Kauppakeskus Stellaan avataan uusia liikkeitä, lounastarjonta laajenee leipomon lounaskahvilan myötä
24.4.2026 12:00:00 EEST | Osuuskauppa Suur-Savo | Tiedote
Kauppakeskus Stellan liikevalikoima uudistuu kesällä. Suur-Savon Leipomo avaa uuden lounaskahvilan ja leipomonmyymälän Stellaan alkukesästä ja kauppakeskukseen saadaan myös toinen uusi vuokralainen kesän loppupuolella.

Kauppakeskus Stellan liiketarjonta uudistuu kesän aikana uusilla toimijoilla. Muutostyöt käynnistyvät Stellassa toukokuussa. Kesäkuun alussa Suur-Savon Leipomo avaa lounaskahvilan ja leipomonmyymälän Hallituskadun varrelle Burger Kingin viereen, Babistan ja Rosso Pizzan entisiin tiloihin.
Uusi Suur-Savon Leipomon lounaskahvila tuo paikalliset leipomotuotteet helposti asiakkaiden saataville Mikkelin torin laidalle, vilkkaan kävelykadun varrelle. Suur-Savon Leipomon lähellä tuotetut tuotteet tulevat näkymään niin lounaskahvilan kuin sen yhteyteen avattavan leipomonmyymälän valikoimassa.
- Uusi lounaskahvila ja leipomonmyymälä ovat osa osuuskaupan laajempaa palvelukokonaisuuden kehittämistä, jossa paikalliset tuotteet ja arjen sujuva asiointi kohtaavat. Uuden kahvilan puolella voit nauttia kahvin kanssa paikallista pullaa, lounastaa edullisesti kotiruokalounaspöydästä ja napata mukaasi samalla paikallisen leipomon uutuustuotteet ja edulliset tarjouserät, kertoo Osuuskauppa Suur-Savon majoitus- ja ravintola-alan toimialajohtaja Sami Kovanen.
Suur-Savon Leipomolle uusi avaus on odotettu uudistus:
- Sopivia tiloja on kartoitettu jo pidemmän aikaa ja nyt saimme tilaisuuden ottaa uuden askeleen ja laajentaa toimintaa kauppakeskusympäristöön. On hienoa, että saamme uuden lounaskahvilan ja leipomonmyymälän kautta paikalliset, aidot ja tuoreet leipomotuotteemme entistä paremmin asiakkaiden saataville, iloitsee Suur-Savon Leipomon leipomopäällikkö Antti Hänninen.
Uusi liike Stellaan loppukesästä
Uuden lounaskahvilan lisäksi Kauppakeskus Stellan katutasoon, nykyisen Cafe Stellan paikalle avataan uusi liike loppukesästä. Uudesta vuokralaisesta ja aikatauluista
viestitään tarkemmin kevään edetessä, mutta uusi liike tuo odotetun lisän Stellan ja Mikkelin keskustan asiakkaille ja vahvistaa paikallista vetovoimaa.
Lisätiedot:
Sami Kovanen, toimialajohtaja, Osuuskauppa Suur-Savo p. 010 764 0005 tai sami.kovanen@sok.fi
Antti Hänninen, leipomopäällikkö, Osuuskauppa Suur-Savo p. 010 764 0196 tai antti.j.hänninen@sok.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami KovanentoimialajohtajaOsuuskauppa Suur-Savo
matkailu- ja ravitsemiskauppa
liikennekauppa
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo
Liiga-ilta viidellä eurolla: S-Etukortilla etu Jukurit–Pelicans-otteluun 18.9.10.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo tarjoaa asiakasomistajilleen liput vain viidellä eurolla perjantaina 18.9. pelattavaan Jukurit–Pelicans-liigaotteluun. Tuntuva paikallinen etu tuo huippujääkiekon yhä useamman ulottuville ja osoittaa, miten osuustoiminta palauttaa hyötyä omistajilleen ja vahvistaa samalla oman alueen elinvoimaa.
ABC Tuukkalassa pilotoidaan uutta Fast Casual -konseptia1.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mikkeliin Tuukkalan ABC:lle testiin tuleva Fast Casual -ruokakonsepti tarjoaa helposti lähestyttäviä, asiakkaiden toiveiden pohjalta uudistettuja annoksia. Konsepti on kokeilussa 1.9.-1.11.2026 neljässä ABC Ravintolassa eri puolilla Suomea, joista ABC Tuukkala on yksi.
Kätevät pikakassat käyttöön myös Juvan ja Kuortin ABC-asemille26.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo on tuonut asiakkailleen uuden, helpon ja asiointia nopeuttavan vaihtoehdon palveluiden maksamiseen ABC-asemilla Juvalla ja Kuortissa. Pikakassoilla voi tilata ja maksaa kaikkia ABC-aseman tuotteita.
Kosmetiikkaliike Rituals avaa ovensa Stellassa syyskuun alussa20.8.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Kansainvälisesti tunnetun lifestyle-brändi Ritualsin avajaisia vietetään Kauppakeskus Stellassa 3. syyskuuta. Uusi myymälä rakentuu parhaillaan Tähtitorin laidalle ja avajaistapahtumaa odotetaan Mikkelissä innolla.
Polttoaineiden myynti päättyy Sale Jäppilän ja Sale Hurissalon mittarikentillä syksyllä13.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo lopettaa Sale Jäppilän ja Sale Hurissalon yhteydessä sijaitsevien mittarikenttien polttoainemyynnin syksyllä 2026. Muutos ei vaikuta myymälöiden muihin palveluihin, ja tankkaaminen jatkuu normaalisti sulkemiseen saakka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme