Neljä pilottikuntaa näyttää mallia: näin Suomesta tehdään laulavampi maa
2.6.2026 08:00:00 EEST | Suomen Kulttuurirahasto | Tiedote
Nelivuotisen Kaikki laulaa – Alla sjunger -hankkeen tavoite on tehdä laulamisesta luonteva osa arkea sekä vahvistaa yhteisöllisyyttä, iloa ja hyvinvointia laulun avulla. Ensimmäiset laulavat kunnat ovat Jyväskylä, Kristiinankaupunki, Oulainen ja Savonlinna. Haku uusille kunnille avautuu syyskuussa.

Laulamisella on tutkitusti laajoja hyvinvointivaikutuksia. Yhdessä laulaminen vahvistaa yhteenkuuluvuuden tunnetta ja vähentää yksinäisyyttä. Se voi lievittää masennusta ja ahdistusta sekä auttaa keskittymään ja rauhoittumaan. Erityisesti ikääntyneillä laulaminen voi tukea kognitiivisia toimintoja ja monikielisissä ryhmissä kielen oppimista. Laulaminen voi laskea myös verenpainetta ja sykettä.
Kaikki laulaa – Alla sjunger -hankkeen tavoitteena on, että yhä useampi suomalainen uskaltaisi laulaa ja voisi kokea iloa ja yhteisöllisyyttä laulun kautta. Hanke luo uusia toimintamalleja ja tapahtumia, jotka tuovat yhdessä laulamisen osaksi eri-ikäisten ja eri elämäntilanteissa olevien ihmisten arkea. Hanketta rahoittavat Suomen Kulttuurirahasto ja Svenska kulturfonden, ja sen toteuttavat Finlands svenska sång- och musikförbund sekä Sulasol.
Kaikki laulaa -hankkeessa on kaksi pääkokonaisuutta: Laulava kunta -malli sekä eri puolilla Suomea järjestettävät avoimet yhteislaulutapahtumat.
Laulavat kunnat sitoutuvat lisäämään laulamista alueellaan, ja ne saavat siihen tukea Kaikki laulaa -hankkeelta. Ensimmäiset pilottikunnat ovat Jyväskylä, Kristiinankaupunki, Oulainen ja Savonlinna, ja ne aloittavat toimintansa syksyllä 2026. Pilottikuntien kokemuksia hyödynnetään, kun Laulava kunta -malliin tulee mukaan uusia kuntia. Haku kunnille avautuu syyskuussa 2026.
Kaikki laulaa järjestää yhteislaulutapahtumia, jotka tuovat laulun luontevaksi osaksi erilaisia ympäristöjä ja arjen tilanteita. Hanke kannustaa myös yhdistyksiä ja yhteisöjä järjestämään laulutapahtumia kaikkialla Suomessa. Tapahtumat saavat näkyvyyttä Kaikki laulaa – Alla sjunger -hankkeen verkkosivuilla ja sosiaalisen median kanavissa. Näin muodostuu koko Suomen kattava ja jatkuvasti kasvava laulutapahtumien verkosto.
Ensimmäinen Kaikki laulaa -tapahtuma järjestetään osana Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalia 9.6. klo 14–15 Cirkus Livessä Kuopiossa. Yhteislaulutilaisuudessa palkittu musikaaliartisti Reeta Vestman johdattaa osallistujat tunnettujen hittikappaleiden ja tanssiliikkeiden pariin.
Tietoa Kaikki laulaa – Alla sjunger -hankkeesta
Kaikki laulaa – Alla sjunger on valtakunnallinen nelivuotinen hanke, joka edistää laulamista Suomessa. Hanke kehittää toimintamalleja laulaville kunnille sekä tuottaa materiaaleja ja työkaluja, jotka tekevät laulamisesta saavutettavaa mahdollisimman monelle. Tavoitteena on vahvistaa hyvinvointia, sosiaalista yhteenkuuluvuutta ja osallistumisen mahdollisuuksia matalan kynnyksen toiminnan avulla.
Mukaan toivotaan myös ihmisiä, jotka eivät juuri ole laulaneet, jotka ajattelevat, etteivät osaa laulaa tai joilta puuttuu turvallinen ympäristö luovaan tekemiseen. Ydinajatus on yksinkertainen: kaikki saavat olla mukana.
Verkkosivut
kaikkilaulaa-allasjunger.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Wanja Bollström
Viestintävastaava
Kaikki laulaa – Alla sjunger
wanja@kaikkilaulaa.fi
+358 44 385 811
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kulttuurirahasto on valtakunnallisesti toimiva yksityinen säätiö, joka rakentaa moniarvoista ja kestävää yhteiskuntaa, toimii tieteen, taiteen ja kulttuurin puolesta sekä kannustaa tulevaisuuden huippuja kohti läpimurtoja.
Myönnämme apurahoja tieteelle ja taiteelle. Seitsemäntoista maakuntarahastoamme kattavat koko maan. Myös Taidekoti Kirpilä, taiteilijoille suunnattu residenssiohjelma sekä Mirjam Helin -laulukilpailu ja -akatemia ovat osa toimintaamme. Lukuisilla muusikoilla on käytössä soitinkokoelmamme arvosoittimia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kulttuurirahasto
Lisää laatukirjallisuutta suomeksi – viisitoista teosta sai maailmankirjallisuuden suomennostukea29.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kulttuurirahasto tuo sata kirjaa maailmalta suomenkielisten lukijoiden käsiin. Uusia teoksia on tulossa muun muassa Espanjasta, Slovakiasta ja Ukrainasta.
Kulttuuri ja urheilu samalla kentällä SuomiAreenassa26.5.2026 14:06:04 EEST | Tiedote
Kulttuurilla ja urheilulla on yllättävän paljon yhteistä, mutta tekevätkö alat tarpeeksi yhteistyötä? Kulttuurirahasto järjestää SuomiAreenassa 23.6.2026 keskustelun, jossa Timo Furuholm, Katariina Havukainen, Matti T. J. Heino ja Eeva Saarinen paneutuvat kulttuuriin ja urheiluun yhteisöllisyyden rakentajina.
Kuvataiteilijoiden elämäntyö hyödyttää tulevaisuuden tiedettä ja taidetta – Reijo Hukkaselta ja Sinikka Tuomiselta merkittävä testamenttilahjoitus12.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2024 menehtyneet oululaislähtöiset kuvataiteilijat Reijo Hukkanen ja Sinikka Tuominen halusivat lahjoittaa omaisuutensa Suomen Kulttuurirahaston kautta tieteelle ja taiteelle.
Mirjam Helin -akatemiaan kaksi uutta laulajaa28.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Kulttuurirahaston perustama Mirjam Helin -akatemia tukee klassisen laulun kykyjä polulla kohti kansainvälistä laulajanuraa.
Loppu nollasta aloittamiselle – uusi toimintamalli sujuvoittaa esittävän taiteen vierailuja20.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Vuoroin vierailulla -hanke tuottaa teosvierailujen toteuttamiselle mallin, jota voi hyödyntää koko Suomen taidekenttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme