SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta ei saa päästää loppumaan

24.4.2026 09:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan mediakasvatuksen korkeakouluopetuksen päättymisestä Suomessa kokonaan vuonna 2027. Hänen mukaansa mediakasvatus ja -lukutaito ovat nykyään entistä tärkeämpiä sosiaalisen median ja tekoälyn yleistyessä erityisesti nuorten tietolähteenä. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Kansallista lukemisen ja lukutaidon teemaviikkoa, Lukuviikkoa, vietetään tällä viikolla, 20.–26.4.2026. Tänä vuonna Lukuviikon teema on lukemaan oppiminen. Teemaviikolla muistutetaan, että lapsen lukemaan oppiminen on aina juhlan hetki, mutta lukeminen on myös taito, joka kehittyy koko elämän ajan.

-Tärkeitä lukemiseen liittyviä taitoja ovat myös mediakasvatus ja medialukutaito, jotka ovat nykypäivänä keskeisiä kansalaistaitoja ja jotka nekin kehittyvät koko ajan. Sosiaalisessa mediassa ja erilaisissa vaihtoehtomedioissa leviää entistä enemmän harhaanjohtavaa ja myös täysin valheellista tietoa, joka pahimmillaan johtaa muun muassa poliittiseen radikalisoitumiseen ja yhteiskuntamme kahtiajaon kasvuun. Myös jatkuvasti yleistyvän tekoälyn käyttö vaatii taitoa suhtautua tietoon ja lähteisiin kriittisesti sekä tarkistaa tiedon oikeellisuutta. Hyvä medialukutaito suojaa suomalaisia myös ulkopuolisilta vaikuttamisyrityksiltä. On välttämätöntä, että korkeakouluissamme koulutetaan jatkossakin näitä tärkeitä taitoja, jotta esimerkiksi peruskoulujen opettajilla on osaamista näiden taitojen opettamisessa kouluissa, Eloranta korostaa.

Taide- ja kulttuuriviraston selvityksen mukaan vuodesta 2027 alkaen mediakasvatusta ei kuitenkaan voi enää opiskella suomessa pääaineena missään yliopistossa. Myös lähes kaikki mediakasvatuksen sivuainekokonaisuudet on lakkautettu yliopistoissa. Lisäksi alan täydennyskoulutus on käytännössä lakannut. Elorannan mukaan tämä on erittäin huolestuttava kehityssuunta samalla, kun medialukutaidon merkitys kasvaa entisestään. Eloranta vaati kirjallisessa kysymyksessään hallitukselta toimia mediakasvatuksen opetuksen pelastamiseksi Suomessa.

-Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta sekä täydennyskoulutusta tulee olla jatkossakin saatavilla. Tämä vaatii toimia alan koulutuksen säilyttämiseksi, mutta myös alan houkuttelevuuden ja tunnettuuden lisäämiseksi. Tässä tarvitaan niin korkeakoulujen, mutta myös valtion toimia, Eloranta korostaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista23.6.2026 11:30:12 EEST | Tiedote

Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye