Tämä mainos voitti ensimmäisen Vuoden printtimainoskisan!
7.5.2026 19:03:33 EEST | Aikakausmedia ry | Tiedote
Aikakausmedian järjestämän Vuoden printtimainoskisan voittaja palkittiin Wanhassa Satamassa järjestetyssä Editgaalassa 7. toukokuuta.

Tuomaristo valitsi ensimmäistä kertaa järjestetyn Vuoden printtimainoskisan voittajaksi Alkon Matka Alko -mainossarjan, johon kuului kolme mainosta. Mainokset tekivät tuomaristoon vaikutuksen erityisesti visuaalisuudellaan ja yhtenäisellä kokonaisuudella, joka antaa katsojalle oivaltamisen ilon.
– Mainossarja on sopivan pelkistetty, ilahduttavasti kuvitettu ja johdonmukaisesti toteutettu. Klassisen kauniit mainokset kestävät pidempääkin katselua. Janohan tässä tulee, tuomaristo totesi perustelussaan.
Matka Alkon on suunnitellut TBWA\Helsinki ja kuvittanut Sébastien Plassard. Mediatoimisto oli OMD Finland. Mainokset julkaistiin vuoden 2025 aikana Gloriassa, Glorian ruoka&viinissä, Matka-lehdessä, Mondossa ja Ilta-Sanomissa.
Alko on aiemminkin menestynyt printtimainoksillaan. Viime vuonna Alkon Qucqu voitti Editkilpailun Vuoden aikakauslehtimainos -sarjan ja vuonna 2021 Perjantaipullo sai samassa sarjassa kunniamaininnan.
Voittajan valitsi nelihenkinen tuomaristo, johon kuuluivat Bob the Robotin AD Hermanni Kanerva, Ivalo Creative Agencyn Creative Director Inke Ketonen, Folk Finlandin luova johtaja ja AD Paula Orre sekä SEKin Lead Creative Laura Syväniemi.
Vuoden printtimainoskilpailuun lähetettiin lähes 70 aikakauslehdissä ja sanomalehdissä vuoden 2025 aikana julkaistua mainosta. Kunniamaininnat kilpailussa saivat Viking Linen Meri Christmas, jonka suunnitteli TBWA\Helsinki, sekä K-Auton ja Volkswagen Suomen Vakiona kaikki, jonka suunnitteli Nitro.
Vuoden printtimainos -kilpailu on jatkoa Editkilpailun Vuoden aikakauslehtimainos -kategorialle, josta se eriytettiin omaksi kilpailukseen. Samalla kilpailu laajennettiin koskemaan aikakauslehtimainosten lisäksi sanomalehtimainontaa. Uuden kisan tarkoituksena on juhlistaa printtimainontaa ja sen tekijöitä.
Katso koko mainossarja ja tekijät tästä
Vuoden printtimainos -palkinto jaettiin Editgaalassa, jota juhlittiin Helsingissä Wanhassa Satamassa 7. toukokuuta. Gaalassa palkittiin myös Editkilpailun voittajat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Outi Itävuolisätiedot Vuoden printtimainoskisasta
Puh:040 540 1820outi.itavuo@aikakausmedia.fiAnniina Nissinenkuvapyynnöt
Puh:050 304 2855anniina.nissinen@aikakausmedia.fiKuvat
Linkit
Aikakausmedia
Aikakausmedia ry valvoo aikakausmediakustantajien ja -julkaisijoiden etuja. Se kehittää ja tarjoaa työkaluja, joilla ala pystyy vastaamaan muuttuvan mediakentän kilpailuun. Kustantaja- ja julkaisijajäseniä on 230, ja ne julkaisevat yhteensä 450 painettua ja digitaalista aikakausmediaa Suomessa. Jäsenistössä ovat edustettuina yleisö-, ammatti- ja järjestömediat sekä asiakasmediat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aikakausmedia ry
Vuoden 2025 aikakausmediat ovat Kotivinkki, Advokaatti ja Etiketti7.5.2026 19:47:30 EEST | Tiedote
Editkilpailun 2025 voittajat ovat nyt selvillä! Freelancer Antti Helin palkittiin Vuoden aikakausmediatoimittajana ja Ylioppilaslehden artikkeli Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan tekemistä kiinteistökaupoista parhaana aikakausmediajuttuna.
Vuoden printtimainos palkitaan ensimmäistä kertaa – tässä ovat ehdokkaat!7.4.2026 09:52:42 EEST | Tiedote
Voittoa ensimmäistä kertaa järjestettävässä kilpailussa tavoittelevat Alko, Viking Line sekä K-Auto ja Volkswagen Suomi.
Editkilpailun 2025 shortlistat ovat nyt julki!7.4.2026 09:51:52 EEST | Tiedote
Aikakausmedia-alan parhaita medioita, tekijöitä ja juttuja palkitsevan Editkilpailun voittajaehdokkaat on nyt julkaistu. Vuoden 2025 voittajat palkitaan Editgaalassa 7. toukokuuta!
Aikakausmedia julkaisi oman printtilehden nuorille – tällainen on uunituore Aikkari21.1.2026 07:45:00 EET | Tiedote
70-sivuinen printtilehti sisältää juttuja nuorista ja nuorille. Se tarjoaa vertaistukea, oivalluksia ja lukunautintoa. Painetun lehden voi tilata maksutta yläkouluun, ja näköislehti on verkossa kaikkien vapaasti luettavissa.
20 vuotta täyttävässä Editkilpailussa palkitaan Suomen parhaat aikakausmediat – ilmoittautuminen on nyt käynnissä!1.12.2025 08:49:13 EET | Tiedote
Uudistuneessa Editkilpailussa palkitaan aikakausmedioita ja niiden tekijöitä kahdettakymmenettä kertaa. Juhlavuoden kisassa on 12 sarjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


