Taloyhtiöt on rakennettu ilmastoon, jota ei enää ole
12.5.2026 09:10:00 EEST | HSY | Tiedote
Ilmastonmuutos on muuttanut merkittävästi niitä olosuhteita, joihin valtaosa suomalaisista taloyhtiöistä on aikanaan rakennettu. Pitkittyneet hellejaksot sekä lisääntyneet sade- ja sulamisvedet haastavat kiinteistöjen kuntoa ja arvoa sekä asumismukavuutta. HSY:n koordinoimassa Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa (TALVI) -hankkeessa on kehitetty maksuttomia työkaluja, jotka auttavat taloyhtiöitä varautumaan ilmastonmuutokseen käytännönläheisesti.

Helle ja hulevedet koettelevat taloyhtiöitä jo nyt
Ilmastonmuutoksen edetessä sään ääri-ilmiöt yleistyvät ja voimistuvat. Pitkittyneet hellejaksot kuormittavat erityisesti iäkkäämpiä asukkaita, kun taas lisääntyneet sateet ja sulamisvedet lisäävät kosteuden ja vesivahinkojen riskiä.
”Sitä ilmastoa, johon suuri osa taloyhtiöistä on rakennettu, ei enää ole. Monia rakennuksia ei ole suunniteltu nykyisiin – saati tuleviin – sääolosuhteisiin, minkä vuoksi taloyhtiöiden on tärkeää varautua ja sopeutua ilmastonmuutokseen ajoissa”, sanoo projektipäällikkö Auli Mäkilä Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:stä.
HSY:n vuonna 2024 toteuttama, taloyhtiöille suunnattu kysely osoittaa, että taloyhtiöissä ei ole varauduttu ilmastonmuutoksen vaikutuksiin riittävästi. Ilmastonmuutos ei noussut merkittävästi esiin taloyhtiöiden päätöksenteossa ja toiminnassa, vaikka ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät jo taloyhtiöiden arjessa.
”Ilmastonmuutokseen varautuminen suojaa kiinteistöä, vähentää yllätyskuluja ja tukee asuntojen jälleenmyyntiarvoa”, Mäkilä sanoo.
Varautumisella on myös suora vaikutus asukkaiden hyvinvointiin.
”Asumismukavuus korostuu erityisesti väestön ikääntyessä. Kuumat asunnot voivat olla asukkaille merkittävä terveys- ja viihtyvyystekijä”, Mäkilä sanoo.
Hallituksilla keskeinen rooli ilmastokestävyyden vahvistamisessa
Taloyhtiöiden hallituksilla on avainasema siinä, miten järjestelmällisesti ilmastonmuutokseen taloyhtiöissä varaudutaan. HSY:ssä on kehitetty käytännönläheisiä työkaluja, joiden avulla sopeutumistoimet voidaan liittää luontevaksi osaksi taloyhtiön hallintoa, kunnossapitoa ja korjaussuunnittelua. Työkalut on arvioitu ja testattu yhteistyössä taloyhtiöiden sekä kiinteistö- ja rakentamisalan asiantuntijoiden kanssa, jotta ne toimivat todellisissa tilanteissa.
”HSY:n laatimat materiaalit auttavat taloyhtiöitä tunnistamaan ilmastoriskejä, arvioimaan kiinteistöjen kuntoa ja toteuttamaan korjauksia ilmastokestävästi. Ne tukevat hallitusten työtä ja ovat kaikkien vapaasti saatavilla hankkeen verkkosivuilla osoitteessa hsy.fi/talvi, Mäkilä kertoo.
Maksuttomat työkalut taloyhtiöiden käyttöön
Taloyhtiöiden käyttöön tarkoitetut työkalut sisältävät muun muassa:
- Ilmastoviisas taloyhtiö -verkkokurssin, joka antaa kokonaiskuvan taloyhtiön ilmastoriskeistä ja konkreettisista keinoista varautua niihin
- Ilmastomalliset hallintoasiakirjat, jotka auttavat huomioimaan ilmastonmuutokseen sopeutumisen päätöksenteossa ja toiminnassa
- Tiedotepohjat asukasviestintään, joiden avulla varautumistoimista on helppo viestiä koko taloyhtiölle
- Ilmastoriskiohjeen kuntoarviointien tueksi, jotta ilmastoriskit tulevat systemaattisesti huomioiduiksi osana kiinteistön pitkän tähtäimen korjaussuunnittelua
- Esimerkkikirjaston, jonne on koottu taloyhtiöiden käytännön kokemuksia sopeutumisen huomioimisesta osana korjaussuunnittelua ja ylläpitoa.
Työkalut ovat maksutta saatavilla HSY:n verkkosivuilla osoitteessa hsy.fi/talvi.
TALVI-hanke on EU:n osarahoittama hanke, jota HSY koordinoi. Hankkeessa ovat mukana myös Varsinais-Suomen Valonia ja Oulun ammattikorkeakoulu Oy.
Yhteyshenkilöt
Mäkilä AuliProjektipäällikköHSY
Puh:050 466 5180auli.makila@hsy.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Kesäkeittiö kuntoon – näin lajittelet grillikauden jätteet29.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kesä on grillauksen ja ulkona ruokailun sesonkia. Tiedätkö, mihin kuuluvat grilliruokien pakkaukset, alumiinifoliot ja kertakäyttögrillit? Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kokosi vinkit kesäkeittiön yleisimpiin lajittelutilanteisiin.
Sortti-keräysautojen suosio kasvoi – erityisesti vaarallista jätettä tuotiin aikaisempaa enemmän23.6.2026 08:46:00 EEST | Tiedote
Asukkaat toivat maalis–kesäkuussa 2026 kiertäneisiin HSY:n Sortti-keräysautoihin yhteensä 161 000 kiloa metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua sekä kodin vaarallista jätettä. Sortti-keräysautot pysähtyivät kevään aikana lähes 300 pysähdyspaikalla ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Sortti-keräysautoilla kävi jätteiden tuojia noin kymmenen prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Pääkaupunkiseudulla tonttivarantoa yli 70 000 uuteen kerrostaloasuntoon17.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asuntorakentamista mahdollistava tonttivaranto kasvoi selvästi viime vuonna, kertoo HSY:n tonttivarantokatsaus. Käyttämätöntä rakennusoikeutta on jäljellä jopa 70 000–80 000 uuden kerrostaloasunnon rakentamista varten. Pientalovarantoon ei juurikaan tullut muutoksia.
// KORJATTU TIEDOTE // Korjattu Kauniaisten kasvihuonekaasupäästöjen vähentymisprosentti tiedotteen loppuun // Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 22 prosenttia16.6.2026 12:10:35 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt vähenivät viime vuonna noin 22 prosenttia edellisvuodesta, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kaukolämmön päästöt lähes puolittuivat, koska fossiilisten polttoaineiden käyttö vähentyi huomattavasti.
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 22 prosenttia16.6.2026 09:15:18 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt vähenivät viime vuonna noin 22 prosenttia edellisvuodesta, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kaukolämmön päästöt lähes puolittuivat, koska fossiilisten polttoaineiden käyttö vähentyi huomattavasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme