EK:n Suhdannebarometri: Suhdanteet elpyneet jonkin verran – globaalit riskit painavat
27.4.2026 08:00:00 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote
EK:n huhtikuussa tekemän Suhdannebarometrin mukaan Suomen elinkeinoelämän suhdannekuva vahvistui jonkin verran alkuvuonna, vaikka monien toimialojen tilanne onkin vielä heikko. Voimakkaimmin paranivat teollisuuden suhdanteet, kun tuotanto kasvoi laajalti ja myös henkilöstöä lisättiin vähän. Palveluissa ja erityisesti rakentamisessa kokonaiskuva on selvästi heikompi.
Näkymät lähikuukausille ovat uudelleen vaatimattomammat. Kaikkien päätoimialojen suhdannenäkymät ovat lähellä nollaviivaa eikä suuria muutoksia odoteta. Tuotannon kasvu kuitenkin jatkuisi teollisuudessa melko yleisesti. Palveluissa loiva nousu jatkuisi, ja nyt myös rakentamisen tuotanto voisi vähän kasvaa. Henkilöstön määrä kasvaisi lähikuukausina ainoastaan teollisuudessa – muilla päätoimialoilla lasku loivenisi.
”Suhdannebarometrin tulos on tilanteeseen nähden silti varovaisen myönteinen, kun yritykset ennustavat loivan kasvun jatkuvan. Erityisesti teollisuudessa suhdanteet ovat parantuneet jo useita vuosineljänneksiä”, kuvailee EK:n pääekonomisti, johtaja Penna Urrila.
Kasvuodotuksista huolimatta yritykset näkevät lähitulevaisuuden epävarmana. Kustannukset ovat kasvamassa voimakkaasti eikä kannattavuus vahvistuisi, vaikka myyntihintojen ennustetaan kohoavan. Heikko kysyntä on edelleen selvästi suurin kasvun este, ja siitä kärsii yli puolet vastaajista. Ainoastaan teollisuudessa kysyntä on selkeämmin vahvistunut. Työvoimapulaa esiintyy kuitenkin lähes kymmenesosalla vastaajista, ja rakentamisessa se yleistyikin edelliseen tiedusteluun nähden.
”Sota Persianlahdella on muuttanut maailmantalouden kuvaa nopeasti. Öljyn, kaasun ja monien muiden hyödykkeiden hinnat ovat nousseet voimakkaasti, ja inflaation ennustettu kiihtyminen on johtanut koronnosto-odotuksiin. Epävarmuus tilanteen jatkosta on suurta, ja talousennusteiden haarukat ovat kasvaneet. Suomen suotuisat energiaratkaisut pehmentävät osaltaan sodan vaikutuksia meille, mutta korkojen nopea nousu olisi selvä riski kotimarkkinoiden odotetulle elpymiselle”, Urrila arvioi.
EK:n Suhdannebarometri
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n Suhdannebarometri julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Kyselyä on tehty säännöllisesti vuodesta 1966 lähtien. Se on osa Euroopan komission suhdannetiedustelujärjestelmää, jota EU rahoittaa osittain. Tiedustelu koskee Suomessa tapahtuvaa toimintaa. EK tiedusteli yrityksiltä huhtikuussa 2026 arvioita suhdannekehityksestä vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä sekä odotuksia lähikuukausille. Tiedusteluun vastasi yhteensä 1 157 yritystä, jotka työllistävät Suomessa noin 285 000 henkilöä.
Suhdannebarometri, huhtikuu 2026
Lisätietoja:
Penna Urrila, pääekonomisti, p. 040 570 7860
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Suomen elinkeinoelämä seisoo EU:n ilmastopolitiikan takana – päästöt alas kilpailukykyä kirien11.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
EU:n kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa on syytä jatkaa ja kehittää siten, että se vahvistaa Suomen kilpailuetua, investointivetovoimaa sekä vientikysyntää puhtaissa ratkaisuissa. Edessä oleva päästökaupan uudistaminen tarjoaa mahdollisuuden kehittää EU:n ilmasto-ohjausta siten, että päästöjä saadaan vähennettyä kustannustehokkaasti jatkossakin. EU:ssa valmistaudutaan päättämään ilmasto- ja energiapolitiikan jatkuvuudesta, kun komissio antaa heinäkuussa ehdotuksensa päästökaupan (ETS1) uudistamisesta vuosille 2031–2040. Paineet ilmasto-ohjauksen höllentämiseen ovat ankaria eritoten niissä EU-maissa, joiden talous nojaa vielä fossiilienergiaan. Persianlahden energiakriisin myötä on vaadittu jopa koko päästökaupan jäädyttämistä. Suomi on EU:n ilmastoedelläkävijyyden voittajia ”Suomi on kansainvälistä etulinjaa energiasiirtymässä ja puhdas sähkö on meillä Euroopan halvinta. EU:n kunnianhimoiset ilmastotavoitteet vahvistavat Suomen suhteellista kilpailuetua, helpottavat investointien houku
MEDIAKUTSU 11.5. Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä?8.5.2026 10:06:00 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä? Aika: ma 11.5. klo 15–15.45 (Suomen aikaa) Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n briiffiä lähiviikkojen energia- ja ilmastoaiheista. Äänessä ovat energia-asiantuntijamme Arttu Karila (Helsinki) ja EU-sääntelyyn erikoistunut johtava asiantuntija Kati Ruohomäki (Bryssel) sekä Outokumpua edustava Heidi Peltonen, Vice President, Sustainability. Aihetta kommentoi myös EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Persianlahden energiakriisin status Onko näköpiirissä toipumista vai kärjistymistä, mihin on varauduttava? EU:n energia- ja ilmastopolitiikka tienhaarassa Päästökauppa on vastatuulessa; mitä uudistuksia kesällä odotetaan? Miten komission energiakriisitoimet ja uudet valtiontukijoustot vaikuttavat jäsenmaiden energiahintoihin ja Suomen kilpailuetuun? Outokummun odotukset EU:n ilmasto- ja energiapolitiikalle Ilmoittaudu Teams-infoon tämän linkin kautta: https://tapahtumat.ek.fi/atten
Työmarkkinakeskusjärjestöjen yhteiset vaaliviestit: Vahvistuva EU on koko Suomen etu8.5.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Maailmanpolitiikan kriisiaikoina Eurooppa on Suomelle tärkeämpi kuin koskaan. Työmarkkinakeskusjärjestöt esittävät, että maamme tuleva hallitus ajaisi EU-politiikassaan merkittäviä integraatioloikkia, joilla Euroopasta tehtäisiin taloudellisesti, teknologisesti, puolustuksellisesti ja demokratia-arvoiltaan entistä vahvempi. Akava, Elinkeinoelämän keskusliitto EK, KT, SAK ja STTK ovat koonneet EU-politiikkaa koskevia yhteisiä tavoitteita Suomen seuraavalle hallitukselle. Euroopan myönteinen talouskehitys on välttämätöntä sekä yrityksille että kansalaisten hyvinvoinnille. EU:n kasvun kulmakiviä ovat vastuullinen talouspolitiikka, edelläkävijyys innovaatioissa, teknologioissa ja osaamisessa, korkeampi tuottavuus sekä hyvä työelämä. Suomi on saatava takaisin Euroopan pärjääjien joukkoon ja pois EU:n tuplatarkkailuluokalta. Sisämarkkinoiden kehitys on jäänyt puolitiehen. Talouden kasvuhyötyjen aikaansaaminen vaatii kunnianhimoista etenemistä rahoitusmarkkinoiden, palveluiden ja kiertotaloud
Datakeskusten talousvaikutuksista tarvitaan faktoihin perustuvaa keskustelua6.5.2026 13:14:46 EEST | Tiedote
Datakeskusten talousvaikutuksista on viime päivinä käyty vilkasta julkista keskustelua. Keskustelussa on kuitenkin esitetty myös virheellisiä väittämiä, minkä vuoksi aiheesta on tärkeää tuoda esiin tutkittua tietoa.
MEDIAKUTSU 11.5. Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä?29.4.2026 13:17:47 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä? Aika: ma 11.5. klo 15–15.45 (Suomen aikaa) Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n briiffiä lähiviikkojen energia- ja ilmastoaiheista. Äänessä ovat energia-asiantuntijamme Arttu Karila (Helsinki) ja EU-sääntelyyn erikoistunut johtava asiantuntija Kati Ruohomäki (Bryssel) sekä Outokumpua edustava Heidi Peltonen, Vice President, Sustainability. Aihetta kommentoi myös EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Persianlahden energiakriisin status Onko näköpiirissä toipumista vai kärjistymistä, mihin on varauduttava? EU:n energia- ja ilmastopolitiikka tienhaarassa Päästökauppa on vastatuulessa; mitä uudistuksia kesällä odotetaan? Miten komission energiakriisitoimet ja uudet valtiontukijoustot vaikuttavat jäsenmaiden energiahintoihin ja Suomen kilpailuetuun? Outokummun odotukset EU:n ilmasto- ja energiapolitiikalle Ilmoittaudu Teams-infoon tämän linkin kautta: https://tapahtumat.ek.fi/atten
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme