Kiasma vastaa Pohjoismaisen paviljongin näyttelystä Venetsian biennaalissa, joka avautuu yleisölle lauantaina
4.5.2026 11:00:00 EEST | KIASMA | Tiedote
Pohjoismaisen paviljongin taiteilijat ovat tänä vuonna Benjamin Orlow (Suomi), Klara Kristalova (Ruotsi) ja Tori Wrånes (Norja). Näyttelyn keskeisenä vaikutteena on ollut Kalevala.

Pohjoismaisen paviljongin näyttely käsittelee rinnakkaiseloon liittyviä kysymyksiä aikana, jota leimaavat lisääntyvät sosiaaliset, ekologiset ja geopoliittiset jakolinjat. Näyttely ammentaa myyteistä, kansanperinteestä ja saduista, joiden kautta taiteilijat tarkastelevat nykyhetkeä ja kokemusta yhteyksien katkeamisesta.
Näyttelyn keskeisenä vaikutteena on Kalevala ja erityisesti Sammon myytti, joka tarjoaa kehyksen pohdinnalle järjestelmien romahtamisesta ja siitä, miten hajoaminen voi synnyttää uutta. Näyttelyn on kuratoinut Kiasman intendentti Anna Mustonen. Näyttely on esillä Venetsian biennaalin Pohjoismaisessa paviljongissa 9.5.–22.11.2026.
”Halusin, että teokset muovaavat paviljonkia sen sijaan, että ne olisivat vain näytillä. Taiteilijat ovat käyttäneet mytologiaa työkaluna, jonka avulla he ovat tarkastelleet järjestelmien romahtamista sekä sirpaloitumisen ja uudistumisen teemoja”, Mustonen sanoo. ”Näyttely kysyy, miten elää perustavanlaatuisten muutosten keskellä ja toisaalta, miten muutos voi tarjota mahdollisuuden löytää yhteyden toisiimme.”
Klara Kristalovan teoksessa keramiikasta, pronssista ja puusta valmistetut olennot kansoittavat naishahmoa muistuttavaa kaatunutta puunrunkoa. Paviljongin ulkopuolelle Kristalova on sijoittanut pöllömäisen veistoksen, joka tarkkailee lähiympäristöä.
Benjamin Orlow on työstänyt paviljonkiin paikan päällä raakasavesta monumentaalisen hahmon, joka näyttelyn aikana kuivuu, halkeilee ja rapautuu. Paviljongin julkisivulle hän on toteuttanut teräspaalujen varaan tuetun pronssisen irtopään, jonka silmistä työntyvät puiset piikit.
Tori Wrånes yhdistää installaatiossaan veistosta, performanssia ja ääntä. Hänen teoksessaan päättömät hahmot lomittuvat toisiinsa ja ulottuvat rakennuksen ulkopuolelle asti. Toisessa, kineettisessä teoksessa hahmo kulkee puuta pitkin toistuvasti ylös ja alas. Osana installaatiota näyttelyssä soi tunnin välein sumutorvi.
Pohjoismaisen paviljongin avajaisissa keskiviikkona 6.5.2026 klo 15 nähdään Wrånesin performanssi. Hän esittää sen uudestaan lauantaina 9.5. klo 13.
Pohjoismainen paviljonki
Norjalaisen Sverre Fehnin suunnittelema Pohjoismainen paviljonki valmistui vuonna 1962 ja on siitä lähtien toiminut Ruotsin, Suomen ja Norjan yhteistyötilana. Vuoden 2026 Pohjoismaisen paviljongin komissaari on Nykytaiteen museo Kiasma / Kansallisgalleria. Komissaarit muista Pohjoismaista ovat Moderna Museet (Ruotsi) ja OCA – Office for Contemporary Art Norway (Norja).
”Pohjoismainen paviljonki muistuttaa siitä, mitä kulttuurienvälisellä yhteistyöllä voidaan saada aikaan. On ollut vaikuttavaa seurata, miten erilaiset taiteelliset äänet ja visuaaliset kielet elävät tilassa rinnakkain. Tällainen työskentelytapa vahvistaa entisestään jakamiamme arvoja ja korostaa taiteen keskeistä merkitystä yhteiskunnassa”, sanoo Kiira Miesmaa, Kiasman museonjohtaja ja Pohjoismaisen paviljongin tämän vuoden komissaari.
Pohjoismaisen paviljongin näyttelyä vuonna 2026 tukevat Suomen Kulttuurirahasto, Galleri Magnus Karlsson, Jane ja Aatos Erkon säätiö, Kiasma Tukisäätiö, Opetus- ja kulttuuriministeriö, Nelimarkka-Rahasto, Niemistön kuvataidesäätiö Ars Fennica, Saastamoisen säätiö, Tiftö Foundation, Svenska kulturfonden, Perrotin ja Nazarian / Curcio.
Venetsian taidebiennaali
Venetsian biennaali The International Art Exhibition – La Biennale di Venezia on merkittävä kansainvälinen nykytaidenäyttely. Tapahtuma järjestetään joka toinen vuosi Venetsiassa Italiassa. Tänä vuonna 61. kerran järjestettävä taidebiennaali on avoinna yleisölle 9.5.–22.11.2026.
Taiteilijat
Klara Kristalova (s. 1967, Praha) asuu ja työskentelee Norrtäljessä Ruotsissa. Hän käsittelee taiteessaan yksinäisyyden ja muodonmuutoksen teemoja. Kristalova hyödyntää sadunomaista kuvastoa teoksissaan, jotka on usein valmistettu lasitetusta keramiikasta. Hänen teoksiaan on esitetty kansainvälisesti merkittävissä näyttelyissä muun muassa Lehmann Maupinissa Lontoossa (2023), Perrotin-galleriassa New Yorkissa (2022) ja Hayward-galleriassa Lontoossa (2022).
Benjamin Orlow (s. 1984, Turku) asuu ja työskentelee Lontoossa. Hän työskentelee veistosten, videon ja installaatioiden parissa ja tutkii tapoja, joilla kulttuuriset kertomukset muokkaavat yksityisiä ja julkisia tiloja. Hänen veistoksensa ovat kooltaan usein monumentaalisia, ja niissä kuvatut hahmot ilmentävät odotusta, haavoittuvuutta ja elämän kiertokulkua. Orlow’n teoksia on ollut viime vuosina esillä muun muassa Seinäjoen Taidehallissa (2025), Des Bains -galleriassa Lontoossa (2024), taidehalli Kohtassa (2023) ja Horst-KANAL Centre Pompidoussa Brysselissä (2022).
Tori Wrånes (s. 1978, Kristiansand) asuu ja työskentelee Oslossa. Hän on poikkialainen taiteilija, joka yhdistää työssään musiikkia, performanssia ja veistotaidetta. Hänen unenomaiset kokonaisuutensa kutsuvat katsojan kuvitteellisiin todellisuuksiin, joissa totuttuja olemisen tapoja voi määritellä uudelleen. Wrånesin yksityisnäyttelyitä on viime vuosina nähty esimerkiksi HAM Helsingin taidemuseossa (2024) ja Göteborgin taidemuseossa (2019). Vuonna 2025 Wrånes valittiin taiteilijaksi Bergenin taidehallin The Festival Exhibition -näyttelyyn, joka järjestetään Bergenin kansainvälisen festivaalin (Festspillene i Bergen) yhteydessä.
Klara Kristalova, Benjamin Orlow ja Tori Wrånes:
How Many Angels Can Dance on the Head of a Pin?
9.5.–22.11.2026
Pohjoismainen paviljonki, Giardini della Biennale
Venetsian biennaali, the 61st International Art Exhibition – La Biennale di Venezia
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiira Koskela, tiedottaja, kiira.koskela@kiasma.fi, 0294 500 631
Kuvia saa käyttää kyseistä näyttelyä koskevassa tiedotuksessa.
Kuvat




Linkit
Nykytaiteen museo Kiasma
Mannerheiminaukio 2
00100 Helsinki
Kansallisgalleria on kuvataiteen valtakunnallinen museo. Se ylläpitää kolmea Suomen tunnetuimmista museoista, jotka ovat Ateneumin taidemuseo, Nykytaiteen museo Kiasma ja Sinebrychoffin taidemuseo. Lisäksi se hallinnoi kansallista taidekokoelmaa sekä siihen liittyvää arkistoa, rakentaa kulttuuriperintöä ja edistää taiteellista sivistystä. kansallisgalleria.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KIASMA
Inbjudan till media: Presskonferens för Emma Ainalas utställning Like a Prayer på Kiasma torsdagen den 8 oktober17.9.2026 09:30:32 EEST | Pressinbjudan
Utställningen Like a Prayer visar verk av Emma Ainala från de senaste tio åren. Temana som flödar fram ur kvinnligheten och blickens betydelser får nya nyanser i de verk Ainala har framställt för utställningen, där hon borrar sig ännu djupare ner i undermedvetna och delade erfarenheter i nutiden. Välkommen till presskonferensen på Museet för nutidskonst Kiasma torsdagen den 8.10. Vänligen anmäl ditt deltagande: kiira.koskela@kiasma.fi
Tervetuloa Emma Ainalan näyttelyn lehdistötilaisuuteen Kiasmaan 8.10.202617.9.2026 09:30:32 EEST | Kutsu
Like a Prayer -näyttely esittelee Ainalan teoksia viimeisten kymmenen vuoden ajalta. Naiseudesta ja katseen merkityksistä kumpuavat teemat saavat uusia sävyjä näyttelyyn valmistuneissa teoksissa, joissa Ainala porautuu entistä syvemmälle alitajuisiin ja jaettuihin kokemuksiin nykyajasta. Tervetuloa näyttelyn lehdistötilaisuuteen Kiasmaan torstaina 8.10.2026. Ilmoittauduthan: kiira.koskela@kiasma.fi
Invitation to media: Press conference for Emma Ainala's exhibition Like a Prayer on 8 October at Kiasma17.9.2026 09:30:32 EEST | Press invitation
Like a Prayer shows Emma Ainala’s artworks from the last ten years. Welcome to the press conference at the Museum of Contemporary Art Kiasma on Thursday 8 October 2026. Please register: kiira.koskela@kiasma.fi
Kiasma presenterar den hittills mest omfattande utställningen i Norden över den hyllade brittiska nutidskonstnären Antony Gormley16.9.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Hold kommer att vara museets huvudutställning 2027. Den visar en bred översikt över Gormleys verk, spårar hur hans arbete har utvecklats från 1970-talet fram till nuet.
Kiasma esittää nykytaiteen suurnimen Antony Gormleyn tähän asti laajimman näyttelyn Pohjoismaissa16.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kiasman suurnäyttely vuonna 2027 esittelee britannialaisen kuvanveistäjän Antony Gormleyn taidetta. Hold-näyttely tarjoaa laajan katsauksen Gormleyn tuotantoon ja siihen, miten hänen taiteellinen työskentelynsä on kehittynyt 1970-luvulta lähtien. Näyttely avautuu Kiasmassa 12. helmikuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme