SDP:n Seppo Eskelinen: Onko hallitus luovuttanut väylien korjausvelan suhteen?
9.5.2026 08:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Ensin hallitus oli valmis rahoittamaan teiden kunnossapitoa vaikka hölmöläisten keinoin lapioimalla kuoppiin valtion kertaluonteisia omaisuustuloja. Nyt asfaltointiprojekti alkaa olla ohi ja hallitus on ilmoittanut alentavansa jo ensi vuonna perusväylänpidon pysyvää rahoitusta 30 miljoonalla. Onko hallitus siis luovuttanut väylien korjausvelan suhteen, valtiovarainvaliokunnan liikennejaoston sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) kysyy.

Eskelinen huomauttaa hallituksen toimivan täysin päinvastoin kuin Marinin hallitus, joka nosti perusväylänpidon pysyvää rahoitusta 200 miljoonalla vuodessa.
– Ministeri Ranne on juuri korostanut, että korjausvelka on saatava kuriin ja tähän vaaditaan isoja satsauksia ja ennen kaikkea pitkäjänteisyyttä. Orpon–Purran hallitus kuitenkin kaivaa maata väylien kunnossapidon rahoituksen alta vähentämällä perusväylänpidon pysyviä määrärahoja vuosi vuodelta, kunnes vuonna 2030 rahoitus supistuu jo lähes 40 miljoonalla eurolla lisää aiempien päätösten lisäksi. Päätös on tehty huolimatta siitä, että korjausvelka tämänkin hallituksen aikana on vain kasvanut.
– Valtakunnallisen Liikenne 12 -suunnitelman perusväylänpidon rahoitustason rajuista heikennyksistä Väylävirasto arvioi, että pääväylienkin kunto vaarantuu. Näyttää siltä, että suunnitelma siis revitään auki jo ennen sen musteen kuivumista, Eskelinen moittii.
– Kun rahat eivät riitä edes pääteiden korjauksiin, niin miten käy Suomen alemman tieverkon korjausten? Selvää on, että huonokuntoisten tieosuuksien määrä tulee kasvamaan ja erityisesti vähäliikenteiselle tieverkolle on luvassa nopeus- ja painorajoituksia. Tämä haastaa aluetaloutta laittamalla koetukselle sujuvan arjen, elinkeinotoiminnan ja jopa huoltovarmuuden harvaan asutuilla alueilla. Huonokuntoisten teiden osuus tulee uhkaavasti nousemaan jo lähelle 11 000 tiekilometriä. Tämäkö oli hallituksen tavoite liikennepolitiikassa?
– On tarpeen miettiä, miten ratkaisemme korjausvelan alati pahenevan ongelman tilanteessa, jossa kustannustaso on noussut pysyvästi. Liikenneväyliä on kehitettävä ja väylät pidettävä kunnossa pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti. Korjausvelan taklaamisessa tarvitaan pitkäjänteisyyttä, ei näyttäviä spurtteja, muistuttaa Eskelinen.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote
– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.
SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote
Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).
SDP:n Harakka: Viisi konkreettista keinoa, joilla tekoäly voi parantaa palveluita ja tuottavuutta24.6.2026 11:52:24 EEST | Tiedote
Viisaasti käyttöön otettu tekoäly voi parantaa julkisia palveluita merkittävästi, sanoo kansanedustaja, SDP:n digi-, tekoäly- ja datapoliittisen työryhmän puheenjohtaja Timo Harakka.
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen toimet ovat täysin riittämättömät työttömyyskriisin helpottamiseksi24.6.2026 11:05:17 EEST | Tiedote
Suomessa työttömyys jatkaa kasvuaan kaikissa ikäryhmissä. KEHA-keskuksen viimeisimmän työllisyyskatsauksen mukana työttömiä on yli 325 000, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Tilastokeskuksen uusimman tiedon mukaan työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla ja työllisyysaste jatkoi edelleen alenemistaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille toukokuun aikana 33 900, mikä on 34 prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna.
SDP:n Suhonen: Hallitus petti työllisyyslupauksensa nuorille24.6.2026 10:09:52 EEST | Tiedote
-Hallitus lupasi kehysriihessään nuorille 500 kesätyöpaikkaa valtion virastoissa, mutta tosiasiassa tämäkin lupaus näyttää olleen tyhjää puhetta, kuten koko hallituksen työllisyyspolitiikkakin, sanoa kansansanedustaja Timo Suhonen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme