Skanska rakentaa atNorthille datakeskuksen laajennuksen Espooseen
4.5.2026 08:36:29 EEST | Skanska Oy | Tiedote
Skanska ja atNorth ovat solmineet sopimuksen atNorthin FIN02-datakeskuksen laajennuksen rakentamisesta Espooseen. Urakan arvo Skanskalle on noin 100 miljoonaa euroa. Rakentaminen käynnistyi huhtikuussa, ja datakeskuksen laajennuksen odotetaan valmistuvan syksyllä 2027.

Uusi rakennus liitetään parhaillaan toimivan atNorthin FIN02-datakeskuksen välittömään yhteyteen. Viisikerroksisen laajennuksen koko on noin 11 200 neliömetriä, ja valmistuttuaan FIN02-datakeskuksen bruttokapasiteetti on kokonaisuudessaan 45 megawattia. Kolmen datakeskussalikerroksen lisäksi rakennukseen on tulossa myös toimistotiloja.
”Tämä hanke on atNorthille tärkeä askel Suomessa ja luonteva jatko FIN02-kampuksen kehittämiselle. On hienoa päästä tukemaan kotimaista rakennusalaa ja tuoda merkittävä taloudellinen panostus Espoon alueelle. Skanska on ollut erittäin ratkaisukeskeinen kumppani, ja heidän vahva osaamisensa datakeskusrakentamisessa on vakuuttanut meidät”, kertoo Director of Delivery Toni Germano atNorthista.
Nyt solmitun sopimuksen lisäksi Skanska on sopinut aikaisemmin atNorthin kanssa laajennusrakennuksen runkourakasta, johon liittyen on jo toteutettu maaperän stabilointi.
”Kyseessä on erittäin mielenkiintoinen ja haastava hanke, jossa toteutamme asiakkaallemme datakeskuksen kokonaisurakkana. Ennen varsinaista rakennustyötä ohjasimme hankkeen kokonaisvaltaista toteutussuunnittelua yhteistyössä tilaajan kanssa. Hankkeen suunnitteluvaiheessa pystyimme hyödyntämään myös vahvaa kansainvälistä datakeskusosaamistamme”, kertoo tulosyksikön johtaja Ville Salonen Skanskasta.
Kokonaisvaltaista hankeosaamista
Skanska on toteuttanut kansainvälisesti yli 240 datakeskushanketta, ja vuositasolla luku vastaa noin 500 megawatin edestä valmistuneiden datakeskusten kokonaiskapasiteettia.
”Myös Suomessa meillä on parhaillaan käynnissä useampi teollisuus- ja datakeskushanke. Hyödynnämme hankkeissamme kattavaa osaajaverkostoa sekä huolellisesti esivalikoituja kumppaneita, mikä sujuvoittaa toteutusta”, kertoo Skanskan talotekniikan aluejohtaja Mikko Lehto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Skanska Oy, mediayhteydet, puh. 050 311 1773, media[at]skanska.fi
Tietoja julkaisijasta
Skanska on yksi maailman johtavista rakennus- ja projektikehityspalveluita tarjoavista yrityksistä. Toimimme valituilla kotimarkkina-alueilla Pohjoismaissa, Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Yhdessä asiakkaidemme ja monimuotoisten tiimiemme kanssa luomme innovatiivisia ja vastuullisia ratkaisuja, jotka edistävät terveellistä elämää yli sukupolvien. Suomessa toimintamme kattaa rakentamispalvelut sekä asuntojen ja toimitilojen projektikehityksen. Skanska työllisti vuoden 2025 lopussa noin 1 400 henkilöä Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Skanska Oy
Espoon Niittykumpuun uusia koteja24.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Skanska Kodit on käynnistänyt Espoon Niittykumpuun tulevan uuden ympäristöluokitellun kohteen, As. Oy Espoon Luhtavillan, ennakkomarkkinoinnin.
Uusia koteja Keski-Pasilaan – As. Oy Helsingin Resiinan ennakkomarkkinointi on käynnistynyt10.4.2026 09:35:00 EEST | Tiedote
Keski-Pasilaan, kauppakeskus Triplan ja Pasilan aseman läheisyyteen, on tulossa uusia ympäristöluokiteltuja koteja, joiden ennakkomarkkinointi on käynnistynyt.
Skanska on käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Turun Telakkarannassa2.4.2026 11:17:07 EEST | Tiedote
Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.
Uudet ympäristöluokitellut kodit viimeistelevät asuinkorttelin Helsingin Oulunkylässä17.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Helsingin Oulunkylän Veräjämäkeen rakentuu Skanskan toteuttama kylämäinen kolmen kohteen kortteli, jonka viimeisen kohteen ennakkomarkkinointi on nyt alkanut.
Skanska toteuttaa Haartmaninkatu 3:n B- ja C-siipien peruskorjauksen Helsingissä27.2.2026 08:45:09 EET | Tiedote
Skanska ja Helsingin Yliopistokiinteistöt Oy ovat sopineet Haartmaninkatu 3:n B- ja C-siipien peruskorjauksesta Helsingin Meilahdessa. Korjaustyöt käynnistyvät maaliskuussa 2026, ja urakan arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2028. Urakan arvo Skanskalle on 28 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme