SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Suuri muutos ABC-asemilla tänään: noutopöytä uudistuu

4.5.2026 08:30:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Jaa

Tutut klassikot ja monipuolisemmat maut täydentävät nyt toisiaan ABC:n noutopöydässä. Nousevatko uutuudet, kuten Marry me -kana, kylmäsavulohilasagne ja savukylki-kaalipaistos ikonisen noutopöydän seuraaviksi kestohiteiksi? Yhteensä uusia annoksia tulee noin 30 kappaletta. 

ABC:n noutopöytä uudistuu 4.5.2026
ABC:n noutopöytä uudistuu 4.5.2026 Nico Backström

ABC:n noutopöytä on koonnut suomalaisia yhteen jo lähes 30 vuoden ajan. Se palvelee niin tiellä liikkuvia kuin paikallisia lounastajia, ja ABC:n noutopöytään on helppo tulla. Suosiosta kertoo yli neljä miljoonaa asiointia vuosittain.

Kattauksessa säilyvät tutut suosikit, kuten lihapullat, lasagne ja uunimakkara, mutta makumaailmaa laajennetaan uutuuksilla aina teriyakipossusta paistettuun halloumiin ja pehmeään thaicurryyn.

– Seuraamme tarkasti, mitä asiakkaat valitsevat lautaselleen ja millaiset maut kiinnostavat juuri nyt. Tuttujen tunneruokien rinnalle toivotaan uusia makuja, vaihtelua ja lisää hyvinvointia edistäviä kasvisvaihtoehtoja. Näihin toiveisiin pyrimme vastaamaan uudistuksella, jossa noutopöytään tuodaan noin 30 uutta annosta, ABC Ravintoloiden tuotekehityspäällikkö Teemu Vehniäinen kertoo.

Aina 100‑prosenttisesti suomalaista lihaa ja entistä enemmän kasviksia

Salaattipöytä jatkaa tuttuun tapaan osana noutopöytää, ja uudistuksen yhteydessä tarjolle on tuotu lisää tuoreita kasviksia sekä lämpimiä kasvisvaihtoehtoja. Muutos tukee monipuolisesti erilaisia ruokavalioita ilman, että tuttujen makujen tarvitsee väistyä.

Suomalaisuus on jatkossakin ABC:n noutopöydän kulmakivi. ABC Ravintoloissa käytettävä naudan-, sian- ja kananliha on aina 100‑prosenttisesti suomalaista.

– Tämä on meille tärkeä valinta ja erityisesti noutopöydässä se ei ole ravintola-alalla itsestäänselvyys. Suurena toimijana pystymme tarjoamaan suomalaista lihaa kattavasti kaikkialla Suomessa, Vehniäinen sanoo.

Sesonkien mukana elävä noutopöytä

Noutopöytä antaa vapauden koota juuri omiin mieltymyksiin sopivan annoksen. Valikoima elää, joten vaikka noutopöytää nauttisi useammin, tarjolla on aina jotain uutta.

Myös sesongit näkyvät tarjonnassa. Esimerkiksi vappuna ja äitienpäivänä kattaus rakennetaan tavallista juhlavammaksi, ja kyseiset päivät ovat koko vuoden vilkkaimpia ABC:n noutopöydässä.

– Olemme äärimmäisen iloisia, että äitienpäivänä noutopöytämme antimista nauttii lähes 30 000 juhlavierasta. Lämpimästi tervetuloa ABC:lle arjessa ja juhlassa, Vehniäinen iloitsee.

ABC Ravintoloiden kehitystyö jatkuu tulevaisuudessa. Uusia konsepteja on tulossa vaiheittain, ja digitaaliset ratkaisut, kuten market- ja ravintola-asioinnin yhdistävät pikakassat, vastaavat asiakkaiden toiveisiin asioida ABC-asemilla erilaisin tavoin.

Myös noutopöytä elää digiajassa, nimittäin sen voi maksaa perinteisen kassan ja pikakassan lisäksi ennakkoon ABC‑mobiililla.

Noutopöytä uudistuu ABC Liikennemyymälöissä kautta maan 4.5. alkaen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

SOK:n viestintä

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Puh:050 472 2745viestinta@sok.fi

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.   

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.   

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on yli 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä.  

Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 15,4 miljardia euroa. Verojalanjälkemme on noin kaksi miljardia euroa, ja 2020-luvulla olemme investoineet vuosittain Suomeen noin 700 miljoonaa euroa.   

#parempipaikkaelää

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Kypsä vaikka kova – Avokadon suurin haaste ratkaistiin24.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote

S-ryhmä on tuonut valikoimiinsa uudella tavalla kypsytetyn avokadon, jonka kypsyyttä ei kuluttajan tarvitse arvuutella. Toisin kuin perinteisellä menetelmällä kypsytetyt avokadot, uudella tavalla kypsytetty avokado on päältä kova, mutta sisältä syöntikypsä ja säilyy käyttökelpoisena jopa viikon tai kaksi. Uusi kypsytystapa mahdollistaa avokadon pidemmän käyttöajan lisäksi entistä paremman laadun- sekä hävikinhallinnan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye