HSS Paviljonki avaa vappuna Liuskasaaressa – huippukeittiömestarin menu uudistaa saariston klassikot
24.4.2026 12:36:06 EEST | Era Content Oy | Tiedote
Ravintola HSS Paviljonki avautuu vappuna Helsingin Liuskasaaressa palkitun keittiömestari Petteri Luodon johdolla. Ravintolan menu nojaa kotimaisiin kaloihin ja sesongin kasviksiin, mutta sisältää myös rohkeita kansainvälisiä vaikutteita. Skagen tarjotaan lämpimänä annoksena, ja Petteri Luoto lupaa sen olevan kaupungin paras.

Ravintola HSS Paviljonki avaa kautensa vappuna Food Campin operoimana. Vuonna 1949 valmistunut saariravintola Liuskasaaressa on yksi Helsingin merellisistä klassikoista. Kesän kunnianhimoinen menu perustuu sesongin parhaisiin raaka-aineisiin. Listalta löytyy muun muassa parsaa, uusia perunoita ja kotimaista kalaa.
”Liuskasaari on poikkeuksellisen upea ympäristö, ja ruoan pitää olla samalla tasolla. Menua rakentaessamme luotimme kotimaisiin raaka-aineisiin, jotka ovat juuri nyt parhaimmillaan. Halusimme korostaa niiden upeita makuja kiinnostavalla tavalla”, HSS Paviljongin keittiömestari Petteri Luoto kertoo.
Petteri Luoto on edustanut Suomea useasti Bocuse d’Or -kilpailussa, ja hän on voittanut Vuoden nuori kokki- ja Vuoden kokki -tittelit. Viimeiset kahdeksan vuotta Luoto on työskennellyt yksityiskokkina eri puolilla maailmaa, muun muassa Kiinassa, Yhdysvalloissa, Japanissa, Meksikossa ja Belgiassa. Hänen kansainvälinen kokemuksensa näkyy HSS Paviljongin keittiössä erityisesti maustamisen taidossa.
Menu yhdistelee klassikoita ja uusia ideoita: esimerkiksi Parsa Carbonara -annoksessa on parmesaanin kanssa paistettua parsaa, prosciutto cotto -kinkkua ja hunajahollandaisea. Hiillostetun siian tai ruskistetusta voista ja sitruunasta arominsa saavan kuhan ohella pääruoaksi voi tilata sahramilla ja makealla tuoremaissilla viimeistellyn risoton. Listalta löytyy vaihtoehtoja sekä kasvissyöjille että vegaaneille.
Yksi menun helmistä on uusi tulkinta klassisesta toast skagenista.
”Meidän skagenimme ei ole kylmä leipä katkarapusalaatilla. Se on lämmin annos, jossa Västerbotten-juustolla ja basilikalla täytetty toast yhdistyy fenkolilla ja sitruksilla maustettuun skageniin. Uskallan väittää, että meillä on Helsingin paras skagen”, Petteri Luoto sanoo.
Ravintolalla on iso terassi, jossa voi nauttia juomia ja pikkusyötävää meren ja auringonlaskun äärellä. Liuskasaareen pääsee veneellä, joka lähtee Merisatamanrannan yhteysvenelaiturilta. Vene liikennöi toukokuun alusta elokuun loppuun päivittäin klo 8–23.
Ravintolalle on varattu Mastolaiturissa kaksi vieraspaikkaa ja Mastolaiturin vieressä kaksi kylkipaikkaa pienemmille veneille. Paikat on merkitty laitureihin Vieraspaikka-kyltein.
HSS Paviljonki avaa kautensa vappulounaalla. Vapun jälkeen ravintola on avoinna keskiviikosta lauantaihin klo 17–23.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri Luoto, keittiömestari, HSS Paviljonki
+358 40 518 4142, petteri@petteriluoto.com
Riikka Kannas, toimitusjohtaja, Food Camp
+358 40 354 6331, riikka.kannas@foodcampfinland.fi
Kuvat


Linkit
Food Camp
Vuonna 2014 perustetun Food Campin ydinliiketoimintaa ovat laadukkaat Gastro Catering -palvelut sekä ruokailuun liittyvien tapahtumien järjestäminen. Food Camp operoi myös ravintola HSS Paviljonkia Helsingin Liuskasaaressa sekä korkeatasoisia lounasravintoloita Marimekon pääkonttorissa Helsingissä ja Fiskars Groupin pääkonttorissa Espoon Keilaniemessä. Lisäksi Food Campilla on kaksi omaa tapahtumatilaa: Kansallissali Aleksanterinkadulla ja Villa Ivan Falin meren rannalla Vuosaaressa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Era Content Oy
Kaisa Nousiainen ja Henrik Sarjo digistrategeiksi Era Contentiin30.9.2025 08:59:07 EEST | Tiedote
Kaisa Nousiainen ja Henrik Sarjo on nimitetty digistrategeiksi viestintä- ja markkinointitoimisto Era Contentiin. Eran digitaalisen markkinoinnin palvelut ulottuvat strategisesta suunnittelusta sekä konsultoinnista kampanjoiden toteuttamiseen, asiakkaiden digikanavien ylläpitoon ja analytiikkaan.
Henna Rautiainen sisältöjohtajaksi Eraan19.9.2025 12:41:51 EEST | Tiedote
Henna Rautiainen on nimitetty sisältöjohtajaksi strategisessa sisältö- ja markkinointitoimisto Era Contentissa. ”Haluan varmistaa, että kaikki tekemisemme tuottaa asiakkaalle arvoa.”
Laura Parviainen digistrategiksi Era Contentiin18.4.2023 07:57:02 EEST | Tiedote
Laura Parviainen on nimitetty digistrategiksi sisältö-, viestintä- ja markkinointitoimisto Era Contentiin. Eran digitaalisen markkinoinnin palvelut ulottuvat strategisesta suunnittelusta sekä konsultoinnista kampanjoiden toteuttamiseen, asiakkaiden digikanavien ylläpitoon, analytiikkaan ja sivustoprojekteihin.
Elina Karemo sisältöjohtajaksi Eraan30.3.2023 08:19:22 EEST | Tiedote
Elina Karemo on nimitetty sisältöjohtajaksi strategiseen sisältö-, viestintä- ja markkinointitoimisto Era Contentiin. Laadukas sisältö yhdistää kaikkea Eran monipuolista tekemistä.
Tomi Mäkilä digistrategiksi Era Contentiin6.3.2023 14:00:17 EET | Tiedote
Tomi Mäkilä on nimitetty digistrategiksi sisältö-, viestintä- ja markkinointitoimisto Era Contentiin. Eran digitaalisen markkinoinnin palvelut ulottuvat strategisesta suunnittelusta kampanjoiden toteuttamiseen, asiakkaiden digikanavien ylläpitoon, analytiikkaan ja sivustoprojekteihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme