Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla
11.5.2026 08:30:00 EEST | HSY | Tiedote
Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.

Vaarallinen jäte on haitallista ihmisille ja ympäristölle. Siksi sitä ei saa laittaa kiinteistön sekajäteastiaan eikä muihin jäteastioihin, vaan se tulee aina toimittaa asianmukaiseen keräyspisteeseen, kuten Sortti-asemille. Oikein lajiteltuna vaaralliset jätteet voidaan käsitellä turvallisesti ilman, että niistä aiheutuu vaaraa ihmisille tai ympäristölle.
Kodin vaarallisia jätteitä ovat muun muassa akut, paristot sekä kaasu- ja aerosolipullot. Myös monet sähkölaitteet ja lelut sisältävät paristoja tai akkuja. Jos paristo tai akku on irrotettavissa, se tulee poistaa ja lajitella erikseen paristo- ja akkukeräykseen, joita löytyy kaupoista esimerkiksi kassojen yhteydestä sekä Sortti-asemilta vaarallisen jätteen keräyspisteeltä. Muutoin laite lajitellaan kokonaisena sähkö- ja elektroniikkaromuna.
Väärinlajittelu aiheuttaa lavapaloja ja turvallisuusriskejä Sortti-asemilla
HSY huolehtii siitä, että Sortti-asemilla asiointi on turvallista. Yhteinen turvallisuus edellyttää kuitenkin myös kaikkien huolellisuutta jätteiden lajittelussa. Erityisesti väärälle jätelavalle päätyneet vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa merkittäviä turvallisuusriskejä Sortti-asemilla.
”Sortti-asemilla turvallisuus alkaa siitä, että jätteet lajitellaan valmiiksi jo kotona. Jyräämme jätelavojen sisällöt kuljetusta varten pienempään tilaan. Jos esimerkiksi akku tai kaasupullo päätyy väärälle jätelavalle, se voi syttyä murskauksessa palamaan”, kertoo HSY:n toimintovastaava Eetu Keinänen.
Sortti-asemilla on ollut useita lavapaloja, jotka ovat aiheutuneet väärin lajitelluista vaarallisista jätteistä. Lavapalot muodostavat riskin sekä asiakkaille että henkilökunnalle, ja pahimmassa tapauksessa tuli voi levitä laajemmalle alueelle. Lisäksi jätteen palaessa ilmaan voi vapautua haitallisia aineita, ja palojen sammuttaminen kuormittaa myös pelastuslaitosta.
Tulipalo ei aina syty heti Sortti-asemalla, vaan vaarallinen jäte voi aiheuttaa tulipalon myös myöhemmin jätteen kuljetuksen tai käsittelyn aikana. Tällaiset tilanteet voivat johtaa merkittäviin materiaalisiin vahinkoihin ja vaarantaa turvallisuuden myös Sortti-asemien ulkopuolella.
Sortti-asemien henkilökunta auttaa lajittelussa
Vaarallisten jätteiden lajitteluun liittyen kaikkea ei tarvitse osata. Sortti-asemien henkilökunta neuvoo lajittelussa mielellään ja auttaa löytämään asemilla oikean keräyspisteen.
”Jos lajittelu mietityttää, kannattaa aina kysyä henkilökunnalta. Lajitteluapua löytyy myös HSY:n Jäteoppaasta. Ennen Sortti-asemalle tulemista kannattaa lisäksi tarkistaa Sortti-asemien verkkosivuilta, mitä jätteitä asemille voi tuoda”, Keinänen sanoo.
Kodin vaarallisten jätteiden tuominen Sortti-asemille on maksutonta. HSY vastaanottaa kodin vaarallisia jätteitä maksutta myös Sortti-keräysautokierroksilla sekä kodin vaarallisen jätteen Sortti-konteissa.
Yhteyshenkilöt
Keinänen EetuToimintovastaavaHSY
Puh:050 383 2646eetu.keinanen@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Jätevedenkäsittelyn ilmastopäästöjä on mahdollista leikata tuntuvasti – viime vuonna HSY:n puhdistamoilla ennätystulokset13.8.2026 08:48:26 EEST | Tiedote
Vuonna 2025 HSY:n jätevedenpuhdistamojen kasvihuonekaasupäästöt olivat ennätyksellisen pienet, ja matalalla päästötasolla on pysytty myös alkuvuoden 2026 aikana. Jätevedenpuhdistuksesta syntyvistä kasvihuonekaasuista merkittävin on typpioksiduuli, tunnetummin ilokaasu, jonka vähentäminen on keskeinen tavoite myös Suomen ympäristökeskuksen Vähähiilinen vesihuolto 2035 -tiekartassa.
HSY:n vesihuoltotunnelin rakentamisessa alkaa uusi työvaihe Esplanadinpuistossa6.8.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
HSY:n Esplanadin vesihuoltotunnelin rakentaminen etenee uuteen vaiheeseen, kun tunnelin itäpään louhinnat valmistuvat ja maanpäälle vaikuttavat työt käynnistyvät Esplanadinpuiston keskiosassa elo-syyskuussa 2026.
Älä ruoki rottia, tuo syömäkelvottomat omenat Sortti-asemille3.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä syksy tuo moniin puutarhoihin runsaan omenasadon. Maahan pudonneet hedelmät kannattaa kerätä säännöllisesti, jotta ne eivät houkuttele rottia. Syömäkelpoiset omenat voi hyödyntää itse tai antaa eteenpäin, ja suuremmat määrät huonokuntoisia omenoita voi tuoda HSY:n Sortti-asemille.
Näin biojätteen lajittelu sujuu helposti myös kesähelteillä6.7.2026 08:47:00 EEST | Tiedote
Kesällä biojäte kannattaa pitää mahdollisimman kuivana. Reiällinen biojäteastia, huolellinen pakkaaminen ja riittävän tiheä astian tyhjennys auttavat pitämään biojätteen siistinä myös helteillä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa helpot niksit biojätteen sujuvaan lajitteluun, joiden avulla hajut ja kutsumattomat kesävieraat pysyvät loitolla.
Kesäkeittiö kuntoon – näin lajittelet grillikauden jätteet29.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kesä on grillauksen ja ulkona ruokailun sesonkia. Tiedätkö, mihin kuuluvat grilliruokien pakkaukset, alumiinifoliot ja kertakäyttögrillit? Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kokosi vinkit kesäkeittiön yleisimpiin lajittelutilanteisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme