Lapin elinvoimakeskus aloittaa yhteistoimintaneuvottelut
29.4.2026 10:09:13 EEST | Lapin elinvoimakeskus | Tiedote
Lapin elinvoimakeskus on 28.4.2026 antanut neuvotteluesityksen henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamisesta taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Lapin elinvoimakeskuksen toiminnan sopeuttamistarve voi edellyttää toimintamenoilla palkatun henkilöstömäärän vähentämistä enintään 19 henkilötyövuodella.

Valtion aluehallinnon uudistuksessa perustettu Lapin elinvoimakeskus on 1.1.2026 aloittanut toimintansa. Elinvoimakeskusten edeltäjäorganisaatioissa ELY-keskuksissa on kesästä 2024 lukien pyritty vastaamaan valtion tuottavuusohjelman alaisiin virastojen toimintamenomäärärahojen vähennyksiin toteuttamalla suunnitelmien mukaisia sopeuttamis- ja säästötoimenpiteitä. Jo toteutetuista toimenpiteistä huolimatta Lapin elinvoimakeskuksen toimintamenomäärärahat eivät riitä menojen kattamiseen enää vuonna 2027. Lapin elinvoimakeskuksen toiminta tulee muutoin kuin tilapäisesti sopeuttaa vastaamaan valtion tuottavuusohjelman mukaista rahoitustasoa, mikä edellyttää toimintamenoilla palkatun henkilöstömäärän vähentämistä.
Yhteistoimintaneuvottelut toteutetaan kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa on käyty 21.4.2026 päättyneet kaikkien elinvoimakeskusten ja Työllisyys-, kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) valtakunnalliset yhteistoimintaneuvottelut. Valtakunnallisissa neuvotteluissa on käsitelty muun ohella yleiset perusteet ja vaikutukset yhdenmukaisten toimintatapojen aikaansaamiseksi virastokokonaisuudessa sekä erityisesti elinvoimakeskusten ja KEHA-keskuksen yhteisten menojen säästötoimenpiteet.
Toisessa vaiheessa yhteistoimintaneuvottelut siirtyvät elinvoimakeskuksissa ja KEHA-keskuksessa käytäviin virastokohtaisiin yhteistoimintaneuvotteluihin. Lapin elinvoimakeskuksen 6.5.2026 alkavissa neuvotteluissa käsitellään muun ohella tarkemmat suunnitelmat henkilöstövähennysten määrästä ja niiden vaihtoehdot sekä elinvoimakeskuksen mahdollisuudet säädösten puitteissa organisaation rakenteellisiin uudistuksiin, priorisoitavien tehtävien turvaamiseen ja samalla joidenkin tehtävien, toimintojen ja toimintayksiköiden muuttamiseen tai lakkauttamiseen. Elinvoimakeskuksen yhteistoimintaneuvottelut kestävät vähintään kuusi viikkoa.
Lapin elinvoimakeskus hoitaa mm. elinkeinoihin, maaseutuun, liikenteeseen, ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä monipuolisia tehtäviä. Lapin elinvoimakeskuksella on päätoimipaikka Rovaniemellä ja toimipaikka Kemissä. Lisäksi Lapin elinvoimakeskus hoitaa keskitettyjä tehtäviä pohjoisella hankinta-alueella, Pohjois-Suomen kalataloustehtävät ja vesitaloustehtävät. Valtakunnallisia tehtäviä ovat vahingonkorvaus- ja siirtoajoneuvotehtävät, patoturvallisuustehtävät ja ilmastotehtävät. Lapin elinvoimakeskuksessa työskentelee 183 henkilöä, joista 145 on palkattu toimintamenoilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ylijohtaja Jaakko Ylinampa, puh. 0295 037 199
Hallintojohtaja Jukka Rusanen, puh 0295 023 621
sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@elinvoimakeskus.fi
Tietoja julkaisijasta
Lapin elinvoimakeskus hoitaa mm. elinkeinoihin, osaamiseen ja maahanmuuttoon, liikenteeseen, vesitalouteen, maaseutuun, kalatalouteen, ympäristöön sekä rahoitukseen, kehittämiseen ja seurantaan liittyviä valtion aluehallinnon tehtäviä. Elinvoimakeskus palvelee Lapin asukkaita, yrityksiä ja organisaatioita kehittämällä alueen elinvoimaa. Lapin elinvoimakeskus toimii Lapin maakunnan alueella, ja keskitettyjen tehtävien kautta palvelee myös muita alueita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin elinvoimakeskus
Kylmenevä sää hidastaa vesistöjen vedenkorkeuksien nousua23.4.2026 09:06:45 EEST | Tiedote
Loppuviikolle ennustettu kylmenevä sää hidastaa lumen sulamista, ja vesistöjen vedenkorkeuksien nousu hidastuu. Jokivesistöjen jäät ovat heikkoja ja sulavat useassa paikassa todennäköisesti paikoilleen.
Lapin työttömyys kasvoi nuorten ikäryhmissä22.4.2026 08:27:44 EEST | Tiedote
Työttömiä oli Lapissa maaliskuussa vähemmän kuin vuosi sitten, mutta ero vuodentakaiseen on kaventunut. Työttömyys kasvoi erityisesti alle 30-vuotiailla. Maaliskuun aikana Lapissa ilmoitettiin 1 970 avointa työpaikkaa.
Simojoen tulvahuippu toteutui ennätyksellisen aikaisin - Lapin muiden jokien virtaamahuiput pääosin toukokuussa17.4.2026 09:48:52 EEST | Tiedote
Simojoen tämän kevään tulvahuippu saavutettiin ennätyksellisen aikaisin. Tulvahuipun virtaama jäi keskimääräistä kevättulvaa pienemmäksi. Ajankohtaan nähden poikkeuksellisen lämmin sääjakso on sulattanut lunta Lapin alueella, ja virtaamat Lapin alueen vesistöissä ovat hiljalleen kääntymässä nousuun. Vesistöjen jäät heikentyvät nopeasti, joten jäällä liikkumisessa on noudatettava erityistä varovaisuutta. Nyt on myös hyvä hetki tarkistaa oman kiinteistön tulvaan varautuminen.
Tornionjoen alaosalle vapakalastuskielto ennen lohen kalastuskauden alkua15.4.2026 14:52:55 EEST | Tiedote
Kalastus vapakalastusvälineillä kiellettiin sääntömuutoksella Yli- ja Ala-Vojakkalassa Kukkolankosken alapuolella olevan voimalinjan ja Vaarankosken Kenttäsaaren eteläkärjen välisellä alueella maaliskuun alusta kesäkuun 8 päivään kello 19.00 eli lohenkalastuksen alkuun saakka.
Revontulitunneli Rovaniemellä suljetaan järjestelmien testausten vuoksi 22.4.15.4.2026 08:43:30 EEST | Tiedote
Revontulitunneli suljetaan 22.4. klo 9.00–14:30 teknisten järjestelmien varakäyttöliittymän uudistamiseksi. Liikenne ohjataan kiertoteille tunnelin sulun ajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme