Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille
28.4.2026 16:40:56 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman väitti A-studiossa maanantaina, ettei järjestökentällä tehtävä kohtaava työ vähene hallituksen leikkauksista huolimatta. Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö huomauttaa, että hallituksen kaavailemia leikkauksia ei ole mahdollista viedä läpi ilman vaikutuksia järjestöjen toteuttamaan ennaltaehkäisevään ja kohtaavaan työhön ja sitä kautta suomalaisten arkeen.
– Onko ministeri kartalla oman hallinnonalansa ja järjestöjensä todellisuudesta? On ollut hämmentävää seurata ministerin leikkausintoa ja ylimielisiä puheenvuoroja järjestöistä. Suosittelen tarttumaan puhelimeen ja kysymään leikkausten vaikutuksista järjestöiltä itseltään. Myös hyvinvointialueet ovat yksituumaisesti kritisoineet järjestöleikkauksia, Hyrkkö toteaa.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta yritti maanantaina A-studiossa luovuttaa ministeri Rydmanille papereita, joihin hän oli koonnut suomalaisten järjestökentällä toimivien ja niiltä apua saaneiden tahojen terveisiä. Rydman kieltäytyi ottamasta paperia vastaan.
Kentän palautteissa toistui muun muassa kokemus siitä, ettei hallitus vastuuministeriä myöten ymmärrä lainkaan, millaista työtä järjestöissä tehdään. Hyrkkö muistuttaa, että järjestöt tekevät korvaamattoman tärkeää ja kustannustehokasta työtä ongelmien ennaltaehkäisemiseksi ja ihmisten auttamiseksi siellä, missä julkinen sektori ei siihen pysty.
– Kyse on esimerkiksi mielenterveys- tai päihdeongelmista kärsivien, asunnottomien, vähävaraisten lapsiperheiden, vammaisten tai vaikkapa lähisuhdeväkivallan uhrien auttamisesta. Lisäksi järjestöissä tehdään valtavasti tärkeää ennaltaehkäisevää työtä. Lyhytnäköisillä leikkauksilla voi olla vielä tuntuva hintalappu, Hyrkkö huomauttaa.
Lopuksi Hyrkkö heittää pallon pääministeri Petteri Orpolle, joka on kertonut medialle ottavansa poliitikkojen kielenkäytön esiin sekä hallituksen piirissä että laajemmin eduskunnassa. Hyrkkö peräänkuuluttaa pääministeriltä puuttumista myös ja ensisijaisesti politiikan sisältöihin.
– Suomalaisten huoli ja järjestöjen merkitys eivät saa jäädä A-studion jälkipyykin jalkoihin. On hyvä, jos pääministeri puuttuu hallituksensa ministerin epäasialliseen käytökseen, mutta keskustelua kielenkäytöstä ei voi käyttää sumuverhona huonolle politiikalle. Allekirjoittaako pääministeri Orpo ministeri Rydmanin näkemykset “järjestörälssistä” ja siitä, että järjestöleikkaukset eivät vaikuta järjestöjen ennaltaehkäisevään ja kohtaavaan työhön millään tavalla? Hyrkkö kysyy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kansanedustaja Mari Holopainen: Ministeri Rydmanin tutkimuksen valikointi on peruttava – tieteen vapaus on demokratian perusta24.7.2026 11:59:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen vaatii hallitukselta Rydmanin päätösten perumista ja selvitystä tutkimusrahoituksen päätöksenteosta. Hänen mukaansa ministeri ei voi ohittaa riippumatonta vertaisarviointia.
Vihreiden Tynkkynen: Trumpin uudetkin tullit ovat turhia, perusteettomia ja vahingollisia24.7.2026 08:19:15 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tuomitsee presidentti Trumpin EU:lle määräämät uudet tullit. Hän peräänkuuluttaa Euroopalta yhtenäistä ja määrätietoista linjaa.
Vihreiden Hanna Holopainen: Ministereille koulutusta korruptiontorjunnasta ja avoimuudesta21.7.2026 16:21:24 EEST | Tiedote
Helsinki Garden -hankkeen ympärillä syntynyt keskustelu on herättänyt kysymyksiä päätöksenteon avoimuudesta ja kansalaisten luottamuksesta. Kansanedustaja Hanna Holopainen kysyy hallitukselta, miten se toteuttaa omaa korruptionvastaista strategiaansa sekä vaatii ministereille koulutusta korruptiontorjunnasta, avoimuudesta ja rakenteellisten riskien tunnistamisesta.
Virta: Jos Garden-sotkussa ei ollut kyse tietoisesta suosimisesta, kyse on pääministerin vakavasta arviointivirheestä21.7.2026 14:31:18 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Garden Helsinki -hankkeen ympärille syntynyt keskustelu on ennen kaikkea kysymys pääministerin arviointikyvystä ja kansalaisten luottamuksesta päätöksentekoon.
Vihreiden Hopsu: Vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtävä pakollinen – avoimuus ehkäisee korruptioriskejä21.7.2026 14:03:31 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu on jättänyt lakialoitteen, jolla vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtäisiin pakollinen kaikille ilmoitusvelvollisille ehdokkaille. Hopsun mukaan uudistus vahvistaisi vaalirahoituksen avoimuutta ja ehkäisisi korruptioriskejä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme