Roosa Grönberg Marttaliiton uudeksi puheenjohtajaksi
25.4.2026 15:38:56 EEST | Marttaliitto ry | Tiedote
Marttaliitto ry:n vuosikokous valitsi Roosa Grönbergin järjestön puheenjohtajaksi kaudelle 2026–2028. Vuosikokous järjestettiin lauantaina 25.4.2026 Vantaalla.

Marttaliiton vuosikokous on valinnut Roosa Grönbergin järjestön puheenjohtajaksi kaksivuotiskaudelle.
Kauppatieteiden kandidaatti Roosa Grönberg 26, on kotoisin Riihimäeltä. Hän työskentelee eduskunta-avustajana ja on toiminut opiskelijajärjestöissä luottamustehtävissä.
Marttajärjestössä hän on ollut jäsenenä vuodesta 2020 lähtien ja kuuluu Riihimäen Martat -paikallisyhdistykseen. Hän on toiminut Etelä-Karjalan sekä Kaakkois-Suomen Marttojen piirihallituksissa ja ollut perustamassa opiskelijoiden marttayhdistystä, Kuuttimarttoja, Lappeenrannassa.
Grönberg haluaa vahvistaa Marttojen näkyvyyttä ja tuoda esiin hyvän arjen teemoja, jotka koskettavat kaikkia.
– Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa. Minulla on vahva martta-aate, päämäärätietoisuutta ja osaamista vaikuttaa ja tehdä Marttoja tunnetuksi. Tässä ajassa tarvitaan uskoa tulevaisuuteen ja sitä voidaan rakentaa hyvän arjen kautta, sanoo Roosa Grönberg.
Sirpa Pietikäinen: ”Martoilla on voimaa uudistua ja vastata ajan haasteisiin”
Marttaliiton hallituksen väistyvä puheenjohtaja Sirpa Pietikäinen korosti kokouksen avauksessa rohkean toiminnan ja yhdessä tekemisen merkitystä muuttuvassa toimintaympäristössä.
– Epävarmoina aikoina pahinta on jähmettyminen. Marttojen vahvuus on kyvyssä toimia, uudistua ja tarttua haasteisiin.
Pietikäinen nosti esiin varautumisen, arjen taitojen ja yhteisöllisyyden merkityksen tilanteessa, jossa esimerkiksi ilmastonmuutos ja turvallisuustilanteen muutokset haastavat arkea.
Lopuksi Pietikäinen kiitti kaikkia marttoja kuluneista vuosista ja korosti yhteisen työn merkitystä järjestön tulevaisuudelle.
Sirpa Pietikäinen toimi hallituksen puheenjohtajana maksimiajan, eli neljän kauden ja kahdeksan vuoden ajan.
Liisa Eerola hallituksen jäseneksi
Marttaliiton hallitukseen valittiin uutena jäsenenä Liisa Eerola Uudeltamaalta. Hän on ollut mukana marttana vuodesta 2009 ja toimii Uudenmaan Marttojen piirihallituksen jäsenenä.
Erovuoroisista jäsenistä jatkokaudelle valittiin Ulla Parviainen (Kaakkois-Suomi) ja Marika Hurskainen (Pohjois-Karjala).
Hallituksessa jatkavat Marianne Anttila (Lappi), Tiia Ojala (Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), Raija Pihlainen (Keski-Suomi), Katja Rippstein (Lounais-Suomi) ja Emilia Särkiniemi (Häme-Pirkanmaa). Hallituksen jättää Taina Raiski.
Yhteyshenkilöt
Reija SalovaaraVa. pääsihteeri
Puh:040 508 8249reija.salovaara@martat.fiHenni KuusistoViestintäjohtaja
Puh:050 331 2978henni.kuusisto@martat.fiMarttaliitto
Marttaliitto on kotitalousneuvontaa antava kansalaisjärjestö. Martat toimivat sen puolesta, että kaikilla ihmisillä, kaikenlaisissa kodeissa, olisi hyvä olla. Arvojamme ovat yhdessä tekemisen ilo, kestävät valinnat ja avoimuus. Hyvästä arjesta parempi maailma. www.martat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Marttaliitto ry
Martat kannustavat sienestämään – opettele tänä syksynä yksi uusi sienilaji24.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Sienikausi on käynnissä eri puolilla Suomea. Kantarelleja on löytynyt kesän aikana, paikoin herkkutattejakin runsaasti, ja ensimmäiset rouskut ovat nousseet. Martat kannustavat suomalaisia lähtemään sienimetsään ja opettelemaan tänä syksynä ainakin yhden uuden sienilajin. Hyvä tilaisuus siihen on valtakunnallinen sienipäivä 29.8. ja sitä seuraavat Marttojen sieniviikot.
Martat auttavat nuoria alkuun omassa kodissa – Uusia alkuja -kiertotaloustori saapuu Jyväskylään 3.9.21.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Keski-Suomen Martat järjestävät Jyväskylän Veturitalleilla torstaina 3. syyskuuta Uusia alkuja -tapahtuman, jossa nuoret saavat maksutta hyväkuntoisia käytettyjä keittiötarvikkeita sekä käytännön vinkkejä kestävään ja sujuvaan arkeen omassa kodissaan.
Marttaliiton puheenjohtaja Roosa Grönberg: Kolmen päivän kotivara on mahdoton, jos ruokaa ei ole edes seuraavalle päivälle23.6.2026 11:39:09 EEST | Tiedote
Suomalaisilta odotetaan yhä enemmän omatoimista varautumista, mutta kaikilla ei ole siihen samoja mahdollisuuksia. Marttaliiton puheenjohtaja Roosa Grönberg muistuttaa, että kriisinkestävyys rakentuu tavallisessa arjessa: siinä, onko ruokaa pöydässä, riittävätkö rahat kuukauden loppuun ja löytyykö ihmiseltä taitoja huolehtia kodista, taloudesta ja itsestään.
Ruokaturvattomuus näkyy yhä useamman arjessa – Martat tuo aiheen SuomiAreenan keskusteluun10.6.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Ruokaturvattomuus ei ole vain globaali ongelma, vaan se koskettaa yhä useampia Suomessa. Martat nostaa aiheen esiin SuomiAreenassa tiistaina 23.6.2026 järjestettävässä paneelikeskustelussa, jossa tarkastellaan, miten kaikilla olisi mahdollisuus syödä terveyttä edistävää ruokaa taloudellisesti tiukkoina aikoina.
Suuri kalakysely: kirjolohi jätti norjanlohen taakseen27.5.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Marttojen ja Saimaan Tuoreen Suuren Kalakyselyn tuloksista selviää, että suomalaiset haluaisivat syödä kalaa nykyistä enemmän, mutta erityisesti nuoret kokevat kalan valmistamisen vaivalloiseksi. Helppojen ruokaohjeiden, edullisten vaihtoehtojen ja käyttövalmiiden tuotteiden uskotaan lisäävän kalan käyttöä arjessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme