Viestintätoimisto Manifesto Oy

Uudessa Ecovacs Deebot T50 Gen3:ssa yhdistyvät matala muotoilu ja huipputason imuteho

28.4.2026 11:57:19 EEST | Viestintätoimisto Manifesto Oy | Tiedote

Jaa

Maailman suurin robotti-imureiden valmistaja Ecovacs tuo markkinoille uuden sukupolven, entistä matalamman Deebot T50 Gen3 -robottimallin. Se mahtuu siivoamaan sellaisiinkin paikkoihin, joihin muut robotit eivät korkeutensa vuoksi välttämättä pääse. Lisäksi uudessa mallissa on entistä parempi imuteho.

Ecovacs T50 Gen3 Pro Omni
Ecovacs T50 Gen3 Pro Omni

Deebot T50 Gen3 -mallit hyödyntävät jopa 25 000 Pa:n imutehoa sekä uusinta takkuuntumista estävää teknologiaa, joka vähentää tarvetta poistaa hiuksia ja karvoja käsin siivouksen aikana. Robotti-imurin matala, vain 8,1 cm korkea rakenne mahdollistaa tehokkaan siivouksen myös sellaisissa paikoissa, joihin tavalliset robotti-imurit eivät välttämättä pääse.

T50 Gen3 -tuoteperheeseen kuuluvat mallit Deebot T50 Pro Omni Gen3 ja T50 Omni Gen3, joiden suositushinnat ovat 599 euroa ja 499 euroa. T50:n tehokkaisiin siivousominaisuuksiin kuuluu mukautuva, kulmasta kulmaan ulottuva reunapuhdistus, jota tukevat säätyvä moppi ja sivuharjajärjestelmä.

Parannettu takkuuntumisen estotoiminto vähentää hiusten ja karvojen sotkeutumista, mikä pienentää huollon tarvetta ja parantaa siivoustehokkuutta. Tämä tekee laitteesta erinomaisen valinnan erityisesti talouksiin, joissa on lemmikkejä.

dToF LiDAR -teknologian, reunasensorin sekä edistyneen 3D-rakenteisen valon ja tekoälypohjaisten RGB-kameroiden yhdistelmä mahdollistaa mopin automaattisen ulos- ja sisäänvedon, mikä takaa perusteellisen puhdistuksen myös hankalissa kulmissa. Robotti pysyy vain 1 mm etäisyydellä reunoista väistäen samalla esteitä.

Laite kartoittaa kodin minuuteissa: jopa 100 neliömetrin alue hahmottuu vain 8 minuutissa, minkä jälkeen siivousreitit optimoidaan maksimaalisen tehokkuuden saavuttamiseksi. Älykkäät navigointiominaisuudet tukevat monikerroksisia karttoja ja portaiden tunnistusta, joten robotti liikkuu vaivattomasti myös monimutkaisissa kodeissa.

OMNI-asema tuo käyttäjälle yhdellä painalluksella toimivan itsepuhdistuksen, automaattisen pölysäiliön tyhjennyksen sekä Pro-versiossa myös pesuaineen annostelun. mahdollistaen täysin huolettoman käyttökokemuksen. Asema hyödyntää pyöriviä kaapimia ja pesee sekä alustan että mopin 70 °C:n kuumalla vedellä, mikä takaa erinomaisen hygienian. Se tyhjentää ja täyttää vesisäiliön automaattisesti sekä lataa laitteen edullisempien sähkötuntien aikana. Asema pesee ilman huoltoa noin 150 päivää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Ecovacs T50 Gen 3 Pro Omni
Ecovacs T50 Gen 3 Pro Omni
Lataa
Ecovacs T50 Gen3 Pro Omni
Ecovacs T50 Gen3 Pro Omni
Lataa
Ecovacs T50 Gen3 -asema
Ecovacs T50 Gen3 -asema
Lataa
Ecovacs T50 Gen3 -asema
Ecovacs T50 Gen3 -asema
Lataa
Ecovacs T50 Gen 3
Ecovacs T50 Gen 3
Lataa

ECOVACS ROBOTICS

Ecovacs on maailman suurin siivousrobottien valmistaja ja toiseksi suurin toimija pohjoismaisilla markkinoilla, joilla se kasvaa nopeasti. Ecovacsilla on suomenkielinen sovellus sekä suomenkielinen asiakaspalvelu puhelimitse, sähköpostitse ja sovelluksen sisäänrakennettu chat. Ecovacsilla on myös paikallisia huoltokeskuksia Suomessa korjauksia varten. Konserni on perustettu vuonna 1998, ja se on toimittanut siivousrobotteja kotitalouksien käyttöön vuodesta 2006 lähtien. Yrityksen slogan ”Robotics for All” kuvastaa yrityksen tavoitetta keventää jokapäiväisten kotitöiden taakkaa ja tehdä elämästä helpompaa ja miellyttävämpää.

Lisätietoja on osoitteessa www.ecovacs.com

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy

Nämä epäkohdat vaivaavat suomalaisia kodissaan – 80 %:lla on ainakin yksi ärsytyksen aihe14.8.2026 07:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaisista jopa 80 prosentilla on kodissaan vähintään yksi rempallaan oleva asia, joka ärsyttää. Eniten tyytymättömyyttä aiheuttavat kodin säilytysratkaisut ja keittiö, joiden jälkeen vaivaa aiheuttavat kylpyhuone ja lattiat. Yleisin syy ärsytykseen on kodin pintojen tai huonekalujen kuluminen ja huono kunto. Tämä käy ilmi lattianvalmistaja Pergon tutkimusyritys Sifolla teettämästä tutkimuksesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye