Muistutuskutsu medialle: Kriisi kaukana, vaikutukset lähellä: miten Persianlahden tilanne näkyy suomalaisessa ruokaketjussa?
11.5.2026 08:46:43 EEST | Elintarviketeollisuusliitto ry | Kutsu
Persianlahden geopoliittiset jännitteet heijastuvat nopeasti ruokaketjuun ja lopulta myös suomalaisten kuluttajien kukkaroihin. Elintarviketeollisuusliiton ajankohtaisessa keskustelutilaisuudessa pureudutaan siihen, miten miten Persianlahden kriisi vaikuttaa suomalaisten arkeen ruuan kautta.

Kansainväliset geopoliittiset jännitteet heijastuvat yhä nopeammin energian, kuljetusten, pakkausmateriaalien ja raaka-aineiden hintoihin – ja tätä kautta kuluttajien arkeen.
Tilaisuudessa keskustellaan siitä, miten Persianlahden kriisi vaikuttaa ruokaketjuun ja mitä tämä tarkoittaa suomalaisille kotitalouksille nyt ja lähitulevaisuudessa.
Lisäksi esitellään katsaus ruuan hintatasosta ja verotuksesta Suomessa verrattuna muihin Euroopan maihin. Katsaus tarjoaa ajankohtaista tietoa päätöksenteon ja yhteiskunnallisen keskustelun tueksi.
Aika: 13.5. klo 9.00–10.30.
Paikka: Botta Events, Topelius-kabinetti (3. krs, Museokatu 10, 00100 Helsinki)
Ohjelma
klo 08.30 Aamiaistarjoilu
Klo 09.00 Avaus / Yhteiskuntasuhdejohtaja Jukka Ihanus, Elintarviketeollisuusliitto
Miten Suomen ruuan hintataso ja verotus vertautuvat muihin eurooppalaisiin maihin?
Ekonomisti Bate Ismail, Elintarviketeollisuusliitto
Keskustelu: Miten Persianlahden sota näkyy suomalaisten kuluttajien ruokapöydässä ja kukkarossa?
Bate Ismailin johdolla keskustelemassa:
- Finanssineuvos Janne Huovari valtionvarainministeriö, kansantalousosasto
- Päivittäistavarakaupan valikoimista, hankinnasta ja hinnoittelusta vastaava johtaja
Jussi Tolvanen, SOK
Mahdolliset yleisökysymykset panelisteille
Klo 10.30 Tilaisuus päättyy
Lämpimästi tervetuloa ajankohtaiseen ja keskustelevaan tilaisuuteen!
Ilmoittauduthan 12.5. mennessä: viestinta@etl.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka IhanusYhteiskuntasuhdejohtajaETL
Puh:050 463 9929jukka.ihanus@etl.fiTietoa julkaisijasta
Elintarviketeollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.
Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.
Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 44 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry
Kai Gyllström: Elintarviketeollisuus haluaa olla vahva osa Suomen kasvukäännettä5.5.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Toimintaolosuhteiden ennakoimattomuus jarruttaa elintarvikealan investointeja, Elintarviketeollisuusliiton (ETL) jäsenkysely osoittaa. Alalla on halua ja potentiaalia antaa vahva panoksensa Suomen kasvukäänteeseen, mutta se edellyttää yritysten investointikykyä tukevia poliittisia päätöksiä. Yritykset kaipaavat sääntelyyn ennakoitavuutta ja johdonmukaisuutta. Viranomaisilta odotetaan yhtenäistä toimintaa koko maassa.
Muistutuskutsu medialle: Kriisi kaukana, vaikutukset lähellä: miten Persianlahden tilanne näkyy suomalaisessa ruokaketjussa?28.4.2026 11:00:20 EEST | Kutsu
Persianlahden geopoliittiset jännitteet heijastuvat nopeasti ruokaketjuun ja lopulta myös suomalaisten kuluttajien kukkaroihin. Elintarviketeollisuusliiton ajankohtaisessa keskustelutilaisuudessa pureudutaan siihen, miten miten Persianlahden kriisi vaikuttaa suomalaisten arkeen ruuan kautta.
KUTSU MEDIALLE: Ruoka vahvistaa Suomea – Elintarvikepäivä kokoaa alan Finlandia-talolle 5.5.202624.4.2026 09:32:06 EEST | Kutsu
Ruoka kytkeytyy vahvasti turvallisuuteen, talouteen, hyvinvointiin ja arjen valintoihin. Tänä keväänä kytkökset ovat ajankohtaisempia kuin koskaan. Mikä on ruuan rooli tulevaisuuden Suomessa? Millaisia ratkaisuja alalla rakennetaan juuri nyt? Miten ruoka vahvistaa Suomea?
Ruoka-alan kasvua vahvistavat toimet unohtuivat kehysriihessä23.4.2026 07:49:44 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös säästää elintarviketeollisuus uusilta pisteveroilta on tervetullut uutinen. Elintarviketeollisuusliitto (ETL) on kuitenkin pettynyt siihen, että hallitus ei tarttunut tarjottuihin keinoihin vauhdittaa elintarvikealan kasvua, vihreää siirtymää tai keventää yritysten kustannustaakkaa.
Kysely: Kasvava elintarvikeala tarvitsee lisää osaajia27.3.2026 12:45:00 EET | Tiedote
Elintarviketeollisuusliiton (ETL) tuore osaamistarvekysely kertoo alan kasvun jatkuvan ja yritysten henkilöstömäärän lisääntyvän lähivuosina. Kasvua kiihdyttävät kotimainen kysyntä, investoinnit ja viennin piristyminen. Samalla yritykset satsaavat henkilöstönsä osaamisen kehittämiseen huomattavasti enemmän kuin Suomessa keskimäärin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme