Synnytysten määrä kasvoi Tyksissä nopeammin kuin koko maassa
23.4.2026 09:00:00 EEST | Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha | Tiedote
Synnytysten määrä Turun yliopistollisessa keskussairaalassa kasvoi kahdessa vuodessa kahdeksan prosenttia, kun koko Suomen syntyvyys nousi alle viisi prosenttia. Kasvavat synnytysmäärät ovat positiivinen ja hieman poikkeava ilmiö aiemmasta väestöennustuksesta alueellamme. Palvelutarpeen normalisoituminen aiempien vuosien tasolle edellyttää panostamista synnyttäjien, vastasyntyneiden sekä lasten ja nuorten hoidon sujuvuuteen.

Kasvu on painottunut erityisesti Varsinais-Suomeen: Vuonna 2025 Tyksissä hoidettiin 3 864 synnytystä ja 3 962 vastasyntynyttä vauvaa. Synnyttäjien keski-ikä on noussut, ja yhä useammalla raskaana olevalla on perussairauksia tai esimerkiksi raskausdiabetes. Myös lapsettomuushoitojen tarve on kasvanut, mikä lisää erikoissairaanhoidon tarvetta.
– Haluamme varmistaa, että jokainen perhe saa turvallista ja yksilöllistä hoitoa myös silloin, kun asiakasmäärät kasvavat. Tämä edellyttää toimivia hoitopolkuja ja henkilöstön riittävyyttä, sanoo Tyks Naisten- ja lastentautien tulosryhmäjohtaja, ylilääkäri Heikki Lukkarinen.
Konkreettisina toimina Tyksissä on selkeytetty synnytyksen ja raskauden hoitopolkuja ja vahvistettu henkilöstön erikoisosaamista niiden parissa. Naisten- ja lastentautien tulosryhmässä on lisätty myös varahenkilöstöä, jotta äkillisiin henkilöstön poissaoloihin ja potilasmäärien vaihteluihin voidaan vastata tarpeen mukaan.
Lasten ja nuorten palveluissa panostetaan varhaiseen tukeen
Syntyvyyden ennustetaan tasaantuvan lähivuosina, mutta Turun seudulla lasten kokonaismäärän arvioidaan pysyvän pitkällä aikavälillä melko vakaana. Tyksissä tämä tarkoittaa pitkäjänteistä palvelujen ja osaamisen kehittämistä perheiden tarpeet edellä.
Lasten ja nuorten palveluissa on havaittu lisääntynyttä mielenterveyden ja psykososiaalisen tuen tarvetta. Tyks kehittää palveluja yhdessä perusterveydenhuollon kanssa, ja laajentaa jalkautuvaa avopediatriaa, jotta apu olisi mahdollisimman varhaista ja helposti saatavilla.
– Asiakkaiden kokemukset ja hoidon vaikuttavuus ohjaavat palvelujen kehittämistä. Seuraamme hoitoon pääsyä, synnytyskokemuksia ja palautetta, ja kehitämme myös digitaalisia palveluja perheiden tueksi, kertoo Tyks Naisten- ja lastentautien tulosryhmän ylihoitaja Outi Tuominen.
Tyksissä on jo otettu käyttöön useita digihoitopolkuja Terveyskylässä, ja Varha-sovelluksen kautta on käytössä esimerkiksi raskauden keskeytyksen ja leikkauspotilaan hoitopolkuja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki LukkarinenTulosryhmäjohtaja, ylilääkäri | Tyks Naisten- ja lastentauditVarsinais-Suomen hyvinvointialue / Egentliga Finlands välfärdsområde
Puh:02 313 1400heikki.lukkarinen@varha.fiOuti TuominenTulosryhmäylihoitaja | Tyks Naisten- ja lastentauditVarsinais-Suomen hyvinvointialue / Egentliga Finlands välfärdsområde
Puh:0504111494outi.tuominen@varha.fiVarsinais-Suomen hyvinvointialue
"Turvaamme, parannamme, pelastamme – hyvinvointia yhdessä, joka päivä."
Varsinais-Suomen hyvinvointialue järjestää varsinaissuomalaisten sote- ja pelastuspalvelut. Verkkopalvelumme: varha.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Nya behandlingsmetoder ger hopp åt personer med sömnapné2.11.2026 08:15:00 EET | Pressmeddelande
Sömnapné kan behandlas på flera olika sätt. Förutom CPAP-apparater används bland annat apnéskenor, lägesbehandling och livsstilsbehandling. För vissa patienter kan även kirurgisk behandling vara ett alternativ. Vid ÅUCS bedrivs forskning och utvecklas behandlingsmetoder för att kunna erbjuda en allt mer heltäckande vård av sömnapné.
Uudet hoitomuodot tuovat toivoa uniapneapotilaille2.11.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Uniapnean hoito ei tarkoita kaikille samaa hoitoa. CPAP-laitteen rinnalla käytössä on muun muassa uniapneakiskoja, asentohoitoa ja elintapahoitoa, ja osalle potilaista voidaan harkita kirurgista hoitoa. Tyksissä tehdään tutkimusta ja kehitetään hoitokäytäntöjä, joiden avulla uniapnean hoito on entistä kokonaisvaltaisempaa.
Ett nytt familjehem för äldre öppnar i Åbo30.10.2026 13:11:26 EET | Pressmeddelande
Utbudet av familjevård för äldre utökas inom Egentliga Finlands välfärdsområde när ett nytt familjehem för äldre kunder öppnar i Åbo. Familjehemmet Untuva är det första familjehemmet i Åbo som erbjuder långvarig familjevård.
Turkuun avautuu uusi perhekoti ikääntyneille30.10.2026 13:11:26 EET | Tiedote
Ikääntyneiden perhehoidon tarjonta laajenee Varsinais-Suomen hyvinvointialueella, kun Turkuun avautuu uusi perhekoti ikääntyneille asiakkaille. Perhekoti Untuva on ensimmäinen pitkäaikaista perhehoitoa tarjoava perhekoti Turussa.
Inbjudan till mediaträff: förslag till Varhas budget för 202730.10.2026 11:38:36 EET | Pressinbjudan
Förslaget till välfärdsområdets budget för 2027 offentliggörs i samband med att föredragningslistan för välfärdsområdesstyrelsens möte publiceras onsdagen den 4 november.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
