Sweco Finland Q1 2026: Kasvu jatkui yritysostojen vauhdittamana
28.4.2026 10:49:27 EEST | Sweco Finland Oy | Tiedote
Sweco julkaisi tänään osavuosikatsauksensa vuoden 2026 ensimmäiseltä neljännekseltä. Sweco Finlandin kasvu jatkui yritysostojen vauhdittamana. Ensimmäisellä kvartaalilla toteutettiin myös suunnitellut tehostamistoimenpiteet kilpailukyvyn varmistamiseksi.

Sweco Finlandin ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi yritysostojen vauhdittamana 14,4 % ollen 94,1 miljoonaa euroa. Liikevoitto (EBITA) oli 5,2 miljoonaa euroa, johon vaikuttivat projektien alaskirjaukset sekä kertaluonteiset kulut muutosneuvotteluihin ja yritysostoihin liittyen. Liikevaihto ilman yritysostojen vaikutusta oli viime vuoden tasolla.
”Kesäkuun alussa Fimpec-yhtiöiden sekä Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymän yhdistyminen Swecon kanssa on saatu päätökseen, ja uusi, entistäkin vahvempi organisaatio aloittaa toimintansa. Uudella organisaatiolla pystymme tarjoamaan asiakkaillemme yhä laajempaa osaamista, jolla tuemme heitä jatkuvasti muuttuvassa toimintaympäristössä”, Sweco Finlandin toimitusjohtaja Thomas Hietto kertoo.
Sweco Finland voitti ja edisti vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana useita merkittäviä toimeksiantoja.
Jumbo on yksi Suomen suurimmista kauppakeskuksista ja sille toteutetaan parhaillaan mittavaa kehitysohjelmaa. Sweco on tehnyt kehitysohjelmaa koskevan sopimuksen, joka sisältää projektinhallinnan, kustannusohjauksen sekä työmaavalvonnan. Sopimus on voimassa vuoteen 2029 saakka. Kehitysohjelman tavoitteena on valmistella kauppakeskus uusille asiakasvirroille, joita vuonna 2029 käyttöön tuleva Vantaan raitiotielinja tuo mukanaan, sekä tukea Jumbon kehittymistä urbaaniksi kaupunkikeskukseksi. Sweco on toiminut Jumbon pitkäaikaisena kumppanina myös rakennesuunnittelussa ja vastuullisuuskonsultoinnissa, ja ollut mukana määrittelemässä hankkeen kestävyystavoitteita varmistaen, että ne ovat linjassa Jumbon oman kestävän kehityksen tiekartan kanssa.
Sweco on toiminut Loiste Lämpö Oy:n pitkäaikaisena EPCM-kumppanina Kajaanin kaukolämmöntuotannon sähköistämisessä ja uudistamisessa. Uusi tuotantokokonaisuus perustuu lämpöpumpputeknologiaan ja sähkökattiloihin, mikä vähentää fossiilisten polttoaineiden tarvetta, ja se tulee toimimaan pääosin datakeskuksen hukkalämpöä hyödyntäen. Projektissa on saavutettu merkittävä vaihe siirryttäessä hukkalämmön talteenoton alkamiseen.
Swecon osavuosikatsaus tammi-maaliskuu 2026
Tiedustelut:
Thomas Hietto, toimitusjohtaja, Sweco Finland, puh. 040 047 4093, thomas.hietto@sweco.fi
Sanna Huopio, viestintäjohtaja, Sweco Finland, puh. 050 302 8898, sanna.huopio@sweco.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Thomas HiettoToimitusjohtajaSweco Finland
Puh:0400 474 093thomas.hietto@sweco.fiSanna HuopioViestintäjohtajaSweco Finland
Puh:050 302 8898sanna.huopio@sweco.fiKuvat

Sweco suunnittelee huomisen kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdistämme 23 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme osaamisen ja työskentelemme asiakkaidemme kanssa edistääksemme vihreää siirtymää, maksimoidaksemme digitalisaation mahdollisuudet ja vahvistaaksemme Euroopan kilpailukykyä ja resilienssiä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2025 oli noin 2,9 Mrd euroa. Yhtiö on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy
Johanna Tavia Swecon henkilöstö-, kulttuuri- ja strategiajohtajaksi13.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Uusi rooli tukee yhtiön strategian toteutumista henkilöstön ja yhtenäisen yrityskulttuurin kautta.
Johanna Tavia appointed Head of People, Culture and Strategy at Sweco13.8.2026 08:00:00 EEST | Press release
The new role supports the implementation of the company's strategy through employees and a unified corporate culture.
Sweco Finland Q2 2026: Hyvää kehitystä kasvussa ja toiminnan tehokkuudessa17.7.2026 14:18:50 EEST | Tiedote
Sweco julkaisi tänään osavuosikatsauksensa vuoden 2026 toiselta neljännekseltä. Sweco Finlandin liikevoitto oli viime vuotta paremmalla tasolla ja kasvu jatkui yritysostojen vauhdittamana. Myös markkinassa oli nähtävissä positiivisia merkkejä.
Sweco Finland Q2 2026: Increased growth and efficiency17.7.2026 14:18:50 EEST | Press release
Today, Sweco published its interim report for the second quarter of 2026. Sweco Finland's EBITA was at a better level than last year, and growth continued driven by acquisitions. There were also some positive signs in the market.
Sweco ostanut ydinenergia-alan asiantuntijayritys Platomin2.6.2026 08:30:27 EEST | Tiedote
Sweco on ostanut Platom Oy:n koko osakekannan, ja yritys on siirtynyt Swecon omistukseen. Yrityskaupan myötä Swecosta tulee Suomen johtava ydinvoima-alan asiantuntija ja samalla se vahvistaa asemaansa Euroopan kasvavalla ydinvoimasektorilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme