Henriksson: Europaparlamentet säger JA till EU-omfattande samtyckeslag
28.4.2026 15:23:04 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Pressmeddelande
– Idag är en historisk dag för stärkandet av flickors och kvinnors rättigheter i hela EU. I den slutliga plenumomröstningen i Europaparlamentet vann förslaget om en samtyckesbaserad våldtäktslagstiftning i hela unionen. Jag gläds över att hårt arbete nu har gett resultat, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).

Henriksson har som Renew Europes skuggrapportör förhandlat om Europaparlamentets initiativbetänkande om vikten av en samtyckesbaserad våldtäktslagstiftning i EU. Idag godkändes förhandlingsresultatet slutligen av Europaparlamentet i plenum med en bred majoritet.
– Resultatet i omröstningen idag talar sitt tydliga språk: Europaparlamentet vill se en samtyckesbaserad våldtäktslagstiftning i hela EU. Nu behöver kommissionen sätta fart och komma med nytt förslag till lagstiftning, säger Henriksson.
Henriksson ledde som justitieminister den historiska totalreformen av sexualbrottslagstiftningen i Finland, genom vilken definitionen av våldtäkt ändrades så att den utgår från avsaknad av samtycke. Nu har hon fortsatt arbetet på EU-nivå.
– Jag tror att det nu kan finnas momentum för att få till stånd en förändring – också i ministerrådet där medlemsländerna är representerade. Exempelvis har Frankrike, där fallet Gisèle Pelicot har upprört, ändrat sig sedan frågan senast var på bordet i EU, och de har nyligen nationellt stiftat en samtyckeslag, säger Henriksson.
Henriksson påpekar att sexuellt våld mot kvinnor är ett av de största jämställdhetsproblemen globalt och i Finland.
– Nu är det dags att förbättra brottsoffrets ställning och ändra tankesättet kring sexualbrott inom hela unionen. Det handlar om alla flickors och kvinnors rätt till jämlikt skydd och bestraffning av förövarna, men också om att ändra attityderna, avslutar Henriksson.
Rapportens officiella titel är Importance of consent-based rape legislation in the EU (2025/2040(INI). Initiativbetänkandet har gjorts gemensamt av Europaparlamentets LIBE- och FEMM-utskott. Henriksson har ansvarat för LIBE-perspektivet för Renew Europes del.
Ett initiativbetänkande, eller egeninitierad rapport (INI), är ett verktyg som Europaparlamentet använder för att belysa viktiga frågor och påverka den politiska debatten i EU. De skickar ett tydligt budskap om önskad lagstiftning till Europeiska kommissionen och medlemsstaterna. De har en central roll i att driva på förändringar och ge politisk riktning.
Andra språk
Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Henrik Wickström deltog i Economic Resilience Forum i Ukraina - ”Viktigt att Ukrainas EU-medlemskap förs framåt”22.6.2026 09:11:55 EEST | Pressmeddelande
SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström har under midsommaren besökt Ukraina för att delta i Economic Resilience Forum, som ordnades av SFP:s ukrainska systerparti. Forumet samlar politiker, experter och företrädare för civilsamhället för att diskutera Ukrainas ekonomiska motståndskraft, återuppbyggnad och framtida utveckling.
Henriksson: Nu förenklar och digitaliserar vi EU:s produktlagstiftning!18.6.2026 13:34:09 EEST | Pressmeddelande
SFP:s Europaparlamentariker och Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson välkomnar förra veckans överenskommelse mellan Europaparlamentet och ministerrådet om att förenkla och digitalisera vissa av EU:s produktregler. Henriksson har fungerat som Renew Europes förhandlare för lagstiftningspaketet i utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd.
Henriksson: Nyt yksinkertaistamme ja digitalisoimme EU:n tuotelainsäädäntöä!18.6.2026 13:34:09 EEST | Tiedote
RKP:n europarlamentaarikko ja Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson suhtautuu myönteisesti viime viikolla saavutettuun neuvottelutulokseen Euroopan parlamentin ja ministerineuvoston välillä tiettyjen EU:n tuotesääntöjen yksinkertaistamisesta ja digitalisoinnista. Henriksson on toiminut Renew Europen neuvottelijana kyseisestä lainsäädäntöpaketista sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunnassa.
SFP kräver åtgärder efter minskat deltagande i mammografiscreening: ”Vi varnade för detta”18.6.2026 09:45:30 EEST | Pressmeddelande
Det minskade deltagandet i mammografiscreening bland kvinnor i Västra Nylands välfärdsområde visar att centraliseringen av tjänsterna har fått negativa konsekvenser. Det anser SFP, som nu kräver att Västra Nylands välfärdsområde skyndsamt tar fram alternativa lösningar för att förbättra tillgängligheten till den förebyggande vården.
RKP vaatii toimia mammografiaseulontojen osallistumisasteen laskun vuoksi: ”Varoitimme tästä”18.6.2026 09:45:30 EEST | Tiedote
Naisten osallistuminen mammografiaseulontoihin on vähentynyt Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Tämä osoittaa, että palveluiden keskittämisellä on ollut kielteisiä seurauksia. Näin arvioi RKP, joka vaatii nyt hyvinvointialuetta kiireellisesti valmistelemaan vaihtoehtoisia ratkaisuja ennaltaehkäisevien palveluiden saavutettavuuden parantamiseksi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum