Insinööriliitto IL ry

Insinööriliitto ja OAO tekivät oikeuskanslerille kantelun ministeriöstä

27.4.2026 08:00:00 EEST | Insinööriliitto IL ry | Tiedote

Jaa

Insinööriliitto ja OAJ:n Ammatilliset Opettajat haluavat oikeuskanslerin selvittävän, onko opetus- ja kulttuuriministeriö laiminlyönyt valvontavelvollisuutensa tilanteissa, joissa yliopistot ovat hankkineet määräysvallan ammattikorkeakoulujen omistusjärjestelyissä.

Kaksi ammattijärjestöä katsoo, että ministeriö ei ole omistusjärjestelyissä arvioinut omistus- ja määräysvaltaratkaisujen vaikutuksia ammattikorkeakoululain mukaiseen tehtävään, asemaan ja toiminnan tarkoitukseen. Insinööriliitto ja OAO jättivät oikeuskanslerille asiasta kantelun viime viikolla.

Kantelun taustalla on kuusi ammattikorkeakoulujen omistusjärjestelyä, joissa ammattikorkeakoulut ovat siirtyneet kunnilta yliopistojen omistukseen. Kantelun tekijöiden mukaan omistusvallan keskittymisessä on paljon riskejä, joiden arviointia ei ole tehty ammattikorkeakoululain edellyttämällä tavalla.

Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salon mukaan ammattikorkeakoulujen omistuspohjassa tapahtuvat muutokset voivat muuttaa koko korkeakoulujärjestelmän luonnetta ilman, että sen vaikutuksia on kunnolla arvioitu ja dokumentoitu.

– Viimeistään nyt on tärkeä ymmärtää ja tietää, millä pelisäännöillä ammattikorkeakouluja voi myydä ja millaisia vaikutuksia omistusjärjestelyillä voi olla, hän sanoo.

OAO:n puheenjohtaja Lauri Hietalahti on huolissaan, voiko ammattikorkeakoulutoiminta jatkossa toteutua lain edellyttämällä tavalla, jos yliopistojen omistus- ja määräysvalta ammattikorkeakouluissa edelleen kasvaa.

– Laki edellyttää, että viranomainen arvioi muutosten vaikutukset ammattikorkeakoulujen lakisääteiseen tehtävään ja asemaan. Kyse on siis siitä, mikä on ammatillisen korkeakoulutuksen tulevaisuus Suomessa, hän sanoo.

Valtioneuvoston oikeuskansleri on toinen maan ylimmästä, riippumattomasta laillisuusvalvojasta. Oikeuskansleri arvioi, onko hänelle tehty kantelu aiheellista käsitellä.

Oikeuskansleri käsittelee kantelun, jos hän sen perusteella epäilee valvontavaltaansa kuuluvan toimijan tai henkilön toimineen lainvastaisesti. Oikeuskansleri voi myös muusta syystä arvioida kantelun käsittelyn tarpeelliseksi.

….

Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 80 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita.

OAJ:n Ammatilliset Opettajat OAO ry on nuorten ja aikuisten ammatillisen koulutuksen, ammattikorkeakoulutuksen, vapaan sivistystyön ja taiteen perusopetuksen osaamisen ja sivistyksen asiantuntija ja edunvalvoja. OAO:n jäseninä on noin 4000 ammattikorkeakouluissa työskentelevää opettajaa, tutkijaa ja muuta henkilöstöä. OAO on Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n jäsenjärjestö.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Puheenjohtaja Samu Salo, Insinööriliitto ry
puh. 040 184 2290

Puheenjohtaja Lauri Hietalahti, OAJ:n Ammatilliset Opettajat – OAO ry
puh. 050 328 6131

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye