonaiskuva. Mukana on sekä suuria sianlihan tuottajamaita, kuten Espanja, Saksa ja Tanska, että pienempiä tuotantomaita. Hankkeen tavoitteena ei ole maiden välinen kilpailu tai paremmuusjärjestys, vaan sikojen hyvinvointiin vaikuttavien tekijöiden tunnistaminen tietoon perustuvan päätöksenteon tueksi.
Arviointimenetelmät perustuvat eläinperäisiin mittareihin, joita sioilla ovat esimerkiksi ihovaurioiden määrä, makuuasennot, stereotyyppinen käyttäytyminen, puhtaus, ihmisarkuus ja ontuminen. Lisäksi kerätään tietoa olosuhteista ja hoitokäytännöistä. Kaikilla arvioijilla tulee olla kokemusta sekä sikojen pidosta että tutkimuksesta, ja heidät koulutetaan perusteellisesti hankkeen yhteisessä koulutuksessa Itävallassa.
Suomalaiset sikatilat voivat ilmoittautua mukaan kevään 2026 aikana lähettämällä sähköpostia Miina Tuominen-Brinkakselle (miina.tuominen-brinkas@helsinki.fi). Osallistuvat tilat saavat vierailun jälkeen tiedon siitä, miten niiden hyvinvointitulokset asettuvat muihin tiloihin nähden. Tutkijoiden käynti kestää muutaman tunnin.
Tulokset tarjoavat tietoperustaa päätöksenteolle ja auttavat ylläpitämään ja tasavertaistamaan sikaloiden korkeaa tasoa kaikkialla Euroopassa. Hanketta rahoittaa Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA.
Hanke toimii yhteistyössä Eläinten terveys ETT ry:n kanssa, ja tilakäynneillä kerätään aineistoa FAST‑hankkeelle valtakunnallisen eläinten hyvinvoinnin mittausjärjestelmän kehittämistä varten. FAST tuottaa kuluttajille luotettavaa tietoa eläinten hyvinvoinnista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna ValrosProfessoriHelsingin yliopisto
Puh:0504151242anna.valros@helsinki.fiMiina Tuominen-BrinkasprojektisuunnittelijaHelsingin yliopisto
Puh:0294157397Puh:0503382155miina.tuominen-brinkas@helsinki.fiMarjaana LindyViestinnän asiantuntijaHelsingin yliopisto / Viestintä ja yhteiskuntasuhteet
Puh:+358 (0)50 5186195marjaana.lindy@helsinki.fiLinkit
Helsingin yliopisto on kansainvälinen tiedeyhteisö, johon kuuluu yli 40 000 opiskelijaa ja työntekijää. Teemme tieteellisiä läpimurtoja maailman parhaaksi. Vahvuutemme ovat tulevaisuuden teknologiat, kestävä planeetta, yksilöllinen terveys sekä oppivat ja muuntuvat yhteiskunnat. Helsingin yliopisto kuuluu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Helsingin yliopiston talous pysyi vakaana vuonna 202522.4.2026 11:22:19 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston opetus- ja kulttuuriministeriön rahoitusmallin mukaan jaettava perusrahoitus heikkeni, mutta valtion rahoitus kokonaisuutena kasvoi.
Incel-yhteisöt ovat monimutkaisempia kuin julkinen keskustelu antaa ymmärtää22.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Julkisessa keskustelussa incelit esitetään usein joko yksinäisinä uhreina tai vaarallisina ekstremisteinä. Tuore väitöstutkimus osoittaa, että miesten incel-identiteetti on joustava ja muuttuva: osallistumisen intensiteetti ja naisvihan syvyys vaihtelevat yksilöittäin ja elämäntilanteen mukaan.
Maidontuotannon hiilijalanjälki mahdollisesti oletettua suurempi21.4.2026 10:36:36 EEST | Tiedote
Karjankasvatus aiheuttaa merkittävän osan kasvihuonekaasupäästöistä maailmanlaajuisesti. Uuden tutkimuksen mukaan maidon hiilijalanjälki voi olla huomattavasti suurempi kuin laskelmissa yleensä, kun otetaan huomioon myös maaperästä vapautuva hiilidioksidi.
Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa17.4.2026 09:43:40 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.
E-kirjaston selainkäyttöliittymä julkaistaan 21.4.16.4.2026 13:11:40 EEST | Tiedote
Kuntien yhteistä E-kirjastoa on voinut tähän mennessä käyttää mobiilisovelluksella joko puhelimella tai tabletilla. 21.4. julkaistaan selainkäyttöliittymä, joka mahdollistaa E-kirjaston käyttämisen myös tietokoneella. Selainkäyttöliittymä on alkuvaiheessa beta- eli testiversio, jossa kaikki ominaisuudet eivät ole vielä käytössä. Mobiilisovellus säilyy käytössä entiseen tapaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme