SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantasen vappupuhe

1.5.2026 10:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Piritta Rantanen puhui vappupäivänä Joutsassa. 

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Hyvät vapun juhlistajat!

Haluan aloittaa tämän aamupäivän kiittämällä juuri sinua, teitä kaikkia, jotka olette ottaneet aikaa ja tulleet paikanpäälle tänne upeaan Joutsan työväentaloon. Te olette halunneet tulla kuulemaan ja keskustelemaan ajankohtaisista asioista, maistamaan munkkia ja jakamaan niitä arjen asioita yhdessä. Olen hyvin kiitollinen, että olette pyytäneet juuri minua avaamaan tämän vapun teidän kanssanne. Siitä on jo useampi vuosi, kun viimeksi sain täällä teidän kanssanne olla. Kiitos, että haluatte järjestä ja kiitos, että olette tulleet.

Vappu on meille työn, yhteisön ja toivon juhla. Mutta se on myös hyvä hetki pysähtyä miettimään, miltä suomalainen arki tänään oikeasti näyttää?

Haluan olla hyvin rehellinen. Työ eduskunnassa ei ole tällä kaudella ollut helppoa. Olen saanut työskennellä työ- ja tasa-arvovaliokunnassa, maa- ja metsätalousvaliokunnassa ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana. Olen nähnyt läheltä, miten tämän hallituksen päätökset vaikuttavat perheisiin. Olen nähnyt sen, kuinka työttömyysturvan heikentäminen, työttömyys ja lapsiperheiden taloudellisen tilanteen heikentäminen ovat konkreettisesti vaikuttaneet monen elämään. Tämä tarkoittaa liian usein epävarmuutta toimeentulosta, huolta työn jatkumisesta ja arkea, jossa rahat eivät riitä kuun loppuun.

Se on tehnyt työstä ajoittain henkisesti raskasta. Kun eletään aikaa, jota leimaa näin suuri epävarmuus niin maailman tilanteissa kuin täällä kotimaassa, tarvittaisiin entistä enemmän harkintaa, yhteistyötä ja kykyä nähdä päätösten vaikutukset ihmisten arkeen. Valitettavasti tämä hallitus ei ole nähnyt, kuullut eikä toiminut niin.

Miltä tämä tilanne näyttää Keski-Suomessa?

Keski-Suomessa oli maaliskuun lopussa lähes 20 000 työtöntä työnhakijaa. Työttömyys on kasvanut yli 2 000 vuodessa. Vähän aikaa sitten saimme ikäviä uutisia täältä Joutsasta. Vuosikymmenien ajan toiminut, itsellenikin tuttu huoltoasema Huttula ajautui konkurssiin. Tällä viikolla metsäteollisuuden koneita ja laitteita valmistava Valmet ilmoitti määräaikaisista lomautuksista, joiden piirissä on 2 400 työntekijää useilla paikkakunnilla Suomessa. Näitä uutisia viime vuodet ovat olleet täynnä.

Työttömien työnhakijoiden osuus maakunnan työvoimasta oli maaliskuun lopussa 15,3 prosenttia. Korkein työttömyysaste oli Jämsässä 18,1 %, täällä Joutsassa työttömyysaste oli 15,2 %. Avoimia, toistaiseksi voimassa olevia työ tai virkasuhteita Keski-Suomessa oli eilen auki 227 työpaikkaa. Työtä haluavia on kymmeniä kertoja enemmän kuin työpaikkoja. Tämän lisäksi me kaikki tiedämme Keski-Suomen mittasuhteet. Minulla on Jämsästä yhtä pitkä matka Pihtiputaalle kuin eduskuntaan Helsinkiin. Taloja ja asuntoja ei saa tällä hetkellä myytyä, työn perässä muuttaminenkaan ei siis aina ole realistinen vaihtoehto. Tilanne on aidosti kamalan vaikea, monelle se voi tuntua toivottamalta.

Hyvät kuulijat,

Seuraavat vaalit ja Suomen tulevaisuuden suunta ratkaistaan työelämään tehtävillä valinnoilla. Oikeistohallitus on heikentänyt työntekijöiden oikeuksia ja asemaa. Meillä on painava syy tehdä suunnanmuutos. Tarvitaan luottamusta tulevaan! Tarvitaan turvattujen työsuhteiden ja tasa-arvon puolustamista.

Tällä viikolla, kuin vapun kunniaksi, valiokunnassa vietiin eteenpäin malli, jossa määräaikaisia työsopimuksia voi tehdä ilman perustetta. Se tarkoittaa lisää epävarmuutta, se tarkoittaa ketjutettuja työsuhteita ja käytännössä pidempää koeaikaa. Yksin tämä laki tulee lisäämään riskiä raskaus- ja perhevapaasyrjintään. Näitä valintoja tämä hallitus siis tekee.

Meidän on puolustettava toistaiseksi voimassa olevia työsuhteita, kohtuullista irtisanomissuojaa ja yhdenvertaisuutta työelämässä. Meidän on vaadittava parempia työoloja ja johtamista. Se tarkoittaa enemmän koulutusta ja aikaa tehdä työnsä hyvin. Liian moni työntekijä tekee parhaansa, mutta uupuu, koska työnkuorma on liian suuri ja tukea ei ole riittävästi. Tähän palettiin kuuluu vahvasti myös alipalkkauksen kriminalisointi ja ammattiliittojen kanneoikeus. Mistä muualta se luottamus tulevaan tulisi?

Arvoisat kuulijat,

Politiikka ei lopulta ole monimutkaista. Se on valintoja. Valintoja siitä, ketä kuunnellaan ja kenen puolella ollaan. Kyse on oikeidenmukaisuudesta ja arvoista. Siitä, että kuunnellaan laajemmin, etenkin heitä, jotka ovat heikoimmassa asemassa yhteiskunnassamme. Neljän vuoden eduskuntakausi ei ole tarkoitettu yhden ryhmän etujen ajamiseen härkäpäisesti. Se on tarkoitettu siihen, että asioita tehdään Suomen ja suomalaisten parempaa tulevaisuutta tavoitellen. Eturyhmien liiallinen valta ajaa juuri tähän tilanteeseen, johon nykyinen hallitus on meidät ajanut.  Väärien valintojen sarjaa on jatkettu myös arvovaltaprojektien härkäpäisellä edistämisellä kuten olemme mm. työelämän heikentämisen ja tunnin juna projektissa nähneet.

Ihmiset kaipaavat konkreettisia ratkaisuja. Meillä SDP.ssä on tarjota selkeä vaihtoehto. Meiltä tulee oma ohjelma, jossa kerrottaan kuinka työsopimuslakia parannetaan ja sosiaaliturva turvataan. Kuinka pienten yrittäjien asemaa parannetaan mm. rahoituksen helpommalla saatavuudella, julkisten hankintojen mahdollistamalla pieniin ja keskisuuriin paikallisiin yrityksiin, harmaan talouden torjunnalla ja teknologian hyödyntämistä ja tuottavuuden kasvua vahvistamalla. Luomalla uskoa tulevaan ja töitä ihmisille.

SDP.n poliittisen ohjelman, joka kolmen viikon päästä puoluekokouksessa vahvistetaan ja lukitaan konkreettisina tavoitteina, on nopeuttaa hoitoon pääsyä ja parantaa hoidon jatkuvuutta. Välttää nopeita säästöjä, jotka heikentävät palveluja ja kehittää palveluiden toimivuutta koko maassa. Me haluamme korjata hyvinvointialueiden rahoituslakia ja antaa alueille realistinen mahdollisuus onnistua. Haluamme panostaa henkilöstön pysyvyyteen ja parantaa työolosuhteita ja työssä jaksamista. Painopistettä on siirrettävä varhaiseen tukeen ja tarjota apua kaikissa elämänvaiheissa oikea-aikaisesti.

Vaikka meillä nyt on kansan tuki, se ei takaa voittoa. On kuultava ihmisten huolia, esitettävä oma selkeä ohjelma, oltava rohkea ja toimittava yhtenäisenä joukkueena. SDP on työntekijän ja perheiden puolella. Me haluamme vahvistaa julkista taloutta ja velkasuhde on käännettävä hallitusti laskuun. Verotusta on uudistettava oikeudenmukaisemmaksi, painopiste on saatava pois työn verotuksesta. Meidän on panostettava jatkuvaan oppimiseen ja palautettava uusi aikuiskoulutus malli.

Me emme voi luvata, että kaikki nykyisen hallituksen huonot päätökset perutaan. Hallitus on jo omilla toimillaan tehnyt peruuttamattomia asioita. Mutta me voimme luvata, että tarjoamme uskottavan, inhimillisen ja taloudellisesti kestävän vaihtoehdon. Me voimme luvata, että teemme kaikkemme oikeudenmukaisemman ja paremman vaihtoehdon puolesta. Mutta tämä työ vaatii nyt sinulta, minulta aivan kaikilta meiltä työtä sen eteen, että SDP voittaa vaalit.

Hyvät ystävät,

Rakennetaan yhdessä Suomi, jossa työ kantaa ja tuo turvaa,

ihmiset jaksavat ja luottavat tulevaisuuteen.

Hyvää vappua ja muistetaan käyttää järkeä!

Yhteyshenkilöt

Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja

Puh:050 545 1123

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye