AKT:n Ismo Kokko vappupuheessaan: Politiikka, jossa varakkaita kannustetaan veroalein ja pienituloissa lyödään kepillä, on kestämätöntä.
1.5.2026 11:00:00 EEST | Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry | Tiedote
Puheenjohtaja Ismo Kokko vaati vappupuheessaan Kotkassa silmittömän leikkaamisen lopettamista. Suomeen tarvitaan talouskasvua ja tarvitaan päättäjiä, jotka pystyvät tarjoamaan positiivista tulevaisuutta - ei saksia, ei keppiä, eikä maalittamista.essi
Ismo Kokko totesi Orpon-Purran hallituksen tehneen kolmen vuoden ajan päämäärätietoisesti työtä pienituloista suomalaista, järjestäytynyttä työntekijää ja työttömiä vastaan. Sopimusyhteiskuntaa on romutettu:
-Sosiaaliturvaa on heikennetty, köyhimmiltä on leikattu, työsuhdeturvaa romutettu, mielipiteenvapautta rajoitettu ja isäntävaltaa työmarkkinoilla kasvatettu. Leikkausten vaikutusarviot ovat karut: sosiaaliturvaleikkaukset pudottavat noin 31 000 lasta köyhyysrajan alle, Kokko sanoo.
Talouskasvun rakentamisen sijaan hallitus on käyttänyt liikkumavaransa suurituloisten ja suuryritysten veronalennuksiin. 100 000 työpaikan sijaan saatiin 50 000 työtöntä ja koko Euroopan huonoin työllisyystilanne.
-Politiikka, jossa varakkaita kannustetaan veroalein ja pienituloissa lyödään kepillä, on kestämätöntä. Silmitön leikkaaminen on lopetettava, nyt kun yhteisestä hyvinvoinnista on vielä jotain pelastettavissa. Suomen talouden tasapainottaminen vaatii ennen kaikkea talouskasvua sekä verotuksen säätämistä tarvittavalle tasolle.
-Epätoivon, epäluulon ja riidan kylväminen on lopetettava. Suomeen on saatava päättäjiä, jotka pystyvät tarjoamaan positiivista tulevaisuutta. Ei saksia, ei keppiä, eikä maalittamista.
Työmarkkinoille on pesiytynyt myös häpeällinen maan tapa: työntekijöiden hyväksikäyttö. Se pitää yksiselitteisesti lopettaa ja siihen on keinot:
-Olemme esittäneet alipalkkauksen kriminalisointia. Olemme esittäneet ryhmäkanneoikeutta ammattiliitoille. Olemme esittäneet viranomaisresurssien ja toimivaltuuksien kasvattamista. Olemme esittäneet hankintalain täsmentämistä ja tilaajavastuun laajentamista. Kyse on poliittisesta tahdosta. Kyse on ihmisarvosta, reilusta kilpailusta ja oikeudenmukaisuudesta. Poliitikot, hoitakaa hommanne, niin meidän ei suomalaisina tarvitse enää hävetä, Kokko vaati.
Suomi tarvitsee vahvoja työehtosopimuksia
AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom sanoi vappupuheessaan Jyväskylässä, että Orpo-Purran oikeistohallitus ei ole vain lisännyt eriarvoisuutta, vaan eriarvoisuutta on sementoitu rakenteisiin.
- Kun työmarkkinoiden rakenteita rikotaan, vaarannetaan koko suomalainen sopimusyhteiskunta. Epävarmuus ei palvele edes pientä tai keskisuurta kotimaista yrittäjää. Päinvastoin se avaa ovia ulkomaiselle halpatyövoimalle ja toimijoille, jotka eivät välitä reiluista palkoista tai turvallisista työoloista. Suomi tarvitsee vahvoja ja sitovia työehtosopimuksia nyt enemmän kuin koskaan, Blom painotti.
Yhteyshenkilöt
Ismo KokkopuheenjohtajaAuto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Puh:+358 40 732 5375ismo.kokko@akt.fiNiko Blom2. varapuheenjohtajaAuto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Puh:+358 40 554 0495niko.blom@akt.fiLiitteet
Linkit
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on n. 38 000 jäsenen ammattiliitto ja vahva edunvalvoja. Liiton jäsenet työskentelevät autoliikenne-, ahtaus-, säiliöauto- ja öljytuote-, matkailu-, huolinta- ja liikenneopetusaloilla sekä huoltokorjaamoissa, terminaaleissa ja lentokoneiden matkustamoissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Jatkokaudelle valittu Ismo Kokko: ”Tärkeimmät työmarkkinaneuvottelut käydään kevään lopuksi säätytalolla”12.6.2026 15:07:02 EEST | Tiedote
AKT:n edustajakokous valitsi Ismo Kokon yksimielisesti jatkokaudelle liiton puheenjohtajaksi. – AKT:n en oltava liitto, joka elää ajassa. Nyt täytyy katsoa eteenpäin, Kokko totesi linjapuheessaan.
”Painopiste on siirtynyt raiteilta maanteille”11.6.2026 13:32:30 EEST | Tiedote
AKT kokoontuu 11.-13.6. XIX edustajakokoukseensa Tampereella. Avajaisissa esiin nousi vakava huoli työntekijöiden yhä ahtaammasta asemasta. Vastapainona nähtiin ay-liikkeen ja AKT:n perustehtävän suuri merkitys. – Ay-aktivismi on normaalia, törkyviestintä ei, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoi avajaispuheessaan.
Suomi pääsee kasvuun, kun työmarkkinoille saadaan luottamusta20.5.2026 11:35:18 EEST | Tiedote
AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko näkee AKT:n tärkeimpänä tehtävänä juuri nyt rakentaa luottamusta työmarkkinoille. - Luottamus syntyy teoista, yhteisistä tavoitteista ja siitä, että ihmiset kokevat tulevansa kuulluksi.
Kabotaasivalvonnan säätely etenee oikeaan suuntaan10.3.2026 09:41:18 EET | Tiedote
Hallituksen esitys liikenteen palveluista annettuun lakiin sisältää tervetulleita uudistuksia kabotaasin valvontaan. Ajokorttilain uudistus, joka mahdollistaisi entistä painavampien autojen kuljettamisen B-luokan kortilla sen sijaan sisältää riskejä.
AKT: Työehtojen noudattaminen liian vähällä huomiolla hankintalaissa5.2.2026 14:26:30 EET | Tiedote
Hallitus antaa tänään eduskunnalle esityksen hankintalain uudistuksesta. Lakiesityksen valmistelussa on lähdetty tehokkuus ja säästöt edellä. AKT katsoo, että valmistelussa on toissijaiseksi jäänyt se, pystytäänkö hankinnoissa noudattamaan työehtoja ja työturvallisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme