Adlercreutz om färsk rapport: Åtgärderna för att höja inlärningsresultaten är på rätt väg
29.4.2026 13:21:47 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Pressmeddelande
Regeringen har under den här mandatperioden stärkt den grundläggande utbildningen på många sätt, säger SFP:s ordförande och undervisningsminister Anders Adlercreutz. Den nya rapporten om inlärningsresultaten, som publicerades onsdagen den 29 april, visar också att de åtgärder som nu genomförs är rätt väg framåt.

– I ekonomiskt utmanande tider måste vi våga prioritera rätt. Att vi har kunnat göra stora satsningar på grundskolan visar att vi tar ansvar för framtiden. Utbildning är inte en kostnad, utan det är vår viktigaste investering, säger Adlercreutz.
Bakgrunden till de reformer regeringen gjort är att finländska elevers inlärningsresultat har försämrats under en längre tid, samtidigt som skillnaderna mellan elever har ökat.
– Den här utvecklingen är inte acceptabel. Varje barn ska ha en verklig chans att lyckas, oberoende av bakgrund eller hemort. Det är grunden i den framgångshistoria som vår grundskola bygger på, säger Adlercreutz.
För att stärka inlärningsresultaten har undervisningsministeriet tagit fram en rapport, som överlämnades till Adlercreutz den 29 april.
Rapporten innehåller många förslag för hur vi ska förbättra våra inlärningsresultat. En av de viktigaste åtgärderna är en långsiktig och tillräcklig finansiering.
– När årskullarna minskar kan finansieringen till skolan inte minska i samma takt. En stark finansiering är grundstenen som skolan står på. Skolan är en av våra viktigaste framtidsinstitutioner och vi måste satsa på den, säger Adlercreutz.
I rapporten lyfter man även upp hur viktig läsförståelsen är för inlärningen. Därför föreslås det att man ska öka läsningen i grundskolan och stärka läs- och skrivkunskaperna.
– Under den här regeringsperioden har vi stärkt läs- och skrivkunskaperna genom att lägga till två timmar i modersmål och litteratur i de lägre klasserna, men det behövs fler åtgärder. Vi ser att antalet barn som läser på fritiden har minskat, samtidigt som forskningen visar att läsningen påverkar kunskaperna positivt. Därför är det mycket viktigt att man i skolan ska förstärka läsglädjen och satsa på läsförståelsen, säger Adlercreutz.
Ett till konkret förslag i rapporten är att ta fram en uppgiftsbank med färdiga uppgifter som stöd för undervisningen. Den ska bygga på läroplanens mål och kriterier och ge lärarna konkreta verktyg för en mer enhetlig och rättvis bedömning.
– En uppgiftsbank är också något som lärarna själva efterfrågat och kommer att fungera som ett konkret verktyg för undervisningspersonalen, säger Adlercreutz.
Kontakter
Andreas Elfvingspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anders Adlercreutz)
Tel:+358 50 310 0274Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Henriksson: Europaparlamentet säger JA till EU-omfattande samtyckeslag28.4.2026 15:23:04 EEST | Pressmeddelande
– Idag är en historisk dag för stärkandet av flickors och kvinnors rättigheter i hela EU. I den slutliga plenumomröstningen i Europaparlamentet vann förslaget om en samtyckesbaserad våldtäktslagstiftning i hela unionen. Jag gläds över att hårt arbete nu har gett resultat, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
Henriksson: Euroopan parlamentti sanoo KYLLÄ koko EU:n kattavalle suostumuslaille28.4.2026 15:23:04 EEST | Tiedote
– Tänään on historiallinen päivä tyttöjen ja naisten oikeuksien vahvistamiselle koko EU:ssa. Euroopan parlamentin lopullisessa täysistuntoäänestyksessä ehdotus suostumukseen perustuvasta raiskauslainsäädännöstä koko unionissa voitti. Olen iloinen, että kova työ on nyt tuottanut tulosta, sanoo europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP).
Wickström: Service och transporter bör gå hand i hand – låt välfärdsområdena ansvara för FPA-taxin24.4.2026 11:28:06 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) lämnade igår in ett skriftligt spörsmål till social- och hälsovårdsministern. I spörsmålet frågar Wickström om ministeriet kommer att reagera på de allt större kostnaderna för FPA-taxin, som är en direkt följd av social- och hälsovårdsreformen samt centraliseringen av tjänsterna.
Wickström: Palvelujen ja kuljetusten on kuljettava käsi kädessä – hyvinvointialueille vastuu Kela-takseista24.4.2026 11:28:06 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Henrik Wickström (RKP) jätti eilen kirjallisen kysymyksen sosiaali- ja terveysministerille. Kysymyksessään Wickström tiedustelee, aikooko ministeriö reagoida Kela-taksien kasvaviin kustannuksiin, jotka ovat suora seuraus sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta sekä palvelujen keskittämisestä.
Adlercreutz: Kunskapsgarantin ska ge rättvisare betyg och starkare kunskaper23.4.2026 19:27:33 EEST | Pressmeddelande
SFP:s ordförande och undervisningsminister Anders Adlercreutz har idag presenterat sitt lagförslag till riksdagen om en så kallad kunskapsgaranti. Målet är att säkerställa att alla elever får tillräckliga kunskaper för att gå vidare i sina studier och att bedömningen i skolan blir mer rättvis och enhetlig.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum