R-kioskin ovet aukeavat nuorille kesätyöntekijöille

29.4.2026 09:23:33 EEST | Reitan Convenience Finland Oy | Tiedote

Jaa

Nuorten kiinnostus R-kioskin Tutustu työelämään ja tienaa -kesätyötä kohtaan jatkuu vahvana. Tänä keväänä hakemuksia saapui 1 753 kappaletta 30 kesätyöpaikkaan. Luvut kertovat, että nuoret haluavat tehdä töitä, kunhan heille annetaan siihen mahdollisuus.

R-kioski Pori satasairaala. Kuvituskuva
R-kioski Pori satasairaala. Kuvituskuva

R-kioski tarjoaa kesän aikana 14–17-vuotiaille nuorille kahden viikon mittaisen työjakson, jossa he pääsevät tutustumaan kioskiarkeen ja ottamaan ensimmäiset askeleensa työelämässä. Kampanja toteutetaan yhteistyössä paikallisten R-kauppiaiden kanssa eri puolilla Suomea.

Kesätyöntekijästä kauppiaaksi – kesätyö voi johtaa pitkälle

R-kioskin nykyisten kauppiaiden joukossa on useita, jotka aloittivat uransa kesätyöntekijänä. Heille ensimmäinen kesä tiskin takana ei jäänyt viimeiseksi, vaan siitä kasvoi ura ja polku kohti yrittäjyyttä.

Espoon sairaalan R-kioskin kauppias Tarja Kokkonen oli ensimmäistä kertaa ketjulla kesätöissä vuonna 2001. Ura lähti liikkeelle myyjän paikalta ja esihenkilön sijaisena Tohmajärvellä. Sieltä tie vei Lappeenrannan ja Joensuun kautta Espooseen.

– Espoon sairaalan kioskilla työ tuntuu erityisen mielekkäältä, koska tekeminen ei ole yksinäistä puurtamista, aina on kaveri mukana. Tärkeä tuki arjessa on pitkäaikainen, kokenut työntekijä, vanhempi konkari, jolla on myös pitkä historia R-kioskilla, Kokkonen kertoo.

Vaikka asiakaskunta vaihteleekin paikkakunnittain, Kokkonen on kuitenkin huomannut uransa aikana, että samat perusperiaatteet pätevät kaikkialla.

– Niin kuin metsään huudetaan, niin sieltä vastataan. Se, miten asiakasta palvelee, ratkaisee kaiken, Kokkonen kiteyttää.

Enemmän kuin kesätyö – ensikokemus, jolla on väliä

R-kioski on monelle nuorelle tuttu paikka ja juuri siksi se toimii luontevana ympäristönä ensimmäiselle työkokemukselle. Kioskilla nuoret osallistuvat ikään sopiviin työtehtäviin, kuten hyllyttämiseen, kuorman purkuun ja asiakaspalveluun. Perehdytykseen ja ohjaukseen panostetaan, jotta jokainen nuori kokee olevansa tervetullut ja osa tiimiä.

– Haluamme, että ensimmäinen työkokemus on sellainen, josta nuori lähtee kotiin itseensä luottaen. Kioskiarki opettaa enemmän kuin moni arvaakaan, ja toivomme, että mahdollisimman moni kiinnostuu ja innostuu kaupan alan töistä kesätyöjakson jälkeen, toteaa R-kioskin henkilöstöjohtaja Anna Wotherspoon.

Nuorten mahdollisuudet päästä työelämään eivät ole aina yhdenvertaisia. Kesätyöpaikat löytyvät usein kontaktien kautta, mikä asettaa nuoret eriarvoiseen asemaan. Tutustu työelämään ja tienaa -malli tarjoaa matalan kynnyksen väylän myös niille, joilla ei ole valmiita verkostoja.

Tutustu työelämään ja tienaa -malli lyhyesti

Tutustu työelämään ja tienaa -kesätyö on kahden viikon mittainen (10 työpäivää) yhdenjaksoinen työsuhde. Malli on tarkoitettu 14–17-vuotiaille nuorille. Harjoittelusta maksetaan kertakaikkinen korvaus, joka sisältää lomakorvauksen ja muut työehtosopimuksen mukaiset etuudet.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

R-kioskin henkilöstöjohtaja Anna Wotherspoon
R-kioskin henkilöstöjohtaja Anna Wotherspoon
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Reitan Convenience Finland Oy

Reitan Convenience Finland tuo Suomeen 30 uutta ärrää – tänne seuraavat myymälät avataan28.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Huippusuosion saavuttanut ärrä-konsepti laajenee syksyn aikana ympäri Suomen. Reitan Convenience Finlandin kesällä 2026 lanseeraaman uuden modernin myymäläkonseptin ensimmäinen pilottimyymälä avattiin Sanomatalossa 10.6., ja nyt konsepti tuodaan laajemmin asiakkaiden saataville. Seuraavat uudet ärrät aukeavat syys-lokakuussa Helsingin lisäksi esimerkiksi Poriin, Vantaalle, Tampereelle ja Ouluun.

Reitan Convenience Finland lanseeraa uuden kahvilaketjun Suomeen – Ensimmäinen Nivo aukeaa tänään Keskuskadulle3.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Reitan Convenience Finland Oy:n (ent. R-kioski) uuden kahvilaketjun Nivon ensimmäinen kahvila aukeaa tänään 3.9. klo 10 Helsingin ydinkeskustassa Keskuskadulle. Nivo tarjoaa suomalaisille ensimmäistä kertaa laajan valikoiman trendikkäitä kahvijuomia, funktionaalisia juomia, monipuolisia kausituotteita sekä paikan päällä valmistettuja kahvilatuotteita.

Reitan Convenience Finlandille uusi kaupallinen johtaja – Jonas Idström mukaan kehittämään asiakaskokemusta ja rakentamaan uusia konsepteja24.8.2026 09:07:20 EEST | Tiedote

Reitan Convenience Finland on vahvistanut johtoryhmäänsä Jonas Idströmin aloitettua konsernin kaupallisena johtajana ja johtoryhmän jäsenenä 10.8.2026. Idström siirtyy Reitan Convenience Finlandille Unileveriltä ja vastaa jatkossa kaupallisen tiimin toiminnasta keskittyen erityisesti tuotevalikoiman, konseptien ja asiakaskokemuksen kehittämiseen sekä markkinointiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye