Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa 3 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle
24.4.2026 08:39:25 EEST | Aalto-yliopisto | Tiedote
Lahjoituksella Aalto perustaa kestävän teollisen tuotannon professuurin.

Teollisuuden kestävyysmurros vaatii rohkeita tutkimusavauksia ja uusia kestäviä teollisuusratkaisuja.
Siksi Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa Aalto-yliopistolle 3 miljoonaa euroa kestävän teollisuuden professuurin perustamiseen. Säätiö julkisti lahjoituksen 100-vuotisjuhlassaan 22. huhtikuuta.
”Olemme Walter Ahlströmin säätiössä jo sukupolvien ajan tukeneet visionääristä työtä Suomen teollisuuden ja tulevaisuuden hyväksi. Nyt Suomella ja maailmalla on vain parikymmentä vuotta aikaa teollisen transformaation tarvitseman teknologian kehittämiseen ja markkinoiden luomiseen, jotta luonnon saastuminen ja luonnonvarojen ylikulutus saadaan pysäytettyä ajoissa. Aallolla on ratkaisujen löytämisessä tärkeä rooli, ja siksi halusimme vauhdittaa työtä lahjoituksella”, sanoo Walter Ahlströmin säätiön hallituksen puheenjohtaja Markku Wilenius.
Lahjoitusprofessuuri sijoittuu Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakouluun, ja se vahvistaa erityisesti teollisen tuotannon opetusta ja tutkimusta energia- ja konetekniikan alueella. Professuurin ytimessä on vahva kestävyyden ymmärrys ja integrointi osaksi teollista tuotantoa ja kilpailukykyistä teollisuutta.
”Kestävän teollisen tuotannon professuuri tuottaa tutkittua tietoa ja uusia osaajia, joita yhteiskunta ja yritykset tarvitsevat vauhdittamaan kestävää energiasiirtymää. Lämmin kiitos Walter Ahlströmin säätiölle lahjoituksesta”, sanoo Insinööritieteiden korkeakoulun dekaani Kari Tammi.
”Tämä lahjoitus vahvistaa Aallon roolia energiatutkimuksen suunnannäyttäjänä Suomessa. Haluan kiittää Walter Ahlströmin säätiötä merkittävästä lahjoituksesta ja pitkäjänteisestä tuesta – sekä tietenkin välittää aaltolaisten sydämelliset onnittelut 100-vuotisjuhlan johdosta”, sanoo Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä.
Professuuri tulee osaksi Aalto-yliopiston uutta House of Energy - osaamiskeskusta, joka kokoaa yhteen Aalto-yliopiston energiaan liittyvän opetuksen ja tutkimuksen. Osaamiskeskuksen tärkein tavoite on vauhdittaa kestävää energiamurrosta.
Walter Ahlström perusti nimeään kantavan säätiön vuonna 1926 tukemaan nuorten diplomi-insinöörien jatkokoulutusta. Säätiö jakaa apurahoja ansioituneille nuorille puunjalostusteollisuuden, sähkötekniikan, voimatalouden ja metalliteollisuuden aloilla. Viime vuosina säätiö on keskittynyt tukemaan väitöskirjatöitä kannustinapurahojen muodossa.
Säätiön rahoituksella halutaan tukea korkeatasoista tutkimusta ja erityisesti tutkimuspolkuja, jotka johtavat myös innovaatioihin. Rahoituspäätöksissä painotetaan tutkimuskohteiden ja -tulosten laajaa hyödynnettävyyttä suomalaisessa teollisuudessa ja elinkeinoelämässä.
Walter Ahlströmin säätiön sivut
Lisätietoja:
Markku Wilenius
Professori, Walter Ahlströmin säätiön hallituksen puheenjohtaja
puh. 050 592 9121
markku.wilenius@utu.fi
Ilkka Niemelä
Rehtori, Aalto-yliopisto
puh. 050 452 4690 (johdon assistentti Hely Kilpeläinen)
president@aalto.fi
Avainsanat
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Voiko tekoäly opettaa ihmisille empatiaa? Tutkijat ratkovat työelämän ristiriitoja digitaalisen kaksosen avulla4.6.2026 07:57:25 EEST | Tiedote
Tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jossa tiimistä luodun digitaalisen kaksosen eli peilikuvan avulla voi saada selville mahdollisia vuorovaikutushaasteita jopa ennen niiden syntymistä.
Kurkista Lohjan historiaan kivikaudelta 2000-luvulle – virtuaalinäyttely säilöö kulttuuriperintöä kestävästi3.6.2026 10:10:00 EEST | Tiedote
Lohjan museon pitkäaikainen kulttuurihistoriallinen perusnäyttely on jo päättynyt, mutta sitä ennen MeMo-instituutti tallensi sen sisällön yksityiskohtaiseksi 3D-virtuaalinäyttelyksi verkkoon.
Kolmen Tampereen asuinalueen vertailu paljastaa: tiivis rakentaminen synnyttää samankaltaisia asuinalueita, joissa viherympäristöä on vähän ja läpäisemättömiä pintoja paljon2.6.2026 12:20:00 EEST | Tiedote
Tiiviissä kaupunkirakenteessa viherrakenteelle jää vain vähän tilaa, koska läpäisemättömien pintojen, kuten rakennusten, asfaltin ja kiveysten osuus kasvaa. Asuinalueiden vertailusta selviää, että esimerkiksi latvuspeitto saattaa jäädä lähes kymmenesosaan suositellusta.
Finland hör till Europas främsta investeringsländer, visar studie26.5.2026 05:30:00 EEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av de finländska hushållen investerar redan i aktier eller fonder. En ny studie från Aalto-universitetet visar att Finland har vuxit fram som ett av Europas ledande investeringsländer vid sidan av Sverige.
Finland hör till Europas främsta investeringsländer, visar studie26.5.2026 05:30:00 EEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av de finländska hushållen investerar redan i aktier eller fonder. En ny studie från Aalto-universitetet visar att Finland har vuxit fram som ett av Europas ledande investeringsländer vid sidan av Sverige.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme