Tänään lakkoillaan Tampereen ammattikorkeakoulussa –lakko jo toinen
7.5.2026 05:30:00 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulussa (TAMK) alkaa tänään 7.5. vuorokauden mittainen lakko. Lakkovartiointi ja lakkotapahtuma järjestetään aamupäivällä TAMK:n pääkampuksella.
OAJ:n lisäksi lakkoon liittyy myös Ylemmät Toimihenkilöt YTN. Paikalla TAMK:n kampuksella on myös järjestöpäällikkö Kaj Raiskio OAJ:n toimistolta (yhteystiedot tiedotteen lopussa).
Lakkovahdit ja lakkotapahtuma
- klo 8.30–13 lakkovahdit pääkampuksen ympäristössä (Kuntokatu 3)
- klo 11 pääkampuksella lyhyt lakkotapahtuma (Kuntokatu 3)
Lakoilla laajempi yhteiskunnallinen merkitys
Meneillään oleva lakkoaalto on poikkeuksellinen: OAJ on antanut tänä keväänä jo yhteensä kahdeksantoista lakkovaroitusta ammattikorkeakouluille.
TAMK avasi 9.4. ammattikorkeakoulujen historiallisen ensimmäisen lakkoviikon yhdessä Metropolian kanssa (lakko 8.4.). Myös opiskelijat osoittivat tällöin tukensa opetushenkilöstön lakoille.
Lakoilla OAJ puolustaa ammattikorkeakoulussa työskentelevien työehtoja ja palkkoja. OAJ:n järjestöpäällikkö Kaj Raiskio muistutti Tampereen ensimmäisen lakon yhteydessä, että lakoilla on laajempi yhteiskunnallinen merkitys.
– On yhteinen etumme, että saamme tulevaisuudessakin ammattikorkeakouluihin töihin eri alojen huippuosaajia – siitä hyötyvät niin opiskelijat, elinkeinoelämä kuin koko yhteiskunta. Tämä varmistetaan oikeudenmukaisella palkkauksella ja reiluilla työehdoilla, toteaa Raiskio.
Ratkaisun hakemista jatketaan valtakunnansovittelijan johdolla sovittelussa.
– Sovittelua jatketaan tiiviisti, ja tavoitteena on löytää oikeudenmukainen ja kauaskantoinen ratkaisu, sanoo OAJ:n neuvottelupäällikkö Pasi Repo.
Yhteyshenkilöt
Kaj RaiskioJärjestöpäällikköOAJ
Puh:+358 50 413 5948kaj.raiskio@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Varannan lärare uppskattar att eleverna inte får det stöd de behöver4.8.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Reformen av stödet för lärande och skolgång som trädde i kraft för ett år sedan, skulle stärka elevernas rätt att få det stöd de behöver på ett likvärdigt sätt i hela landet. En enkät OAJ har gjort bland rektorer och lärare visar att oklarheter i lagtolkningen gör att många elever blir utan det stöd som behövs. OAJ kräver att utbildningsanordnarna säkerställer att stödet för lärande och skolgång genomförs i alla kommuner och skolor i enlighet med lagstiftningen och Undervisnings- och kulturministeriets anvisningar.
Joka toinen opettaja arvioi, että oppilaat eivät saa tarvitsemaansa tukea4.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Vuosi sitten voimaan astuneen esi- ja perusopetuksen oppimisen ja koulunkäynnin tuen uudistuksen piti vahvistaa oppilaiden oikeutta saada tarvitsemansa tuki yhdenvertaisesti koko maassa. OAJ:n rehtoreille ja opettajille tekemä kysely osoittaa, että lain tulkintaan liittyvät epäselvyydet estävät monia oppilaita saamasta tarvitsemaansa tukea. OAJ vaatii, että opetuksen järjestäjät varmistavat toteuttavansa oppimisen ja koulunkäynnin tukea OKM:n ohjeistuksen ja lain mukaisesti kaikissa kunnissa ja kouluissa.
OAJ:s arbetslivsbarometer: Våldet har ökat oroväckande inom utbildningssektorn4.8.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetsbelastning och våld är allvarliga problem inom utbildningssektorn, visar OAJ:s arbetslivsbarometer för år 2026. Men trots problemen är lärarna ändå mer nöjda med sina arbetsförhållanden än tidigare.
OAJ:n työolobarometri: Väkivalta kasvatus- ja opetusalalla on lisääntynyt huolestuttavasti4.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 työolobarometrin mukaan työn kuormittavuus ja väkivalta ovat vakavia ongelmia opetusalalla. Samalla barometri osoittaa, että opettajat ovat aiempaa tyytyväisempiä työoloihinsa.
OAJ: Hallitus romuttaa päiväkodin johtajien kelpoisuuksia vastoin tutkimustietoa ja perusteluita11.7.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus lähetti eilen perjantaina lausunnolle lakiluonnoksen päiväkodin johtajan kelpoisuuden muuttamisesta. Opetusalan Ammattijärjestö OAJ kritisoi voimakkaasti hallituksen päätöstä väljentää päiväkodinjohtajien kelpoisuusvaatimuksia vastoin tutkittua tietoa ja ilman muutostarvetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme