Farmaseutti Kaisa Hallinen palvelee asiakkaita Tammelakeskuksen sote-asemalla – myös etäkonsultaatiot onnistuvat!
30.4.2026 11:01:33 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote
Digifarmaseutti-hanke on tuonut lääkealan ammattilaisten palvelut osaksi sosiaali- ja terveysasemien arkea. Farmaseutti Kaisa Hallinen ottaa potilaita vastaan Tampereen Tammelakeskuksen sote-asemalla ja toimii lääkäreiden ja hoitajien tukena lääkehoitoon liittyvissä kysymyksissä.

Pirkanmaalla kehitetään uutta palvelua, jossa farmaseutti tarjoaa sosiaali‑ ja terveysasemien asiakkaille sekä etä- että lähivastaanottoja ja konsultoi sote-alan ammattilaisia. Tavoitteena on parantaa erityisesti monilääkittyjen iäkkäiden potilaiden lääkehoidon turvallisuutta, tunnistaa lääkeongelmia aiempaa paremmin ja tukea potilaan sitoutumista hoitoonsa.
Farmaseutti täydentää sote-aseman palveluja
Farmaseutti Kaisa Hallinen aloitti työnsä Tammelakeskuksen sote-asemalla tammikuussa 2026 osana Digifarmaseutti-hanketta. Vaikka kehittämishankkeen painopiste on digitaalisissa palveluissa, Hallinen työskentelee myös sote-asemalla paikan päällä.
Tammelakeskuksen sote-aseman lääkäri tai hoitaja voi varata potilaalle tarvittaessa ajan farmaseutin vastaanotolle, joka voidaan toteuttaa myös etäyhteydellä video- tai puhelinvastaanottona. Lisäksi Hallinen vastaa etäkonsultaationa lääkkeisiin ja lääkehoitoon liittyviin kysymyksiin Pirkanmaan hyvinvointialueen sote-asemien lääkäreille ja hoitajille.
– Yleisimpiä kysymyksiä ovat vaihtoehtoisten valmisteiden etsiminen lääkkeen saatavuusongelmien tai potilaalle sopimattomien apuaineiden vuoksi sekä lääkkeiden puolittamiseen, murskaamiseen ja säilyvyyteen liittyvät kysymykset, Hallinen kertoo.
– Farmaseutin osaamista hyödynnetään paljon juuri silloin, kun etsitään turvallisia ja potilaalle sopivia vaihtoehtoja.
Vastaanotto hyödyttää erityisesti potilaita, joilla on paljon lääkkeitä
Potilasvastaanotolla farmaseutti Kaisa Hallinen tapaa yleisimmin iäkkäitä asiakkaita, joilla on käytössään useita lääkkeitä. Monilääkitykseksi määritellään jo yli viiden lääkkeen samanaikainen käyttö. Hallinen kertoo, että monella potilaalla lääkkeitä on kuitenkin huomattavasti enemmän, jopa useita kymmeniä.
Farmaseutin vastaanotolla on keskiössä ajantasaisen lääkityslistan selvittäminen.
– Mehän emme näe suoraan potilastietojärjestelmästä, mitä lääkkeitä potilas todellisuudessa käyttää. Siksi käyn aina ensimmäiseksi potilaan kanssa läpi kaikki käytössä olevat lääkkeet, niiden annokset ja ottoajat. Ajantasainen lääkityslista on turvallisen lääkehoidon perusta, Hallinen painottaa.
Farmaseutti tarkastelee lääkityskokonaisuutta ajan kanssa
– Selvitän muun muassa lääkkeiden tarkoituksenmukaisuutta ja mahdollisia yhteisvaikutuksia sekä lääkehoidon onnistumista. Lisäksi ohjaan potilaita lääkkeen oikeanlaisessa käytössä. Näitä asioita ei välttämättä ehditä käydä läpi lääkärin tai hoitajan vastaanotolla, Hallinen sanoo.
Tarvittaessa farmaseutti nostaa muutostarpeet esiin lääkärin arvioitavaksi ja ohjaa potilaan lääkärin pakeille.
Kaisa Hallinen paljastaa, että pesti sote-asemalla on hänelle unelmatyö.
– Pystyn hyödyntämään omaa lääkealan osaamistani monipuolisesti ja näen konkreettisesti, miten siitä on hyötyä potilaille ja kollegoille, Hallinen sanoo.
Palaute on positiivista
Farmaseutin palvelu on otettu Tammelakeskuksessa erittäin myönteisesti vastaan. Tammelakeskuksen lisäksi farmaseutin vastaanottopalvelu toimii tällä hetkellä Tampereen Tipotien sote-asemalla. Etävastaanottoja kokeillaan myös muilla sote-asemilla, ja tavoitteena on laajentaa palvelua Pirkanmaalla
Tammelakeskuksesta kerrotaan, että erityisen hyödylliseksi farmaseutin palvelu on koettu munuaisten vajaatoimintaa sairastavien potilaiden kohdalla, kun lääkitysten yhteisvaikutusten ja annosten arviointi vaatii aikaa ja tarkkuutta. Lisäksi farmaseutin tekemät havainnot lääkitysten mahdollisista yhteisvaikutuksista ja laboratorioseurannan tarpeesta nähdään hyvänä ennaltaehkäisevänä tukena.
Palvelu on havaittu toimivaksi myös tilanteissa, joissa potilas on lääkärille entuudestaan tuntematon tai asiat hoidetaan puhelimitse, jolloin laajojen lääkityskokonaisuuksien selvittäminen on haastavaa.
Myös potilaspalaute on ollut erittäin positiivista. Potilaat arvostavat sitä, että farmaseutin vastaanotolla on ollut riittävästi aikaa perehtyä lääkitykseen rauhassa ja perusteellisesti. Tämä on lisännyt potilaiden ymmärrystä omasta hoidostaan ja motivoinut heitä sitoutumaan lääkitykseen paremmin.
Digifarmaseutti-hanke toteutetaan Pirkanmaan ja Etelä‑Pohjanmaan hyvinvointialueiden yhteistyönä. DigiFinland Oy koordinoi hanketta yhdessä sosiaali‑ ja terveysministeriön kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit VornanenDigifarmaseutti-hankkeen projektipäällikkö, erikoisproviisori
Puh:03 311 64379maarit.vornanen@pirha.fiKuvat

Linkit
Pirkanmaan hyvinvointialue
Me hoidamme – tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000, ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.
Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Aluevaltuusto valitsi Teemu-Taavetti Toivosen pelastusjohtajaksi15.6.2026 23:02:59 EEST | Tiedote
Pirkanmaan aluevaltuusto valitsi maanantaina pelastusjohtajaksi Teemu-Taavetti Toivosen. Valtuusto hyväksyi myös muun muassa viime vuoden tilinpäätöksen, lasten, nuorten ja perheiden palvelujen kehittämisohjelman sekä vuosien 2027–2030 investointisuunnitelman. Lainanottovaltuuden muuttamiseksi päätettiin aloittaa neuvottelut valtion kanssa.
Tays Keskussairaalan MRI-laajennusosan rakentaminen alkaa Niveltien siirrolla15.6.2026 12:58:38 EEST | Tiedote
Niveltietä siirretään R-rakennuksen pohjoispuolella nykyiseltä paikaltaan noin 4 metriä. Siirto alkaa kesä-heinäkuun vaihteessa. Tietä on siirrettävä, jotta laajennusosan rakentamisalueelle jää riittävästi tilaa.
Digiklinikalta ja laajoilta kiirevastaanotoilta saa apua läpi juhannuksen12.6.2026 13:30:36 EEST | Tiedote
Juhannusviikonlopun aikana äkillisiin terveysongelmiin saa apua digiklinikalta joka päivä kello 8-22 ja laajoilta kiirevastaanotoilta Nokialta, Sastamalasta, Ylöjärveltä ja Virroilta ja Tampereen Hatanpäältä. Kiirevastaanotot ovat avoinna perjantaista sunnuntaihin kello 10-18. Kiirevastaanotolle pitää soittaa ennen lähtöä.
Tarkastuslautakunta: Pirhassa tehdään paljon valtuustoaloitteita12.6.2026 09:28:01 EEST | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen tarkastuslautakunta on vuoden 2025 arviointikertomuksessaan kiinnittänyt huomiota muun muassa valtuustoaloitteiden määrään sekä palvelujen ja talouden hyvään kehitykseen. Myös hallinnon kulut ovat vähentyneet. Osassa palveluista on jo saavutettu se, mitä hyvinvointialueuudistuksella tavoiteltiin. Tarkastuslautakunta kaipaa muun muassa sosiaali- ja terveyspalveluille sen painoarvon edellyttämää asemaa.
Tays Keskussairaalan Lääkärintie aukeaa jälleen liikenteelle12.6.2026 08:27:58 EEST | Tiedote
Lääkärintie on ollut työmaan vuoksi suljettuna marraskuusta 2025 asti. Työmaalla tehdyt tekniikan siirrot ovat nyt valmistuneet ja tie päästään avaamaan liikenteen käyttöön jälleen 12. kesäkuuta iltapäivällä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme